Wybór rodzaju działalności
Pierwszym krokiem na drodze do zbudowania firmy marzeń jest decyzja dotycząca tego, czym będzie się ona zajmować. Wzorowanie się na znanych, dobrze prosperujących przedsiębiorstwach i czerpanie z ich doświadczeń może być dobrym pomysłem.
Duża szansa leży też w zidentyfikowaniu niszy na rynku. Dobrze jest znaleźć zapotrzebowanie zaspokajane w niewystarczającym stopniu, na które nasza działalność mogłaby odpowiadać.
Warto ocenić własne umiejętności, predyspozycje i doświadczenia. Zastanówmy się, w jaki sposób możemy odpowiedzieć na potrzeby klientów lepiej niż konkurencja. Następnie warto przemyśleć, jak nasze pomysły przekuć w działania. Jeśli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, warto wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy lub finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dowiemy się wówczas, jak napisać biznesplan, zarejestrować firmę, jak prowadzić księgowość, jak rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em oraz wielu innych rzeczy potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej.
Dobry biznesplan
Podstawą rozpoczęcia działalności gospodarczej i rynkowego sukcesu jest przemyślany i dopracowany biznesplan. Jego stworzenie pozwala na prezentację pomysłu na biznes i umożliwia pozyskanie finansowania z Funduszu Pracy, funduszów Unii Europejskiej czy od banków lub inwestorów prywatnych. Jest jednak przede wszystkim doskonałym narzędziem potrzebnym do kierowania przedsiębiorstwem.
Typowy biznesplan powinien zawierać:
- Charakterystykę projektu
- Analizę słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń
- Cele przedsięwzięcia
- Plan działalności operacyjnej
- Prognozy dla przedsięwzięcia i podsumowanie
¬ródła finansowania
Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się zwykle z koniecznością zainwestowania kapitału finansowego. Jeśli brakuje nam funduszy niezbędnych do pokrycia kosztów przedsiębiorstwa w pierwszej fazie jego działalności, możemy skorzystać ze środków z Funduszu Pracy lub z funduszy Unii Europejskiej.
Do jakiej pomocy jesteśmy uprawnieni i jak można ją uzyskać? Odpowiedzi dostępne są na stronie zielonalinia.gov.pl/Zrodla-finansowania-dzialalnosci-gospodarczej-38968.
Rejestracja działalności gospodarczej
Mając gotowy biznesplan i środki finansowe na rozpoczęcie działalności możemy zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek możemy podpisać w najbliższym urzędzie gminy lub wypełnić przez Internet. Dzięki tzw. „jednemu okienku” formularz ten, oprócz wpisu do ewidencji, jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz ZUS lub KRUS. Ten sam wniosek pozwala na wybór formy opodatkowania. Pomyślna rejestracja otwiera drogę do prowadzenia działalności.
Rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest z pewnością wyzwaniem, ale może dać ogromną satysfakcję i przynieść zawodowe spełnienie. Własna firma to świetny sposób na nowy zawodowy start albo naturalny kolejny krok na zawodowej ścieżce. Szansę na powodzenie naszej firmy daje dobry pomysł i trafny wybór rodzaju działalności oraz rzetelnie przygotowany biznesplan. Pamiętajmy, że nie jesteśmy w tym sami – możemy liczyć na pomoc merytoryczną i finansową wielu podmiotów i instytucji których zadaniem jest wspieranie młodych przedsiębiorstw. Pomocą służą urzędy pracy i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Możemy także skorzystać z usług inkubatorów przedsiębiorczości – organizacji profesjonalnie zajmujących się ułatwianiem startu nowym firmom.
Porady dla osób w wieku 50+ oraz pełna lista instrumentów i form wsparcia z jakich skorzystać mogą osoby dojrzałe – także ci planujący rozpoczęcie własnej działalności, dostępna jest na stronie: www.50plus.gov.pl.