Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Strona mobilna firmy narzędziem pozyskania klienta

Dodano: 13.10.2014 Czytane: 18

Poznaj swojego prosumenta

Czy zauważyłeś jak na przestrzeni ostatnich lat zmienili się konsumenci oraz ich zachowania związane z dokonywaniem zakupów?

Konsumenci mają dzisiaj nieograniczony dostęp do informacji o produktach i usługach. Za pomocą darmowych narzędzi dostępnych w internecie mogą porównywać ceny i warunki zakupu, weryfikować dostawców, a nawet tworzyć zestawienia podobnych produktów. Wszystko to po to, aby lepiej przygotować się do podjęcia decyzji o zakupie. “Prosument”, czyli dzisiejszy typowy konsument, “to aktywny klient będący czymś na pograniczu profesjonalisty” – przeczytamy w “Marketingu wielkich możliwości” Grzegorza Urbana. Nowy konsument nie opiera się już tylko i wyłącznie na tradycyjnej reklamie, ale poszukuje informacji z własnej inicjatywy. W momencie decyzji o zakupie posiada szeroką wiedzę na temat samego produktu i jego cech, ofert firm konkurencyjnych oraz opinii innych konsumentów. Głównym źródłem pozyskiwania tych informacji jest samodzielne wyszukiwanie ich w internecie, jak zadeklarowało 71 proc. uczestników badania przeprowadzonego w 2012 roku przez portal B2B Marketing.

Przedsiębiorco, czy Twoja firmowa strona internetowa jest dostosowana do najnowszej rewolucji wśród prosumentów – posługiwania się urządzeniami mobilnymi? Coraz więcej ludzi wykonuje dziś codzienne czynności przy pomocy smartfona lub tabletu. Z prognoz wynika, że już w 2015 roku więcej użytkowników będzie łączyło się z internetem za pomocą urządzeń mobilnych niż za pomocą komputerów. Jeżeli Twoja strategia pozyskiwania klientów nie uwzględnia zachowań współczesnego konsumenta, z miesiąca na miesiąc będziesz go tracił.

Dowiedz się jak sprawdzić ilu potencjalnych klientów mobilnych odwiedza Twoją witrynę firmową.

Ze smartfonem na łowy

Konsumenci coraz chętniej wykorzystują urządzenia mobilne do wyszukiwania informacji o produktach, a w konsekwencji do dokonywania zakupów online. Ten trend potwierdza szereg analiz przeprowadzonych między innymi przez firmę Google, czy IAB Polska, które pokazują jak duży potencjał dla małego i średniego biznesu tkwi w mobilno – technologicznej rewolucji.

Już 44 proc.3 Polaków powyżej 15 roku życia posiada smartfona, a co dziesiąta osoba używa tabletu. Udział urządzeń mobilnych osiągnął 10,1 proc.3 całego ruchu w sieci w pierwszym kwartale 2014 roku – to już dwa razy więcej niż w roku poprzednim.



Do tego aż 59 proc.3 konsumentów korzysta ze smartfonów przy szeroko rozumianych procesach zakupowych. Użytkownicy mobilni wyszukują za pomocą swoich urządzeń informacji o firmach w najbliższej okolicy, a następnie dzwonią do nich, sprawdzają ich lokalizację na mapie, wchodzą na stronę firmy, czy odwiedzają jej siedzibę. 27 proc.1 z tych osób poleca znalezione w ten sposób firmy innym, lub zostawia w internecie swoją opinię. Aż 40 proc.1 dokonuje zakupu – online, czy też w sklepie. Te liczby pokazują jak ważne dla firm z sektora M¦P jest posiadanie odpowiedniej strony mobilnej.



Udział urządzeń mobilnych w całkowitej liczbie odsłon generowanych na stronach internetowych w Polsce według typu urządzenia. ¬ródło: IAB Polska, wrzesień 2014


Ze smartfonem po sąsiedzku

Dzięki smartfonom możemy łatwo dotrzeć do informacji o tym, co znajduje się w najbliższej okolicy. Dlatego dostosowanie stron internetowych firm do przeglądania na urządzeniach mobilnych ma ogromne znaczenie dla ich potencjalnych klientów.

Aż 90 proc.1 wszystkich użytkowników smartfonów wyszukuje firmy w pobliżu swojego miejsca pobytu. 90 proc.
1 z nich podejmuje działania konsumenckie – kontaktuje się z firmą, odwiedza ją, robi zakupy, czy poleca innym. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja strona internetowa była przyjazna urządzeniom mobilnym, to znaczy dobrze wyświetlała się na małych ekranach i umożliwiała potencjalnym klientom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z firmą. Aż 63 proc.1 osób wybiera właśnie tę drogę dotarcia do firmy po znalezieniu informacji lokalnych. Gdy m-stronę wesprzemy reklamą opartą na lokalizacji, w pełni wykorzystamy potencjał, jaki daje lokalnym firmom smartfon.

Jak zwiększyć zasięg Twojej firmy?

Większość właścicieli małych i średnich firm w Polsce nie jest świadoma tego jak łatwo, a do tego bezpłatnie można znacząco zwiększyć zasięg swojej firmy.

Głównym źródłem informacji o firmach jest dzisiaj internet, dlatego powinieneś zadbać o to, aby dane Twojej firmy były łatwo dostępne w wyszukiwarce Google oraz Mapach Google, używanych codziennie przez miliony użytkowników. Darmowa usługa
Google Moja Firma umożliwia stworzenie takiej wirtualnej wizytówki w kilka minut. Gdy zadbasz o to, aby zawierała ona pełne i szczegółowe dane dotyczące Twojej firmy, klienci z łatwością odnajdą Cię w wyszukiwarce Google, a wizytówka pojawi się już w samych wynikach wyszukiwania. Będzie ona zawierała dane kontaktowe Twojej firmy, wskazówki dojazdu do niej, czy odnośnik do Twojej witryny.

koniec_str_1#


Lokalne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google na smartfonie. Widoczny odnośnik do witryny firmy prowadzi do tradycyjnej wersji strony.


W przykładzie wyżej na hasło „restauracje Warszawa” wpisane w wyszukiwarce Google na smartfonie pojawia się kilkanaście restauracji z odnośnikiem do własnej witryny internetowej. Klikając na odnośnik „witryna” użytkownik smartfona oczekuje, aby prowadził do estetycznej i funkcjonalnej strony mobilnej, gdzie będzie mógł dowiedzieć się więcej o firmie i zapoznać się z jej ofertą. Gdy Twój potencjalny klient mobilny trafi już na Twoją stronę, będziesz mieć zaledwie kilka sekund na to, aby zachęcić go do skorzystania z Twoich usług. Dlatego tworząc stronę mobilną dla firmy będziesz w pełni gotowy na klienta dzisiejszych czasów – klienta mobilnego.

Nieprzyjaźnie na smartfony

Badanie przeprowadzone przez Google pokazuje, jakie zagrożenia niesie za sobą lekceważenie mobilnych użytkowników.

Aż 96 proc.(2) konsumentów mobilnych odwiedziło stronę, która nie była dostosowana do ich urządzenia. A im mniej taka strona jest przyjazna użytkownikowi, tym bardziej jest on skłonny przerwać wyszukiwanie, stracić zainteresowanie firmą, a nawet całkowicie zaniechać zakupu danego produktu.

...ale ja już mam stronę internetową

Jest jednak podstawowa różnica między tradycyjną stroną internetową, a stroną dostosowaną do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Tradycyjna strona internetowa nie nadaje się do przeglądania na smartfonie, ponieważ:
  • jest „ciężka”, dlatego zbyt długo ładuje się na smartfonie
  • jej nawigacja przystosowana jest do operowania myszką
  • niewygodnie przegląda się ją na małym ekranie smartfona (trzeba powiększać i przewijać treści)
  • jest przeładowana treścią, co utrudnia wykonanie typowych “mobilnych” akcji, jak zlokalizowanie firmy, czy szybki kontakt z jej pracownikami
Strona mobilna:
  • jest lekka i szybko ładuje się na smartfonie
  • jej nawigacja jest przystosowana do trybu dotykowego
  • jest zoptymalizowana do wyświetlania na ekranach smartfonów
  • i zorientowana na akcje mobilnych użytkowników – posiada klikalne numery telefonu czy wskazówki dojazdu do firmy.

Dowiedz się więcej o różnicach w projektowaniu na mobile - poznaj plusy i minusy strony responsywnej, aplikacji natywnej czy dedykowanej strony mobilnej.
 
Budowanie wizerunku przedsiębiorcy


MSP rozpoczynając działalność często korzystają z darmowych rozwiązań, aby ograniczyć wydatki. To rozsądne podejście, jednak nierzadko prowadzi do utraty zaufania względem firmy.

Brak adresu e-mail w firmowej domenie, czy lekceważąca nazwa użytkownika w adresie, trzaski i dźwięki z otoczenia zamiast osobistego powitania na poczcie głosowej – to wszystko odstrasza potencjalnych klientów.
Tymczasem nawet nie narażając się na koszty możesz stworzyć profesjonalny i wiarygodny wizerunek firmy. Jeśli nie chcesz od razu kupić własnej nazwy domeny, załóż konto pocztowe w usłudze Gmail. Mimo że darmowa, jest uznawana na całym świecie, ceniona za jakość i elastyczność. Gdy zdecydujesz się na profesjonalny adres e-mail we własnej domenie, będziesz mógł skorzystać ze zintegrowanego pakietu biznesowego
Google Apps for Work. Wybierając nazwę użytkownika użyj nazwy swojej firmy lub swojego imienia i nazwiska. Nagraj krótką informację, gdy nie będziesz mógł odebrać telefonu lub będziesz poza zasięgiem, albo całkowicie dezaktywuj pocztę głosową.

Mając na uwadze fakt, że już wkrótce ruch mobilny w internecie przewyższy ruch z komputerów, Polscy przedsiębiorcy, którzy zlekceważą użytkowników urządzeń mobilnych stracą większość klientów. Z kolei ci, którzy tworząc stronę mobilną dostosują się do konsumenta dzisiejszych czasów – mobilnego prosumenta – zyskają podwójnie. Google promuje bowiem strony mobilne w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, przesuwając je na wyższe pozycje.

W kolejnym numerze dowiesz się, czy sektor MSP w Polsce jest gotowy na klienta mobilnego. Już dziś możesz samodzielnie stworzyć stronę mobilną swojej firmy i zyskać przewagę konkurencyjną. Dowiedz się jak w lekcji

Tworzenie strony mobilnej krok po kroku w dziale Nowoczesne Technologie.



Jeżeli nie masz czasu samodzielnie stworzyć swojej strony mobilnej, możesz zlecić wykonanie profesjonalnej strony specjalistom z ActiveMobi. Zamów teraz, a otrzymasz gotową stronę mobilną w 5 dni! Skorzystaj z limitowanej oferty dla czytelników gazety MSP – szczegóły na stronie: http://activemobi.pl/oferta-msp


¬ródła:
1 Our Mobile Planet: Polska - Poznaj konsumentów mobilnych, Maj 2013, Google
2 What Users Want Most from Mobile Sites Today, Wrzesień 2012, Google Think Insights
3 Raport Perspektywy Rozwojowe Mobile Online w Polsce, Wrzesień 2014, IAB


Grzegorz Miśta, Dyrektor Marketingu ActiveMobi
ActiveMobi
ul. Filona 16
02-658 Warszawa
kontakt@activemobi.com
tel. 22 101 72 00
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.