Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Po męsku

Dodano: 29.12.2014 Czytane: 20

A tu niespodzianka, za kółkiem masywnego Jeepa Compass zasiada baba w szpilkach i małej czarnej. Bo kto powiedział, że duże auta są tylko dla dużych.



Pierwsze wrażenie

Myślisz auto amerykańskie, mówisz Jeep. Myślisz terenówka, mówisz Jeep. Compass, mimo że jest najmniejszym członkiem rodziny Jeepa, zachował charakterystyczne cechy kompaktowego SUV-a. Masywna sylwetka, wysoki prześwit, wysoko zamocowana maska, duże światła czy 17-calowe obręcze kół ze stopu aluminium rzucają się w oczy w pierwszej kolejności. Charakteru i stylu dodają detale, jak chromowane akcenty na obramowaniu kraty chłodnicy i lamp przeciwmgielnych, a także dwufunkcyjne halogenowe reflektory projekcyjne, które przede wszystkim poprawiają widoczność.



Zdaniem producenta, Jeep Compass to auto łączące komfort i elegancję w miejskim stylu.To prawda. Wnętrze jest bardzo stylowe. Ekskluzywne przeszycia, satynowe chromowane detale, miękkie tkaniny - uprzyjemniają jazdę, ale też dodają szyku. Auto jest przede wszystkim bardzo wygodne - wielkie, miękkie fotele, dużo miejsca dla pasażera z przodu i z tyłu, wiele schowków - to atuty Compassa. Dodatkowo, wnętrze jest doskonale wyciszone, za sprawą konstrukcji dźwiękochłonnej przedniej szyby.



Wbrew pozorom, czym większe auto, tym prowadzi się je pewniej. Czyżby to owa wielkość wzmacniała poczucie wielkości i dominacji na drodze? Być może. Na pewno poczucie bezpieczeństwa wzmacniają systemy bezpieczeństwa zastosowane w Compassie. Duże auto może stanowić pewną przeszkodę w zatłoczonym mieście, jednak pomocny będzie system wspomagania parkowania oraz świetna widoczność. Ponadto, Compass jest zwinny i skrętny - manewry nie będą zatem stanowiły problemu.





Bez wątpienia Jeep powinien mieć siłę i dużo koni pod maską. W wersji z silnikiem 2.0 w sześciobiegowym automacie osiąga moc 156 KM przy 6300 obr./min. To nieco za mało, jak na kolosa ważącego ponad 1,5 tony. Auto musimy wprowadzić na wysokie obroty, aby móc poczuć jego moc. Jednak jazda taka będzie nas kosztowała odpowiednio więcej. Compass nie jest bowiem mistrzem oszczędzania. Spalanie w mieście, przy spokojnej jeździe waha się w okolicach 10-11 l/100 km. W mieście zaoszczędzimy ok. dwóch litrów na 100 km. Należy także uważać na 51,1-litrowy zbiornik paliwa, który starczy nam na ok. 500 km.



Bezpieczeństwo

Jeep Compass wyposażony jest w sześć poduszek powietrznych, w tym kurtynowe poduszki powietrzne dla dwóch rzędów siedzeń, specjalnie zaprojektowane strefy kontrolowanego zgniotu, boczne belki wzmacniające drzwi oraz belkę poprzeczną o wysokiej wytrzymałości. Ponadto, auto wyposażono w elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, który pomaga zachować kontrolę nad kierunkiem jazdy podczas ekstremalnych manewrów, poprzez selektywne hamowanie i sterowanie przepustnicą silnika w taki sposób, aby pomóc kierowcy sprowadzić pojazd z powrotem na zamierzony tor jazdy. Z kolei elektroniczny układ przeciwdziałania wywróceniu się pojazdu (ERM) monitoruje prędkość pojazdu / pracę układu kierowniczego oraz steruje wybranymi aspektami pracy układu hamulcowego, modyfikując jednocześnie moc silnika, tak aby nie dopuścić do oderwania się kół od nawierzchni oraz ograniczyć ryzyko przewrócenia się pojazdu.



Dodatkowo, Compass wyposażono w system Hill Start Assist (HSA), który zapobiega staczaniu się pojazdu podczas ruszania nim na wzniesieniu i utrzymuje go w bezruchu przez dwie sekundy po zwolnieniu przez kierowcę pedału hamulca, dając mu czas na naciśnięcie pedału przyspieszenia.

Ceny Jeepa Compass zaczynają się od 86 900 zł.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.