Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Nowe rozdanie funduszy unijnych: ile przypadnie MSP?

Dodano: 16.01.2014 Czytane: 18

Startująca w 2014 roku nowa perspektywa finansowa to nie tylko kolejne możliwości finansowania firm z dotacji lub środków zwrotnych. To również szansa na budowę silnego potencjału polskiej gospodarki. Między innymi o tym mówiła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel na konferencji  „Gospodarcze Otwarcie Roku. Polska gospodarka w 2014 r. – rozwój czy stagnacja?”

@@

- Przedsiębiorcy pozostaną jednym z największych odbiorców wsparcia. Pamiętajmy, że są oni nie tylko formalnymi beneficjentami Funduszy Europejskich, ale środki trafiają do nich także przy okazji kontraktów realizowanych w ramach unijnych projektów – powiedziała wiceminister.

Dla kondycji przedsiębiorców i gospodarki szczególnie istotne będą środki unijne inwestowane w badania, rozwój i innowacje oraz w podniesienie konkurencyjności  małych i średnich przedsiębiorstw. – Na poziomie krajowym fundusze trafią na te cele w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Na regionalnym – w programach regionalnych. Mamy jeszcze Program Polska Wschodnia, skoncentrowany na rozwoju województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego – poinformowała wiceminister Wendel.

– Zakładamy, że m.in.  dzięki tym środkom w 2020 r. nakłady na działania badawczo-rozwojowe wyniosą w Polsce 1,7 proc. PKB – dodała. Obecnie jest to około 0,9 proc. - dodała.


Wiceminister podkreśliła, że inspirowaniu wspólnych działań służyć także będzie wsparcie dla instytucji otoczenia biznesu, takich jak parki naukowo-technologiczne, klastry czy centra transferu technologii.

Fundusze Europejskie mają przyczynić się do zmiany proporcji nakładów na badania i rozwój. – Obecnie inwestujemy w ten obszar więcej środków publicznych niż prywatnych. W rozwiniętych gospodarkach te proporcje są inne. Dlatego jednym z zadań środków unijnych będzie pobudzenie firm do inwestowania własnych zasobów – zapowiedziała wiceminister.

Wiceminister Iwona Wendel mówiła też o roli sektora bankowego w dystrybucji Funduszy Europejskich. - Sektor bankowy jest naszym głównym partnerem zapewniającym dostęp firm do kapitału. W nowej perspektywie wzrosną nakłady na instrumenty zwrotne, takie jak preferencyjne pożyczki i poręczenia. Chcemy ustandaryzować warunki ich udzielania, tak żeby we wszystkich województwach obowiązywały podobne zasady. Planujemy też kontynuować kredyt technologiczny, który sprawdził się w latach 2007-2013 – powiedziała Wendel.

- Niezwykle istotne jest dla nas to, by środki zwrotne, którymi będziemy dysponować, były w obrocie także po 2020 roku. Mają pomóc zbudować polski kapitał w tym obszarze, gdy fundusze unijne nie będą dostępne już w takiej wysokości – podsumowała wiceminister.

Na lata 2014-2020, w ramach polityki spójności, Polska otrzymała 82,5 mld euro.  To 23 proc. ogólnej puli na tę politykę w nowej perspektywie unijnej. Fundusze te zostały podzielone na programy operacyjne, z którymi można zapoznać się na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

źródło: mir
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.