Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Dyrektor finansowy dziś - a co jutro?

Dodano: 20.03.2018 Czytane: 22

Jubileuszowy cykl kongresów dyrektorów finansowych zapowiada się być przełomowym. Po raz pierwszy profesjonaliści zarządzający finansami przedsiębiorstw spotkają się w Gdańsku i Lublinie, aby następnie po pięciu latach wrócić do Krakowa. Zwieńczeniem wiosennych spotkań będzie Poznań, a wielki finał wraz z uroczystą galą i rozstrzygnięciem XIII edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku odbędą się jesienią w Warszawie.

Ponadto, na każdym z pięciu kongresów organizatorzy będą przyznawać po raz pierwszy wyróżnienie Digital Finance Award, honorujące implementację innowacyjnych rozwiązań w proces zarządzania finansami.

Cykl spotkań dyrektorów finansowych i konkurs Dyrektor Finansowy Roku są inicjatywą niekomercyjną powstałą we współpracy: ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Grupy Euler Hermes – wiodącego ubezpieczyciela należności handlowych, jednego z liderów w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych i windykacji należności, jak również Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych – niezależnego, ekspercko-dziennikarskiego think tanka.

Inicjatywa Dyrektor Finansowy Roku to największy i najdłużej organizowany w Polsce projekt dedykowany społeczności osób zarządzających finansami przedsiębiorstw i firm. Celem kongresów jest wymiana doświadczeń i omówienie wyzwań czekających na finansistów w zawiłym świecie biznesu.

W trakcie pięciu spotkań teoretycy i praktycy pochylą się nad obecnymi zagadnieniami z zakresu finansów, prawa, podatków czy technologii, które nurtują wielu dzisiejszych dyrektorów finansowych. W jednym z paneli będzie omawiana kwestia wdrażanego w Polsce mechanizmu podzielnej płatności – Split Payment, który będzie największym, tegorocznym wyzwaniem dla finansistów.

W trakcie kongresu będą analizowane także korzyści w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, jak też roli CFO w dziedzinie HR. Nie zabraknie także tematów przed którymi dział finansów nie może uciec – eksperci pochylą się na zagadnieniem „CFO 4.0” oraz robotyzacją i automatyzacją, które są koniecznymi wyzwaniami związanym ze sprostaniem konkurencyjności. Gościem specjalnym spotkań będzie Ignacy Morawski, ekonomista projektu SpotData, lider innowacji New Europe 100 Financial Times. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych analityków trendów ekonomicznych podzieli się swoją wiedzą prezentując "Heatmapę ryzyk finansowych w gospodarce w 2018 roku".

– Przygotowując tegoroczny cykl kongresów uświadomiliśmy sobie, jak ten projekt w ciągu dekady przerodził się w stały element szerokorozumianej płaszczyzny do wymiany doświadczeń, dyskusji o zmianach w regulacjach prawnych oraz stał się ważnym miejscem, gdzie wszyscy możemy zastanowić się nad wyzwaniami jutra. Niesłabnące zainteresowanie ze strony osób zarządzających finansami biznesu w Polsce niezmiernie nas cieszy, a to pokazuje, że dyrektorzy finansowi potrzebują i oczekują wsparcia w codziennym podejmowaniu wyzwań. Jest dla nas zaszczytem, że od ponad 10 lat możemy im w tym pomagać, a jednocześnie przyznając tytuł Dyrektora Finansowego Roku nagrodzić i zaprezentować środowisku tych najlepszych, którzy potrafią odnieść sukces – uważa Paul Flanagan, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes.

Pierwszą konferencją, która rozpocznie cykl kongresów, będzie spotkanie 12 kwietnia w gdańskim hotelu Hilton. Następne odbędą się w Lublinie (19 kwietnia – hotel inBetween), Krakowie (9 maja – Sheraton) oraz Poznaniu (6 czerwca – hotel IBB Andersia). Uroczysta gala konkursu Dyrektor Finansowy Roku, wieńcząca cykl kongresów, tradycyjnie odbędzie się w Warszawie (2 października w hotelu InterContinental).

KONKURS DFR

Dwa, tradycyjnie przyznawane tytuły w kategoriach: „Dyrektor Finansowy Małych i ¦rednich Firm” (kryterium: obrót firmy do 200 mln zł lub zatrudnienie do 250 osób) oraz „Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw” (kryterium: obrót powyżej 200 mln zł lub zatrudnienie powyżej 250 osób) zostaną w tym roku uzupełnione o specjalne wyróżnienie dla Dyrektorów Finansowych w spółkach notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Aplikowanie o tytuł Dyrektora Finansowego Roku rozpocznie się 3 kwietnia i będzie trwało do 22 czerwca. Swój udział w konkursie można zgłosić poprzez wypełnienie i wysyłanie ankiety, dostępnej na oficjalnej stronie projektu www.dyrektorfinansowyroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony uczestników.

– Celem Konkursu Dyrektor Finansowy Roku, organizowanego w tym roku już trzynasty raz, jest nagrodzenie tych Dyrektorów, którzy w zmieniających się warunkach i dynamicznej rzeczywistości, nie tylko potrafią zadbać o bezpieczeństwo finansowe firm, ale przede wszystkim wspierają liderów przedsiębiorstw w trudnych decyzjach biznesowych, kreślą wizję i podejmują właściwe decyzje w sytuacji niepewności. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich Dyrektorów Finansowych, właścicieli i zarządy firm namawiamy do zgłaszania swoich Dyrektorów Finansowych do konkursu. Jesteśmy przekonani, że nagradzanie najlepszych jest najlepszym sposobem podkreślania ogromnej roli Dyrektorów Finansowych we współczesnej firmie – mówi Jakub Wojnarowski, Przewodniczący Kapituły Nagrody Dyrektor Finansowy Roku, Dyrektor Zarządzający ACCA Polska oraz Krajami Bałtyckimi.

Wyboru laureatów dokona Kapituła Konkursu, składająca się z niezależnych ekspertów. Nadzór audytorski nad Nagrodą sprawuje Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający Grant Thornton.
W ubiegłym roku statuetki za osiągnięcia i dokonania w 2016 roku trafiły do Barbary Baran – Spektrum oraz Olgi Danuty Panek z firmy Famur. Dotychczas tytułem Dyrektor Finansowy Roku docenieni zostali także Adam Pieniacki – York International (2005), Karen Burgess – TVN (2006), Krzysztof Zoła – Złomrex (2007), Tadeusz Piotr Kozaczyński – Trakcja Polska (2008), Mariusz Machajewski – Grupa Lotos (2009), Sławomir Kubicki – Grupa Allegro i Grzegorz Grabowicz – Magellan (2010), Tomasz Szeląg – Cyfrowy Polsat i Damian Bijowski – Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (2011), Katarzyna Grabowska – Bać-Pol (2012) i Arkadiusz Dorynek – Platige Image (2012), Grzegorz Dzik – Neuca (2013), Bogusław Galusik – Polfurnitur (2013), Marek Gruszecki - Quad/Graphics Europe i Beata Ewa Janowska - Conbelts Bytom (2014) a także Izabela Plewnia – Wawrzaszek, Inżynieria Samochodów Specjalnych (2015).

WYRó¯ENIENIE DFA

Podczas tegorocznej edycji projektu Dyrektor Finansowy Roku raz pierwszy zostaną wręczone specjalne wyróżnienia Digital Finance Award, których celem jest promowanie kultury innowacyjności i wdrażania nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu finansami. Wyróżnieniem DFA zostaną docenione firmy, które podnoszą efektywność obsługi finansowo-księgowej biznesu, wdrażając podejście procesowe oraz odpowiednie narzędzia cyfrowe. Nadrzędnym celem wyróżnień Digital Finance Award jest promowaniu kultury innowacyjności, rozumianej są jako wnoszenie nowej wartości dla wewnętrznych i zewnętrznych klientów. Firmy, które zostaną uhonorowane tytułem Digital Finance Award będą tworzyć elitarne grono, wyznaczające nowoczesnym i ambitnym firmom standardy organizacji i cyfryzacji procesów finansowo-księgowych w Polsce. Wyróżnienia zostaną przyznane przez niezależne jury pod przewodnictwem Bartosza Radziszewskiego, współzarządzającego Klubem Dyrektorów Finansowych "Dialog".

ORGANIZATORZY I PARTNERZY

Organizatorami Konkursu oraz Kongresów Dyrektorów Finansowych, są: Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Euler Hermes oraz Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych.

Partnerem strategicznym projektu jest: mBank.

Tegoroczna edycja odbywa się dzięki wsparciu: Canon, Grant Thornton oraz Union Investment.
Partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, inwestorzy.tv, MyCompany, money.pl oraz Wirtualna Polska.

Konkurs oraz cykl Kongresów wspierają także: Klub Dyrektorów Finansowych „Dialog”, Fundacja Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw, Krajowa Izba Gospodarcza, Krakowski Klub Biznesowy, Nadzorkorporacyjny.pl, Podkarpacki Klub Biznesu, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych (PCTA), Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Stowarzyszenie Interim Managers oraz Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Projekt patronatem medialnym został objęty przez: biznes2biznes.com, Controling i Zarządzanie, Gazetę Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw oraz Polish Market.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.