Wicepremier Elżbieta Bieńkowska oceniła rolę BGK podczas wystąpienia otwierającego konferencję „Finansowanie infrastruktury. Potrzeby i wyzwania a rola banku rozwoju”, która odbyła się 5 czerwca 2014 r. i była częścią obchodów 90-lecia BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego brał udział we wdrażaniu programów rozwojowych z udziałem funduszy unijnych od początku członkostwa Polski w Unii. W perspektywie finansowej 2007-2013 pełnił rolę płatnika środków europejskich. Uczestniczył w udzielaniu zwrotnych form wsparcia, m.in. w ramach inicjatyw JESSICA (finansowanie inwestycji w miastach) i JEREMIE (środki dla przedsiębiorstw), a także był zaangażowany przykładowo w program Inwestycje Polskie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
- Rola BGK w nowym rozdaniu pieniędzy europejskich powinna jeszcze wzrosnąć. Zamierzamy wykorzystać doświadczenie banku – zapowiedziała Pani Minister.
Jednym z obszarów, w którym BGK mógłby odegrać znaczącą rolę są instrumenty zwrotne, czyli np. pożyczki, poręczenia.
Inwestując fundusze europejskie z nowej perspektywy musimy patrzeć jeszcze dalej i tak wykorzystać te środki, by po 2020 r. rozwój finansowany był w jeszcze większym stopniu z pieniędzy krajowych – oceniła Elżbieta Bieńkowska. Dlatego największy wzrost alokacji przewidujemy dla przedsiębiorców. Najwięcej środków trafi, podobnie jak obecnie, na infrastrukturę, ale to firmy najbardziej odczują jakościową zmianę. Finansując ich projekty zamierzamy szerzej wykorzystać instrumenty zwrotne – dodała.
Instrumenty te będą mogły być wykorzystane również w innych dziedzinach, przykładowo w rewitalizacji czy finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii. Konkretne obszary mają być wskazane w analizach, które obecnie prowadzi resort.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Kto może liczyć na pożyczki z BGK