Polski eksport od stycznia do września 2014 r. wyniósł ponad 400 mln dolarów. ¦wiadczy to o 7-proc. wzroście. Sprzedajemy do Indii głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego oraz metalurgicznego.
Polski import w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. wyniósł ponad 1,3 mld dolarów, co oznacza wzrost o ponad 19 proc. Z Indii przywozimy przede wszystkim wyroby przemysłu lekkiego, w tym odzież i dodatki odzieżowe. Na kolejnych miejscach w imporcie z Indii plasują się wyroby przemysłu chemicznego i produkty elektromaszynowe.
Indie są drugim, po Singapurze, miejscem lokalizacji polskich inwestycji bezpośrednich w Azji. Wśród największych polskich przedsięwzięć wskazać można: zakład produkcji puszek Can Pack i fabrykę materiałów opatrunkowych, należącą do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Obecna w Indiach jest także firma Bioton, która zbudowała fabrykę w Pune. W Hyderabadzie zainwestowała również firma Polmor, która utworzyła z partnerem z Indii przedsiębiorstwo wytwarzające konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie indyjskich firm polskim sektorem usług. W zdecydowanej większości indyjskie firmy inwestowały w centra usług dla biznesu, skierowane na rynki Europy Zachodniej. Swoje filie w Polsce otworzyły takie firmy jak: Tata Consultancy Services (Warszawa), Infosys BPO (£odź), HCL Technologies (Kraków), Wipro (Wrocław), MphasiS (Wrocław), ZenSar Technologies (Gdańsk). Inne indyjskie firmy działające w Polsce to m.in. Sharda Group (tkaniny i pościel), Videocon (kineskopy), Escorts (ciągniki rolnicze), Eurobatt (baterie, AGD), Essel Propack (produkcja opakowań), Rishabh Instruments Pvt. Ltd. (85 proc. udziałów w Lubuskich Zakładach Aparatów Elektrycznych "LUMEL" S.A.), Uflex (fabryka opakowań foliowych we Wrześni).
źródło: mg.gov.pl
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Polsko-indyjska współpraca gospodarcza