Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłoszono
w kwietniu tego roku
z branży handel i sprzedaż. Kolejnymi branżami
były bankowość, finanse
i ubezpieczenia.
O pracę najłatwiej było
w województwach:
mazowieckim, dolnośląskim
i małopolskim.
W kwietniu 2016 na portalu Pracuj.pl opublikowano 43 756 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 22 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.
W jakich branżach najłatwiej o pracę?
Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłoszono w kwietniu z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 8 663 ogłoszeń o pracę, co stanowiło wzrost aż o jedną piątą w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 591 ogłoszeń oraz przemysł ciężki z liczbą 3 841 ogłoszeń. W branży przemysł ciężki zanotowano także znaczący, 20 proc., wzrost liczby opublikowanych ofert pracy. Znaczące wzrosty opublikowanych ofert pracy zanotowano również w branżach FMCG oraz IT, wzrosty wynosiły kolejno 26 i 25 proc.
Kogo poszukiwali pracodawcy w kwietniu?
W kwietniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, zaadresowano dla nich o 21 proc. więcej ofert pracy niż w kwietniu 2015 roku, o specjaliści ds. obsługi klienta, dla których adresowano 39 proc. więcej ogłoszeń niż przed rokiem. Na trzecim miejscu uplasowały się ogłoszenia dla pracowników IT, liczba ofert pracy dla tych specjalistów w kwietniu wzrosła o 36 proc.. Widoczne są także regularne wzrosty w ofertach pracy dla osób odpowiedzialnych za HR/zasoby ludzie, w kwietniu opublikowano o 27 proc. więcej ogłoszeń. Specjaliści, którzy są także chętnie poszukiwani przez pracodawców to osoby zajmujące się w logistyką oraz produkcją. Wzrosty liczby ofert pracy dla tych specjalistów wyniosły odpowiednio 38 proc. oraz 31 proc.
Województwa poszukują pracowników
Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W kwietniu pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 680 ofert co stanowiło 22 proc. ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 531 ofertami oraz małopolskie z 4 335 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 888), wielkopolskiego (3 855) oraz pomorskiego
(3 011). W kwietniu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim (o 31 proc. więcej ofert niż przed rokiem) oraz łódzkim (29 proc.).
Największe firmy poszukują pracowników W kwietniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, opublikowały one łącznie 12 712 ofert pracy, więcej o 24 proc. w porównaniu rok do roku. Taki sam wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród przedsiębiorstw zatrudniających od 11 do 50 pracowników, które zgłosiły 11 759 ofert pracy. O 22 proc. więcej ofert pracy opublikowały przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób (7 049 ofert pracy). Z firm zatrudniających od 51 do 250 osób pochodziło 12 228 ofert, o 18 proc. więcej niż przed rokiem.