Dzisiaj jest: 22.4.2025, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Na wynagrodzenie personelu, podwykonawstwo, na koszty podróży

Dodano: 26.05.2014 Czytane: 37

W ramach programu Horyzont 2020 realizowany będzie Instrument MSP, którego celem jest tworzenie nowych możliwości biznesowych, dopasowanych do wyzwań społecznych oraz wzmocnienie produktywności, a także innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw.

Wsparcie w ramach Instrumentu MSP obejmuje proces tworzenia innowacji - począwszy od studium wykonalności, po komercjalizację. Składa się z trzech faz i wsparcia dla beneficjentów z wykorzystaniem usług szkoleniowych.

@@

- Ten typ działania ma na celu wsparcie dla wszystkich rodzajów innowacji, w tym innowacji nietechnologicznych, społecznych, a także usług.
Przedsiębiorstwa, które chcą skorzystać z programu muszą złożyć w pierwszej fazie wstępny biznesplan, oparty na proponowanym pomyśle. Powinien on zawierać budżet, informację o wpływie na środowisko i kondycji technologicznej danego podmiotu. Powinna się w nim znaleźć także analiza ekonomiczna zastosowania innowacyjnego pomysłu z charakterystyką nowatorstwa dla sektora przemysłu, w którym będzie wykorzystany - wyjaśnia Urząd Miasta Płock.

Wstępny biznesplan powinien również obejmować ocenę ryzyka, badanie rynku, zaangażowania użytkownika, ochronę własności intelektualnej i możliwość komercjalizacji. Objętość wniosku nie może przekraczać dziesięciu stron.

Wstępnie projekt będzie oceniany pod kątem potencjału technicznego i komercyjnego, wykonalności koncepcji, ryzyka, zarządzania prawami własności intelektualnej i poszukiwania partnerów do współpracy.

Rezultatem wstępnego rozpoznania będzie przygotowanie (w czasie sześciu miesięcy) biznesplanu kwalifikującego do fazy drugiej.

Finansowanie w pierwszym etapie przygotowań udzielane będzie w formie ryczałtu wynoszącego 50.000 euro z przeznaczeniem m.in. na: wynagrodzenie personelu zaangażowanego i podwykonawstwo bezpośrednio związane z projektem, koszty podróży, amortyzację i wynajem lub leasing sprzętu, koszty związane z rozpowszechnianiem wyników prac B+R (badawczo – rozwojowych) i nabycie praw własności.


Najlepiej ocenione pomysły będą miały możliwość aplikowania do fazy drugiej, gdzie działania powinny koncentrować się na przygotowaniu innowacyjnego rozwiązania gotowego do wprowadzenia na rynek.

W tej fazie na dofinansowanie (w okresie 12-24 miesięcy) mogą liczyć następujące działania: budowa prototypów, pilotaż innowacyjnych procesów, produktów i usług, miniaturyzacja konstrukcji produktów, planowanie i rozwój skalowania (segmenty rynku, procesy itp.), powielanie rynkowe. Rezultatem drugiej fazy będzie przygotowanie biznes planu kwalifikującego do trzeciego etapu postępowania.


Poziom dofinansowania w fazie drugiej wynosi do 70 procent kosztów kwalifikowanych.


Trzecia faza projektu polega na komercjalizacji wyników i nie jest wspierana bezpośrednio w ramach Instrumentu MSP. Niemniej przedsiębiorstwa będą mogły korzystać z pośrednich środków oraz usług pomocniczych, jak również z dostępu do uproszczonych instrumentów finansowych.

Pomyślne zakończenie jednego etapu pozwoli firmie przejść do kolejnego. Jednak jeśli przedsiębiorca jest w stanie od razu wystartować do drugiej fazy, taka ścieżka postępowania także jest możliwa.


Informacje na temat Instrumentu MSP w ramach programu Horyzont 2020 można znaleźć na stronie www.kpk.gov.pl i u pełnomocnika prezydenta ds. przedsięwzięć innowacyjnych i badawczo-rozwojowych tel.: 24 367 14 16, e-mail:cezary.supel@plock.eu.
źródło: UM Płock
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.