Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Premier stawia na łupki

Dodano: 16.03.2014 Czytane: 17

Premier spotkał się z przedstawicielami spółek gazowych m.in. w sprawie rozbudowy sieci gazociągów w Polsce.

- Kwestia bezpieczeństwa gazowego w kontekście Ukrainy nabiera nowego znaczenia. Podjęliśmy gigantyczny wysiłek, w ostatnich sześciu latach inwestycje w bezpieczeństwo gazowe to są miliardy złotych - mówił Donald Tusk.


Szef rządu zwrócił uwagę na rozbudowę sieci gazowych, budowę magazynów gazu i budowę terminalu LNG w ¦winoujściu. - W maju 2015 r. gazoport w ¦winoujściu powinien normalnie pracować - podkreślił premier.


Premier zaznaczył, że w 2014 roku osiągniemy zdolność magazynowania do 2,2 mld m3 gazu. - Gdy zaczynałem urzędować jako premier, było to w okolicach miliarda - dodał.

- Nawet w najbardziej dramatycznej sytuacji możemy być spokojni, jeśli chodzi o dostawy gazu dla gospodarstw domowych -  zapewnił premier.

- Najważniejsza perspektywa to gaz łupkowy, to dla nas absolutnie kluczowa rzecz - dodał. W tym tygodniu rząd przyjął nowelizację ustawy prawo geologiczne i górnicze, co pozwoli na stworzenie przejrzystych ram prawnych do poszukiwania oraz eksploatacji gazu łupkowego.

W Polsce trwa program budowy ponad 1,2 tysiąca kilometrów nowych gazociągów. Inwestycje te pomogą usprawnić przepływy gazu ziemnego wewnątrz kraju oraz otworzą drogę do połączenia naszego systemu z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Premier poinformował, że trwają m.in. prace nad interkonektorami gazowymi łączącymi Polskę i Słowację - inwestycje te będą zakończone w 2018 r.

Węzeł w Gustorzynie - skrzyżowanie gazociągów

 
Roczny przesył gazu na Węźle Rozdzielczym Gazu (WGR) w Gustorzynie w 2013  r. wyniósł ok. 3,5 mld m sześciennych gazu (przy rocznym zużyciu w skali kraju około 15 mld sześciennych gazu).

£ącznie na terenie Węzła Rozdzielczego Gazu w Gustorzynie zbiega się 10 gazociągów o średnicy od 400 do 1000 mm.

Budowa gazociągów w Polsce


Oddawanie do użytkowania gazociągów przesyłowych w poszczególnych latach:
  • 2007-2014 (do końca roku) - około 1236,5 km
  • 2004-2006 - około 90 km
Nakłady inwestycyjne na budowę nowych gazociągów wyniosły około 4,5 mld zł w latach 2009 - 2014, z czego 1,3 mld zł stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych.

Przyspieszenie budowy nowych gazociągów


W 2009 r. roku została przyjęta Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w ¦winoujściu. Był to projekt rządowy.

Ustawa znacząco przyśpieszyła budowę nowych, strategicznych gazociągów przesyłowych w Polsce: uprościła i przyśpieszyła procedury uzyskiwania decyzji administracyjnych i pozwoleń na budowę oraz kwestie związane z dostępem do gruntów, na terenie których budowane są gazociągi.

Przyjęcie specustawy pozwoliło na wybudowanie strategicznych gazociągów w ciągu 5 lat (projektowanie i uzyskiwanie pozwoleń, przetargi na rury i wykonawstwo, realizacja robót budowlanych).

Wcześniej budowa gazociągów przesyłowych ciągnęła się latami. Dla przykładu gazociąg Włocławek - Gdynia o długości 252 km był budowany od 1994 roku do 2011 (17 lat), dzięki specustawie ostatnie 60 km tego gazociągu było budowane przez 2 lata.

źródło: KPRM
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.