Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Na co wydać 120 mld euro?

Dodano: 24.05.2014 Czytane: 20

Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską, czyli najważniejszy dokument określający strategię wykorzystania nowej puli środków unijnych na lata 2014-2020. Opisuje, jak i w co będziemy inwestować.

£ączna kwota 119,5 mld euro zostanie rozdysponowana w w ramach:
  • Polityki Spójności w wysokości ok. 82,5 mld euro,
  • Wspólnej Polityki Rolnej w wysokości ok. 32,1 mld euro,
  • programów takich jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus w wysokości ok. 5 mld euro.
- Zatwierdzenie Umowy Partnerstwa oznacza przejście do kolejnego etapu finansowych negocjacji między Polską a Unią Europejską. Kolejnym krokiem będą rozmowy na temat środków w ramach programów operacyjnych, które najprawdopodobniej zakończą się w lipcu 2014 r. - wyjaśnia Kancelaria Premiera w komunikacie prasowym.

Dokąd i do kogo trafi unijne wsparcie? Potrzeb i oczekiwań jest wiele - wzrost gospodarczy, zwiększenie zatrudnienia i modernizacja gospodarki.
 
Jak informuje KPRM, pieniądze trafią głównie na projekty, które najbardziej przyczyniają się do.

Premiowane będą przedsięwzięcia, z których efektów Polacy mają korzystać długo po ich zakończeniu. - Zasadniczym celem, jaki sobie stawiamy, jest wzrost gospodarczy zapewniający Polsce na koniec tej perspektywy ok. 80 proc. unijnego poziomu PKB per capita, czyli Produktu Krajowego Brutto liczonego na 1 mieszkańca - zapowiada Kancelaria.

Zgodnie z zapowiedzią, najistotniejsze mają być działania prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki opartej na:
  • wiedzy,
  • kapitale intelektualnym,
  • rezultatach przemian cyfrowych.
Czy to oznacza, że sektor B+R wreszcie będzie należycie dofinansowany? Jest szansa, że tak - Rada Ministrów stawia bowiem na współpracę biznesu i nauki. - Chcemy w ten sposób usprawnić wprowadzanie na rynek - nie tylko polski - nowych, niespotykanych dotąd rozwiązań. Chcemy również, aby do 2020 roku nakłady na sektor B+R zwiększyły się w Polsce z obecnych 0,9 proc. PKB do 1,7 proc. PKB, z czego połowa pochodzić będzie z sektora przedsiębiorstw - deklaruje w informacji prasowej.

18 mld euro ma być przeznaczona na:

  • innowacje,
  • prace badawczo-rozwojowe,
  • technologie informacyjno-komunikacyjne,
  • konkurencyjność przedsiębiorstw.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.