Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Wymagający partnerzy

Dodano: 18.02.2014 Czytane: 18

Spowolnienie gospodarcze nie zniechęciło skandynawskich inwestorów do poszukiwań nowych rynków, a Polska jest dla nich nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania i rozwoju. Jednak swoje plany realizują z większą niż dawniej ostrożnością.

W Polsce działa ponad dwa tysiące firm skandynawskich reprezentujących główne sektory gospodarek z Północy, jak energetyka, budownictwo, logistyka, telekomunikacja, przemysł chemiczny, papierniczy i drzewny, a także bankowość i finanse. Obok dużych firm pojawiają się również małe i średnie przedsiębiorstwa, które widzą swoją szansę na rozwój właśnie w Polsce. Niektóre firmy z sektora MSP łączą się w grupy i dzielą kosztami związanymi z początkami działalności poza granicami kraju. Taką strategię przyjmują na przykład firmy norweskie.

@@

Kraje skandynawskie i pochodzące z nich firmy mają bardzo pozytywny wizerunek w Polsce. Silna tradycja innowacyjności, zaawansowane rozwiązania technologiczne przyjazne dla środowiska, a także kultura biznesowa oparta na otwartości, transparentności, zrównoważonym rozwoju i szacunku do pracowników oraz społecznej odpowiedzialności sprawiają, że firmy skandynawskie są cenionymi partnerami w biznesie oraz pracodawcami.

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą ze skandynawskimi partnerami ważna jest świadomość, że firmy te oczekują i wymagają spełniania wysokich standardów współpracy i jakości dostarczanych produktów oraz usług. Wymagania te są często spisane w formie kodeksów współpracy i wręczane firmom starającym się o kontrakt.

Mogą one wydawać się bardzo trudne do spełniania, ale jeżeli firmie uda się im sprostać, zyskuje możliwość wieloletniej i trwałej współpracy. Warto dodać, że firmy skandynawskie chętnie wspierają swoich kontrahentów w osiągnięciu wymaganych standardów. Izba mając tę świadomość wydała w ubiegłym roku publikację pt. CSR w łańcuchu dostaw i w partnerstwie biznesowym. Doświadczenia firm skandynawskich, w której opisano kilkanaście przykładów praktyk firm zrzeszonych w Izbie, właśnie w tym zakresie. Materiał ten może być ciekawym źródłem wiedzy dla polskich przedsiębiorców.


Skandynawowie do Polski, a Polacy do Skandynawii

Dynamika napływu do Polski bezpośrednich inwestycji z krajów skandynawskich pokazuje, że przedsiębiorcy z Danii, Finlandii, Norwegii i ze Szwecji chętniej wybierali Polskę na miejsce swoich inwestycji, zamiast szukać bardziej odległych lokalizacji.

Wartość bezpośrednich inwestycji napływających z Danii, Finlandii, Norwegii i ze Szwecji osiągnęła w ostatniej dekadzie blisko 9,5 mld euro, co plasuje kraje skandynawskie na piątej pozycji wśród największych inwestorów zagranicznych. Szwecja – z inwestycjami ponad 5 mld euro – jest szóstym największym inwestorem w Polsce, a pozostałą część podzieliły Dania (2,7 mld euro), Finlandia (1,3 mld euro) i Norwegia (0,4 mld euro). Bliskie położenie, wciąż niższe koszty produkcji i dostępność dobrze wykwalifikowanej kadry są zachętą dla firm z tych krajów do rozwijania działalności w Polsce.

Kraje skandynawskie są również ważnymi partnerami handlowymi dla Polski. Pod względem importu Skandynawowie rywalizują o czwartą pozycję z Włochami, a import z krajów skandynawskich stanowi łącznie około 5,8 procent polskiego importu. Jeszcze większe znaczenie Skandynawia ma dla polskiego eksportu. Blisko 7,4-procentowy udział krajów skandynawskich w polskim eksporcie sprawia, że po Niemczech są one drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw. Sama Szwecja jest ósmym krajem na liście najważniejszych partnerów eksportowych Polski.


Pozytywna sytuacja ekonomiczna w krajach skandynawskich w porównaniu z innymi częściami Europy sprawia, że region ten stał się interesujący także dla polskich firm. Polskie firmy coraz chętniej szukają możliwości zaistnienia na rynkach skandynawskich i z sukcesem pozyskują te wymagające rynki.

Czy polskie firmy mają szanse na sukces w Skandynawii

Polskie firmy mają szansę na sukces na rynkach skandynawskich. Znane są przykłady takich firm, jak Solaris Bus & Coach, którego autobusy jeżdżą po norweskich miastach, czy Ericpol z branży IT, która z sukcesem rozwija działalność w Szwecji.

Pozyskanie rynku wymaga cierpliwości, długofalowego planowania i konsekwentnego budowania marki. To nie zadzieje się szybko. Firma musi dać się poznać i zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. Ułatwieniem może być nawiązanie współpracy ze skandynawskimi kontrahentami już w Polsce, poprzez lokalny oddział lub przedstawicielstwo firmy. £atwiej później nawiązywać kolejne kontakty, kiedy można oprzeć się na rekomendacji skandynawskiego partnera. Cenna jest też znajomość kultury biznesowej i stylu pracy wybranego kraju – pozwala to uniknąć frustracji i nieporozumień wynikających z różnic między polskim i skandynawskim stylem funkcjonowania w biznesie.

W jakich branżach polskie firmy mają największą szansę na sukces

Branża budowlana i około budowlana, np. stolarka okienna i drzwiowa, wytwórcy różnego typu elementów, półproduktów wykorzystywanych w przemyśle, IT, firmy świadczące usługi inżynierskie i transportowe.

Jakie obowiązki czekają na polskich przedsiębiorców

Prócz obowiązków związanych z zarejestrowaniem działalności, zgodnie z regułami obowiązującymi w danym kraju, polscy przedsiębiorcy muszą być przygotowani na wyższe koszty działalności firmy.

Ponadto, w praktycznie wszystkich sektorach gospodarki obowiązują tzw. national wages agreements, czyli minimalne stawki wynagrodzenia dla danego sektora, które firmy muszą przestrzegać.

Kraje skandynawskie mają wysokie standardy jakości i produkty sprzedawane w tych krajach muszą je spełniać. Powinno to być udokumentowane i potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Warto zadbać o ich uzyskanie z odpowiednim wyprzedzeniem.


Czy Skandynawowie „lubią” Polskę, Polaków, polskie produkty – z czym im się kojarzymy?

Skandynawowie cenią Polaków za pracowitość i kreatywność. Musimy jednak mocniej popracować nad promocją Polski, a w szczególności polskich produktów, które w krajach skandynawskich są praktycznie nieznane.
Turyści ze Skandynawii coraz częściej odwiedzają Warszawę, Kraków, czy Gdańsk i bardzo im się tu podoba.

Więcej informacji dotyczących skandynawskich inwestycji w Polsce zawiera raport opublikowany na początku tego roku przez Izbę pt. Skandynawskie inwestycje w Polsce. Jest on dostępny do pobrania na stronie Izby www.spcc.pl
Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) powstała w 2004 r. z połączenia czterech niezależnych organizacji biznesowych: duńskiej, fińskiej, norweskiej i szwedzkiej. SPCC reprezentuje interesy skandynawskich inwestorów obecnych na polskim rynku, a od 2011 także firm estońskich. Izba zrzesza też polskie firmy zainteresowane kontaktami ze skandynawskimi partnerami. 
Izba działa w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, we Wrocławiu, w Szczecinie i Trójmieście. Oferuje swoim członkom gamę spotkań biznesowych, m.in. konferencji i seminariów tematycznych, business mixerów połączonych z tzw. business matching (kojarzenie partnerów biznesowych), jak również spotkań z wybitnymi osobistościami ze świata polityki i biznesu zarówno z Polski jak i Skandynawii.

Carsten Nilsen, Prezes, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcz
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.