Dzisiaj jest: 6.10.2024, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Poradnik młodego inwestora

Dodano: 14.05.2014 Czytane: 12

Chciałbym przekonać Państwa do otwarcia firm na kapitał od inwestorów zewnętrznych w szczególności poprzez upublicznienie spółki.

@@

Jakie nowe możliwości otwiera dla firm prywatnych rynek giełdowy


  • Przede wszystkim radykalnie zwiększa dostęp spółki do kapitału. Spółka giełdowa może być przedmiotem zainteresowania inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Zasoby finansowe tych grup są adekwatne do zaspokojenia nawet bardzo rozbudowanych strategii i planów inwestycyjnych. Ten aspekt ma zawsze charakter kluczowy dla małych i średnich przedsiębiorstw, a dodatkowo w perspektywie nowych środków unijnych zyskuje na znaczeniu.
  • Akcje spółki giełdowej są wycenianym, płynnym aktywem, które służy do finansowania przejęć i konsolidacji, która na wielu rynkach będzie procesem nieuniknionym. Pytanie otwarte, w jakiej roli może wystąpić Państw Spółka. Przejmującej czy przejmowanej?
  • Status spółki publicznej może istotnie przyczynić się do wzrostu rozpoznawalności firmy, jej obszaru działania, produktów czy usług. Adekwatne działania mogą skutkować także wzrostem wiarygodności przedsiębiorstwa wśród partnerów handlowych, finansowych i otoczenia społecznego. To korzyści mają zdecydowanie wymierny charakter i związane są także z większym zaufaniem do spółek giełdowych, co wielokrotnie przekłada się na możliwość awansu do wyższej ligi w obrocie gospodarczym.
  • Rynek giełdowy oferuje nie tylko możliwość pozyskania kapitału, ale również możliwość sprzedaży akcji przez dotychczasowych założycieli lub osoby zarządzające. Realizacja takich transakcji na rynku publicznym oferuje znaczny komfort dla strony kupującej, co przekłada się na wycenę i sprawność w finalizacji transakcji. Spółki publiczne poprzez swoją zwiększoną transparentność wręcz przyciągają inwestorów finansowych i branżowych.
  • Motorem napędowym dynamicznych firm są jej zasoby ludzkie, dlatego istotnym wyzwaniem jest wdrożenie mechanizmów motywacyjnych umożliwiających związanie kluczowych pracowników ze spółką w określonej perspektywie czasowej. Wprowadzenie planów motywacyjnych z wykorzystaniem akcji notowanych na rynku giełdowym może przynieść znakomite rezultaty zarówno z puntu widzenia pracodawcy, jak też pracownika, a dotychczasowe pozytywne doświadczenia stanowią najlepszą rekomendację w tym zakresie.
Nieprzekonanym polecam prześledzić historię rozwoju takich wielkopolskich spółek jak Pozbud, Amica, Fabryka Formy i Socializer. Sprawdźcie Państwo, jakie to były spółki, kiedy wchodziły na giełdowy parkiet i jak daleko zaszły na drodze rozwoju wspierane kapitałem inwestorów zewnętrznych. A to przecież nie koniec ich rozwoju.

NewConnect dla MSP

Rynek NewConnect powstał z myślą o potrzebach kapitałowych małych i średnich przedsiębiorstw, które w wielu krajach stanowią o dynamice rozwoju i poziomie innowacyjności gospodarki.

Bez wątpienia regulacje rynku NewConnect uwzględniają charakter przedsiębiorstw we wczesnej fazie rozwoju, ale nie można zapominać, że proces upublicznienia realizowany jest wielu etapach w pewnym horyzoncie czasowym.


Pominięcie jednego z krytycznych etapów przygotowania IPO może skutkować błędami o charakterze strategicznym. Niniejszą publikacją rozpoczynamy cykl artykułów dla przedsiębiorstw, które rozważają na debiut na rynku NewConnect. W ten sposób chcielibyśmy przybliżyć tematykę oraz zaakcentować obszary tematyczne, które w naszej ocenie wymagają szczególnej uwagi ze strony zarządów oraz akcjonariuszy.


Decyzja o upublicznieniu spółki ma charakter strategiczny, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw bezpośrednio wpływa na proces zarządzania i prowadzenia spraw spółki. Bez względu na to, jak przyjazne dla emitenta są regulacje prawne danego rynku, realizacja procesu upublicznienia wymaga analizy wielu aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa, co wiąże się istotnymi nakładami czasowymi ze strony głównych uczestników procesu.

Decyzja kierunkowa powinna zostać podjęta przede wszystkim po profesjonalnej (realistycznej) ocenie przedsiębiorstwa, jego zasobów materialnych i niematerialnych, fazy rozwoju i perspektyw rozwoju.


Ambicją emitentów jest pozyskiwanie kapitału w optymalnych warunkach, a zatem najchętniej w czasie dobrej lub bardzo dobrej koniunktury na rynku kapitałowym, kiedy inwestorzy akceptują/oferują satysfakcjonujące wyceny. Sentyment inwestycyjny ma charakter zmienny, czego doświadczają wszystkie spółki, ale realizacja transakcji IPO/SPO dla małych i średnie spółek wymaga szczególnie starannego timingu. Zatem w przypadku tej grupy emitentów bardzo ważnych aspektem jest zaplanowanie procesu upublicznienia oraz przygotowanie spółki do permanentnego funkcjonowania w realiach rynku giełdowego, aby w korzystnym czasie rozpocząć proces plasowania. W dalszym ciągu zbyt powszechnym błędem jest opóźnianie procesu przygotowania spółki do IPO i utożsamianie relatywnie szybkiej ścieżki wprowadzania instrumentów finansowych do alternatywnego obrotu z krótkim okresem przygotowania do debiutu. Nasze doświadczenia wskazują, że optymalnym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie procesu, aby spółka już przed debiutem funkcjonowała w możliwie najszerszym zakresie – jak spółka publiczna.

Bardzo umownie proces IPO można podzielić na trzy etapy: pre-IPO, IPO, post-IPO. Każdy z nich jest istotny, ale kluczowe wnioski i decyzje zapadają na etapie przygotowania do debiutu.

Na etapie diagnozy pre-IPO identyfikujemy obszary, które wymagają zmiany lub dostosowania do standardów i realiów rynku giełdowego. Lista najczęściej diagnozowanych obszarów problematycznych dotyczy między innymi:
  • Niskiej transparentności biznesu oraz wysokiego udziału podmiotów powiązanych w relacjach handlowych (przychody/koszty, kanały dystrybucji/dostaw, itp.).
  • Problemów z formułowaniem długoterminowej strategii rozwoju i konkurencyjnego equity story.
  • Nieadekwatnych systemów raportowania finansowego (dane historyczne, dane prognostyczne, raportowanie finansowe zgodnie z regulacjami w zakresie obowiązków informacyjnych) i systemów lub procedur zarządzania ryzykiem.
  • Nieadekwatnych rozwiązań w zakresie ładu korporacyjnego (modyfikacje kluczowych aktów korporacyjnych, wzmocnienie kompetencyjne kluczowych organów spółki).
W czasie zmiennej koniunktury rynkowej i intensywnej konkurencji o kapitał współpraca z profesjonalnym doradcą umożliwia adekwatne przygotowanie spółki do realiów rynku kapitałowego i obowiązujących regulacji prawnych.

Autor: Piotr Białowąs
Wiceprezes INC S.A.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.