Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

80 mld zł na dotacje dla przedsiębiorców - ile może trafić

Dodano: 22.08.2014 Czytane: 20

W nowym okresie programowania duży nacisk zostanie położony na innowacyjność – podstawowe wsparcie dotyczyć będzie prowadzenia działań naukowych, rozwoju technologicznego, a także wspólnych działań przedsiębiorstw i instytucji naukowych. W pierwszej kolejności wspomagane będą także projekty związane z tzw. inteligentnymi specjalizacjami.
@@
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
podaje, że na największe dofinansowanie w nowym okresie programowania mogą liczyć małe i średnie przedsiębiorstwa
, a ich głównym źródłem będą regionalne programy operacyjne (RPO).

W ramach RPO preferencyjnie traktowane będą projekty poprawiające działalność przedsiębiorstw i przyczyniające się do zwiększania ich konkurencyjności. W zakresie innowacji i prac badawczo-rozwojowych możliwe będzie otrzymanie dofinansowania tylko na projekty wpisujące się w inteligentną specjalizację danego regionu.

Czym jest inteligentna specjalizacja? To obszar, który będzie najważniejszy w ramach programu operacyjnego danego województwa. – Przy staraniu się o dofinansowanie na działania innowacyjne w ramach regionalnych programów operacyjnych kluczowe będzie silne powiązanie projektu z inteligentną specjalizacją danego regionu – mówi Jan Kordasiewicz z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz. – Dla województwa mazowieckiego będzie to na przykład bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu i wysoka jakość życia – informuje specjalista.

Poza RPO przedsiębiorcy będą mogli starać się o wsparcie w ramach programów krajowych Inteligentny Rozwój (PO IR) i Polska Wschodnia (PO PW).

PO IR wspierać będzie innowacyjne produkty, usługi i technologie, z kolei PO PW ma zwiększyć konkurencyjność województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego w skali kraju. Na przedsiębiorczość zostaną przeznaczone także środki z programów Wiedza Edukacja Rozwój i Infrastruktura i ¦rodowisko. – Warto już teraz zacząć przygotowania do nowej perspektywy finansowej, bo złożenie wniosku w jednym z pierwszych naborów znacząco zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania – mówi Jan Kordasiewicz. – Konkurencja będzie wtedy znacznie mniejsza, a wiele wniosków może zostać niepoprawnie złożonych ze względu na nieznajomość nowych reguł – dodaje.

Istotną zmianą w nowej perspektywie finansowej jest planowane szersze zastosowanie instrumentów zwrotnych (takich jak  poręczenia i gwarancje kredytowe, pożyczki, mikropożyczki, połączenia dotacji z kredytem). Pieniądze uzyskane w ramach unijnej pomocy będą więc prawdopodobnie częściej zwracane do puli wszystkich środków i będą mogły zostać przydzielone ponownie innemu przedsiębiorcy. Pierwszych naborów w ramach nowej perspektywy przedsiębiorcy mogą spodziewać się na początku 2015 roku.


źródło: Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewic
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.