Wśród różnych sposobów optymalizacji kosztów warto przyjrzeć się infrastrukturze bezprzewodowej. W rozmowie z Gazetą MSP Michał Jarski, Dyrektor Ruckus Wireless na Europę Wschodnią, opowiada, jak nowoczesne technologie mogą pomóc w oszczędnościach w firmie.
Czym właściwie jest infrastruktura bezprzewodowa?
Michał Jarski: Najprościej mówiąc – infrastruktura bezprzewodowa to wszelkie możliwe systemy wymiany danych odbywające się bez użycia okablowania. Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się sieci Wi-Fi, ale coraz częściej zalicza się do niej również wszelkiego rodzaju rozwiązania chmurowe – cloud computing. Jest to przeniesienie wszystkich danych i aplikacji na zewnątrz firmy, do usługodawcy „chmurowego”. Rezygnacja z nośników – czy to serwera, czy płyt CD/DVD lub pendrive’ów na rzecz dostępnych przez internet zasobów zewnętrznych. Każdy autoryzowany przez nas użytkownik może przetwarzać powierzone mu dane dzięki dowolnej przeglądarce na dowolnym komputerze. Wszystko jest zapisywane automatycznie i nie musimy dbać o backup informacji – wykonuje to za nas usługodawca. Dzięki tej technologii możliwe jest przeniesienie wielu zadań do pracy zdalnej, wykonywanej z dowolnego miejsca, przykładowo z domu. £atwo jest współdzielić informacje, przekazywać zadania do wykonania. Nie ma też problemu z liczbą licencji – płacimy tylko za to, co wykorzystamy.
Czy infrastruktura bezprzewodowa ma realny wpływ na koszty przedsiębiorstwa?
Zdecydowanie tak. Sama możliwość zaoferowania pracy zdalnej to korzyść zarówno dla pracownika, jak również pracodawcy. Dla pracownika jest to komfort pracy, natomiast dla pracodawcy może to wiązać się z mniejszymi kosztami prowadzenia biura. Model chmury pozwala również na ograniczenie problemu zakupu licencji do programów. Możliwe staje się skorzystanie z konkretnego programu, np. arkusza kalkulacyjnego, on-line i w zależności od dostawcy firma będzie płacić za poszczególne użycie albo będzie on darmowy.
Można zatem stworzyć pełny, profesjonalny system firmowy bez większych nakładów – mieć całe biuro „zawieszone w przestrzeni”, dla którego nie musimy znajdować miejsca. Jest ono dostępne wszędzie i zawsze. £atwo przenieść adres firmy wiedząc, że nasze dane są cały czas dostępne. Czasem można w ogóle zrezygnować z fizycznego biura na rzecz współpracy wirtualnej.
Czy prócz rozwiązań chmurowych możemy wskazać inne przykłady oszczędności przy użyciu nowych technologii?
Trendem zyskującym ostatnio coraz więcej zwolenników jest BYOD (Bring Your Own Devices), czyli używanie przez pracowników w miejscu pracy prywatnych urządzeń – komputerów, smartfonów czy tabletów. BYOD wzięło się właśnie z potrzeby oszczędzania. Daje ono możliwość zastosowania dowolnego urządzenia, z którego lubi korzystać pracownik, co pozwala na uniknięcie kosztów związanych przykładowo z zakupem sprzętu firmowego. Tego typu rozwiązanie daje możliwość stosowania różnych systemów w jednej firmie. Jednocześnie jest to wygoda dla pracownika i jego większa efektywność dzięki możliwości pracy w znanym, lubianym przez niego środowisku. Przy czym dla firmy nie ma znaczenia, czy będzie to Windows, Mac OS, czy Linux – pozornie „obce” systemy z łatwością integrowane są z siecią firmową właśnie dzięki mechanizmom BYOD. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie ilości szkoleń, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.
Jakie są inne zalety infrastruktury bezprzewodowej?
System bezprzewodowy nie wymaga nakładów finansowych związanych z budową nowych stanowisk pracy, jest łatwiejszy w obsłudze i nie zużywa się, gdyż wszystko działa wirtualnie. Dodatkowo następuje zmniejszenie wysiłków leżących po stronie administratorów. W przypadku BYOD każdy pracownik sam dba o swoje urządzenie i sam nim zarządza, kierując się jedynie określonymi przez dział IT zasadami.
Czy nie jest jednak tak, że aby oszczędzić, trzeba najpierw zainwestować w sprzęt?
Koszty infrastruktury bezprzewodowej mogą być różne, w zależności od przyjętego modelu. Jednak doświadczenia z wdrożeń pokazują, że zastosowanie adekwatnych rozwiązań z wbudowanymi wszystkimi wymaganymi przez klienta funkcjonalnościami nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli już w momencie przymierzania się do budowy systemu IT sprecyzujemy wymagania, to wybór odpowiedniego systemu nie nastręczy żadnych problemów. Przykładowo, istnieją rozwiązania, które zawierają wbudowane mocne mechanizmy BYOD, za które nie trzeba dodatkowo płacić. Wystarczy je tylko odpowiednio skonfigurować. Tak więc potencjalne koszty w rzeczywistości są minimalne.
Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu infrastruktury sieciowej?
Przede wszystkim na względy bezpieczeństwa. Najważniejszą rzeczą jest konieczność zapewnienia ochrony danych przed wirusami i wyciekiem poza system firmowy. W dzisiejszych czasach największą wartością firmy są informacje. W przypadku rozwiązań chmurowych czy BYOD podstawowym mechanizmem zabezpieczenia jest gradacja dostępu. Polega ona na regulacji – ograniczeniu – możliwości odczytywania pewnych informacji przez osoby nieupoważnione. Jest to szczególnie istotne, w przypadku gdy pracodawca rozwiązuje umowę z pracownikiem, który automatycznie traci prawo do wglądu w dane firmy. Dlatego przy wyborze wdrażającego sieć bezprzewodową należy przyłożyć szczególną uwagę na kwestię ochrony danych i uniemożliwienia wycieku informacji poza system firmowy.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Infrastruktura bezprzewodowa a oszczędności w firmie