Czym zajmują się przedsiębiorstwa FinTech takie jak X Open Hub?
Cechą szczególną przedsiębiorstw FinTech jest to, że wykorzystują najnowocześniejszą technologię do projektowania nowych usług i rozwiązań. Można powiedzieć, że tworzą one nowe ogniwa w łańcuchu wartości. Są to między innymi nowoczesne sposoby dokonywania różnego rodzaju transakcji, nowe sposoby zarządzania i planowania budżetami, czy systemy do wspierania segmentu regulacyjnego.
Jakie są najbardziej udane i znane produkty i usługi X Open Hub?
Najbardziej znanym i rozpoznawalnym produktem jest nasza platforma tradingowa. Na co dzień korzysta z niej ponad 300 tysięcy użytkowników na całym świecie (w tym 40 firm). Utrzymanie tak zaawansowanych systemów w pełnej sprawności to nie lada wyzwanie. W naszym biurze pracuje ponad 250 programistów i specjalistów finansowych którzy trzymają pieczę nad utrzymaniem naszej infrastruktury.
Zajmujemy się również dostarczaniem płynności. Nasze systemy cechują się niezawodnością dlatego z naszych rozbudowanych systemów transakcyjnych korzystają na co dzień banki, brokerzy oraz fundusze hedg’ingowe.
W jaki sposób Wasze portfolio produktów w branży odróżnia się od konkurencji?
Choć branża w której operujemy jest niszowa i zdominowania przez jeden podmiot, udało nam się przejąć już pewną część tego rynku.
Nasza platforma zbiera bardzo dobre opinie i jest doceniana w branży. Związane jest to ze strategią budowania produktów skupioną na użytkowniku. Bierzemy również udział w wielu międzynarodowych konferencjach na których zbieramy bezpośredni feedback od naszych klientów.
Nasza oferta płynnościowa jest również bardzo szeroka. Partnerom instytucjonalnym oferujemy ponad 3000 instrumentów finansowych. Jesteśmy w pełni regulowani, a nasze portfolio klientów ciągle się rozrasta.
Czym jest rozwiązanie white label znajdujące się w państwa ofercie?
Rozwiązanie white label ma miejsce wtedy, gdy dostawca technologii usuwa swoją markę i logo z produktu końcowego. Jest to bardzo wygodne i elastyczne rozwiązanie podobne do rozwiązań chmurowych, bo występuję również w formie abonamentowej.
Partnerzy mogą wtedy skupić się na pozyskiwaniu klientów i budowaniu marki, a utrzymanie infrastruktury zostawiają nam.
Jak sądzisz, jak zmieni się rynek w nadchodzących latach?
Fundamentem innowacji finansowej jest technologia, a istotnym warunkiem dynamicznego rozwoju sektora FinTech jest stabilne środowisko prawne. W ostatnich lata w życie weszło wiele dyrektyw min. MiFiD II. Przedsiębiorstwa nieprzygotowane na nadchodzące zmiany mogą sobie nie poradzić, co może doprowadzić do przejęć i częściowej monopolizacji rynku. Nie powinno to jednak znacząco wpłynąć na naszą działalność i z pewnością patrzymy w przyszłość.