Z jakimi problemami, specyficznymi dla regionu, borykają się lokalne MSP?
Uważam, że w kontekście korzystania ze środków Unii Europejskiej, śląskie firmy nie mają żadnych specyficznych problemów. W tym zakresie nie występują regionalne podziały czy też różnice. Tu liczy się dobry pomysł i umiejętność jego realizacji. Przedsiębiorcy z naszego regionu mają w tym zakresie duże doświadczenie, ponieważ korzystają z wsparcia unijnego, za pośrednictwem Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. już ponad dziesięć lat.
Jak można ocenić zainteresowanie w regionie programami pomocowymi, a jak ofertą Agencji? Które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem?
¦ląscy przedsiębiorcy chętnie korzystali ze wszystkich możliwości, jakie dawał program POIG. Na początku największym zainteresowaniem cieszyły się dotacje na projekty inwestycyjne z Działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Firmy otrzymały środki na wdrożenie rozwiązań technologicznych, znanych na świecie krócej niż trzy lata, czyli tych najnowszych. Budżet działania szybko uległ wyczerpaniu.
Wiele przedsiębiorstw skorzystało również z pozostałych możliwości, w tym z dotacji na wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej oraz elektronicznego biznesu typu B2B – Działania 8.1 i 8.2 POIG. Bardzo dużo umów zostało podpisanych w ramach Działania 6.1 Paszport do eksportu, gdzie dofinansowanie było udzielane na projektu proeksportowe. Należy także pamiętać o dotacjach z Działania 1.4-4.1, które wspierały projekty badawczo-naukowe.
@@
Jakie są pomysły na wspieranie MSP w regionie?
Dotacje są od lat najpopularniejszym źródłem pozyskiwania środków na rozwój działalności. ¦wiadczą o tym podane wcześniej wartości udzielonych dotacji z programu POIG.
Warto jednak pamiętać również o innych formach wsparcia. GARR S.A. ma w swojej ofercie preferencyjnie oprocentowane pożyczki. Realizujemy także różnego rodzaju projektu dla osób, które chcą założyć firmę czy też podnieść swoje kwalifikacje.
Kończy się perspektywa finansowa 2007-2013. Jakie pieniądze wydatkował region?
W perspektywie finansowej 2007-2013 Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego zajmuje się obsługą wybranych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, których łączny budżet to 3,4 mld euro. W województwie zainteresowanie dotacjami jest bardzo duże. Podpisaliśmy umowy na łączną kwotę prawie 1,3 mld złotych, co stawia nas w czołówce województw. Wśród beneficjentów są przedstawiciele różnych branż. Mamy podpisane umowy na duże projekty związane z branżą lotniczą, produkcją szkła, oświetlenia, czy wyrobem skór.
Ważniejsze jednak niż branża jest to, na co są przeznaczane środki. Jak wynika z nazwy programu, istotna jest innowacyjność projektów i to na najwyższym, międzynarodowym poziomie. Idea innowacyjności jest świetnie rozumiana przez przedsiębiorców, gdyż do działań proinnowacyjnych zmusza ich sam rynek. Rozwój, doskonalenie i wdrażanie nowych rozwiązań są dziś warunkiem przetrwania.
Przed nami nowa perspektywa 2014-2020 i nowa pula do podziału. Jakie są priorytety, czego potrzebują lokalne MSP, a czego lokalne otoczenie biznesu?
Planując nowe rozdanie funduszy unijnych zdecydowano, że polskie firmy muszą zacząć inwestować we własne pomysły, zamiast kupować gotowe rozwiązania. Dlatego zdecydowanie więcej środków przeznaczonych będzie na współpracę nauki z biznesem.
£ącznie na działania skierowane do przedsiębiorstw planuje się przeznaczyć ponad 12,5 mld euro, z czego większość – bo prawie 7 mld euro – dostępna będzie w programach regionalnych, zarządzanych przez województwa.
Na poziomie krajowym, Program Inteligentny Rozwój sfinansuje między innymi projekty B+R, w Programie Polska Cyfrowa będą środki dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych na budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci dostępowych do szybkiego Internetu, a w Programie Wiedza Edukacja Rozwój przewidziano między innymi wsparcie na zakładanie własnej działalności, podwyższanie kompetencji kadr małych i średnich przedsiębiorców czy programy outplacementowe.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Firmy chcą inwestować