Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Domena ważniejsza niż patent

Dodano: 21.10.2016 Czytane: 18

Przedsiębiorcy coraz częściej sprawdzają, czy ktoś nie zarejestrował wcześniej domeny o nazwie przyszłej firmy, czy oferowanego produktu. Chcąc mieć pewność, że nasz biznes odniesie sukces, warto zawczasu wykupić domenę zawierającą interesujące nas hasło. Odpowiednia nazwa strony www sprawi, że nasza firma będzie rozpoznawalna i właściwie kojarzona. Rezerwacja domeny stanowi swoisty „sieciowy” patent potwierdzający, że ten pomysł należy właśnie do nas.

Nie ma Cię w Sieci, nie istniejesz

W przypadku gdy twojej firmy nie ma w Internecie, to z perspektywy klienta właściwie nie ma jej wcale. Jak wynika z badania AdvertTrack, przeprowadzonego przez IRCenter i ResearchNow, 63 proc. Polaków wyszukuje informacje o danym produkcie czy usłudze właśnie w sieci. Dlatego uruchomienie strony www to jedna z pierwszych inwestycji na jaką musi zdecydować się świeżo upieczony przedsiębiorca, ale też dojrzała firma, która rozwija ofertę lub kreuje nową markę. Wcześniej, niezbędna jest rezerwacja interesującej nas domeny.

Wartość domeny rośnie proporcjonalnie do wartości naszego biznesu. Często ma wpływ na wycenę spółki, zwłaszcza tej która prowadzi biznes w sieci. Ceny domen na rynku wtórnym sięgają kilku, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Przykładowo, firma Brand24, zapłaciła 100 tys. zł za domenę brand24.com, na której wcześniej znajdowała się animacja flash, zupełnie niezwiązana z działalnością popularnego dostawcy usługi do monitoringu sieci.

Wirtualny adres firmy

Rozwój Internetu, upowszechnienie urządzeń i aplikacji mobilnych sprawił, że młodzi przedsiębiorcy coraz częściej pamiętają o zakupie domeny internetowej. Wydatek ten wyprzedził na liście priorytetów wynajem powierzchni biurowej, założenie firmowego konta w banku czy podpisanie umowy z biurem księgowym. Posiadanie strony www jest obecnie równie ważne co numer KRS czy NIP.

Elektroniczna wizytówka w sieci to pierwszy i niekiedy najważniejszy, krok do zaistnienia w świadomości klientów. Przykłady wielu branży, w tym wszelkiego rodzaju konsultantów, grafików, projektantów, czy programistów wyraźnie pokazują, że pracować można zdalnie z domu czy kawiarni, bez fizycznej siedziby biura, a jedyny ważny adres to ten, pod którym klienci znajdują nas w sieci czy napiszą do nas wiadomość email.

– Klienci przywiązują ogromną wagę nie tylko do wyglądu, układu i funkcjonalności strony internetowej, którą dla nich przygotowujemy, ale też jej adresu. Musi ona przyciągać uwagę użytkowników oraz w jakiś sposób odnosić się do działalności firmy. Klienci nie powinni także zapominać, że w dzisiejszych czasach strona www jest potężnym narzędziem marketingowym, zwłaszcza jeżeli jest zintegrowana z technologiami klasy CRM czy marketing automation. Ogromna liczba różnego rodzaju stron www sprawia, że musimy walczyć o uwagę internatów, dlatego wybór odpowiedniej nazwy domeny jest niezwykle istotny – tłumaczy Rafał ¬róbecki, Dyrektor Zarządzający agencji Squiz.

Rośnie liczba stron firmowych

Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi potrzeby posiadania firmowej strony www. ¦wiadczy o tym fakt, że liczba rejestracji stron internetowych w Polsce rośnie. W drugim kwartale 2016 r. zarejestrowano 261 843 nowych domen z końcówką „.pl”. £ącznie na koniec czerwca 2016 roku liczba zarejestrowanych domen wyniosła 2 713 345.(1) Warto podkreślić, że wzrost liczby domen może być swoistym barometrem koniunktury rynkowej i aktywności całego polskiego biznesu.

Zgodnie z najnowszym raportem NASK, w OVH utrzymywanych jest już ponad 231 000 domen „.pl”. W porównaniu z rokiem ubiegłym, zanotowano prawie 10-proc. wzrost. Z pewnością ma to związek ze zmianą nastawienia polskich przedsiębiorców do kwestii obecności w Internecie, jak też wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie.


Robert Paszkiewicz
Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie OVH

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.