Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Zbiorowo znaczy efektywnie

Dodano: 26.09.2015 Czytane: 17

Zakup jednostek funduszy inwestycyjnych to atrakcyjna alternatywa dla rachunków, lokat bankowych i innych form pomnażania twoich pieniędzy.

Fundusz inwestycyjny jest instytucją-formą zbiorowego inwestowania, zajmującą się lokowaniem pieniędzy klientów (uczestników funduszu). ¦rodki finansowe wpłacane do funduszu tworzą tzw. wspólną masę majątkową, która jest inwestowana w różne instrumenty rynku finansowego (akcje, obligacje, bony skarbowe, instrumenty pochodne itp.). Funduszem zarządza Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które jest wyspecjalizowaną instytucją finansową działającą na podstawie zezwolenia, wydanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) i będącą pod jej stałym nadzorem. TFI zatrudnia doradców inwestycyjnych, posiadających licencje KPWiG. To oni podejmują decyzje inwestycyjne, czyli decydują o wyborze optymalnych, z punktu widzenia przyjętej strategii inwestycyjnej, instrumentów finansowych.

Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych można nabyć w Punktach Obsługi Klienta biur maklerskich i oddziałach i filiach niektórych banków. Formalności związane z nabywaniem i umarzaniem jednostek uczestnictwa można załatwić telefonicznie oraz przez Internet. Minimalny próg inwestycji właściwie nie istnieje: zainwestować można już kwotę 100-500 zł.

Wybrać skalę ryzyka

Wybierać możesz spośród czterech rodzajów funduszy. Każdy z nich wiąże się z inną skalą ryzyka ale też inną szansą na zysk. Zależność między ryzykiem a zyskiem jest prosta – im większe ryzyko, tym większy potencjał zysku i odwrotnie. Fundusze praktycznie pozbawione ryzyka inwestycyjnego to fundusze rynku pieniężnego. Lokują one środki w krótkoterminowe papiery dłużne, takie jak bony skarbowe oraz papiery komercyjne przedsiębiorstw. Przynoszą stabilny, rosnący powoli zysk. Fundusze obligacji natomiast, jak wskazuje sama ich nazwa, inwestują głównie w długoterminowe obligacje skarbowe oraz w obligacje przedsiębiorstw i komunalne.

Ten rodzaj funduszy obarczony jest nieznacznie większym ryzykiem od funduszy rynku pieniężnego, natomiast stopa zwrotu z tych inwestycji może w niewielkim stopniu się wahać. Fundusze zrównoważone inwestują zarówno w dłużne papiery wartościowe i akcje notowane na giełdzie.

Tu ryzyko jest większe, jednak potencjał zysku w dłuższym okresie jest znacznie wyższy, ze względu na potencjał wzrostowy inwestycji w akcje. Fundusze akcyjne zwane inaczej agresywnymi inwestują większość swoich aktywów w akcje. Nie inwestuj w nie raczej pieniędzy odłożonych na czarną godzinę. Tutaj ryzyko jest największe, ale zgodnie z podstawową regułą inwestowania – możliwość zysku w długim, a zwłaszcza bardzo długim, okresie – też największa.

Tak więc wybór rodzaju funduszy nie powinien zależeć wyłącznie od twojego zamiłowania do ryzyka. Warto ustalić bowiem, jaki jest twój cel i horyzont inwestycyjny? Jeśli chcesz bezpiecznie ulokować pieniądze, aby po prostu uchronić je przed inflacją lub też gromadzisz środki na inwestycje za kilka czy nawet kilkanaście lat, rozważ zainwestowanie w mniej ryzykowne fundusze.

Znaleźć alternatywę

Fundusz rynku pieniężnego powinieneś traktować jako alternatywę dla ROR, rachunku a’vista czy też lokat krótkoterminowych. Uzyskujesz w tych funduszach zysk przekraczający inflację, często nieznacznie większy od lokat terminowych. W odróżnieniu od lokat zyskujesz jednak prawie natychmiastowy dostęp do swoich środków. Jeśli zgłosisz chęć umorzenia jednostek, czyli wycofania się z funduszy, w ciągu kilku godzin pieniądze trafią na twój rachunek bankowy.

Fundusze obligacyjne to alternatywa dla długoterminowych lokat bankowych i samodzielnego zakupu obligacji. Alternatywa to o tyle atrakcyjna, że wychodząc z inwestycji, nie tracisz odsetek, jak w przypadku zerwaniu lokaty długoterminowej, nie martwisz się o terminy wypłaty odsetek i wykupu obligacji oraz o ich reinwestowanie.

Natomiast inwestowanie w fundusze zrównoważone i akcyjne potraktuj jako bardziej efektywny sposób samodzielnego inwestowania na giełdzie. Sposób ten atrakcyjny jest zwłaszcza dla tych, którzy nie mają czasu i (lub) odpowiedniej wiedzy, by analizować specjalistyczne informacje o notowanych spółkach. Zwłaszcza, jeśli obracasz niewielkimi kwotami: w biurach maklerskich zapłaciłbyś znaczne prowizje (przekraczające nawet 2 proc.) podczas gdy fundusz może płacić nawet 10-krotnie mniejsze. I to nie koniec oszczędności.

W ramach tzw. planów systematycznego oszczędzania w zamian za systematyczność wpłat uzyskasz w funduszach zniżki w opłatach manipulacyjnych.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.