Blog firmowy to skuteczny środek komunikacji, promocji i rozwoju działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorstw, chcąc dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, decyduje się na prowadzenie własnego bloga, pełnego dodatkowych informacji, ciekawostek i porad specjalistów.
Jedną z najważniejszych korzyści płynących z prowadzenia bloga biznesowego jest wzmożony ruch na stronie, który przekłada się na ilość klientów i osób zainteresowanych konkretnym produktem. Większa ilość podstron w ramach serwisu, odpowiednio dobrane słowa kluczowe i linki wpływają korzystnie na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Konsekwentne zamieszczanie wpisów stawia firmę w roli eksperta, użytkownicy poszukujący aktualnych i wartościowych treści chętnie powracają na stronę, dodają ją do ulubionych i polecają znajomym.
Blogi biznesowe powinny być traktowane, jako uzupełnienie tradycyjnych działań marketingowych. Strony internetowe najczęściej posiadają surową, minimalistyczną szatę graficzną, a informacje zawarte w poszczególnych zakładkach mają charakter hasłowy. Blogi prowadzone z zaangażowaniem wymagają czasu i energii - to systematyczne działanie, poparte odpowiednią strategią. W imieniu firmy powinna pisać osoba cechująca się łatwością nawiązywania kontaktu, odpowiedzialna, sumienna i dobrze zorientowana w branży, którą reprezentuje. Układ graficzny bloga pozwala zamieszczać na nim własne teksty, fotografie czy pliki wideo. Choć charakter strony zachęca do dzielenia się każdą informacją z życia firmy, jej treść nie powinna być przypadkowa.
@@
Warunkiem rosnącej popularności bloga jest jego odpowiednia promocja, przede wszystkim na portach społecznościowych, ale także na stronie firmowej i w stopce newslettera. Na blogu powinna znaleźć się również informacja o kanale RSS (Really Simple Syndication), który pozwala użytkownikom na przeglądanie wpisów zaraz po ich ukazaniu się, bez konieczności przeglądania stron i wyszukiwania właściwego działu.
Oprócz bloga prowadzonego z myślą o klientach, warto stworzyć stronę działającą wewnątrz firmy, przeznaczoną dla pracowników, zawierającą bieżące informacje z życia przedsiębiorstwa. Tego rodzaju blog może służyć jako dziennik, skarbnica pomysłów, inicjatyw i komentarzy.
Domena i hosting
Ilość platform blogowych dostępnych w internecie, pozwala wybrać rozwiązanie łatwe w obsłudze, które bez problemu uda się skojarzyć ze stroną internetową. Choć założenie bloga na darmowym serwisie, takim jak blog.pl, wordpress.com czy bloa.pl wydaje się najprostszym pomysłem, w przypadku przedsiębiorstwa lepiej zadbać o własny hosting, gdzie blog biznesowy stanie się częścią głównej domeny. Bezpłatne usługi mogą nakładać na użytkowników spore ograniczenia dotyczące miesięcznego transferu, często egzekwują zamieszczanie reklam sponsorów i nie oferują pomocy technicznej. Płatne konta dają duże spectrum możliwości, a pojemność dysków pozwala na systematyczne rozwijanie strony, bez konieczności usuwania niektórych zasobów.
- Usługi hostingowe, zwłaszcza te dedykowane pozwalają użytkownikom na korzystanie z zasobów serwera w tym z przestrzeni na dysku czy z transferu danych w zależności od ich potrzeb. Coraz częściej firmy hostingowe stosują model „fair use”, w którym nie nakładają na swoich klientów sztywnych ograniczeń (dysk, transfer), w zamian za przestrzeganie zasad regulaminów usług. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne dla niskobudżetowych usług hostingu współdzielonego – przekonuje Krzysztof Wojteczko, założyciel platformy hostingowej o12.pl (http://o12.pl/).
Na czym polega wspomniany model „fair use”? Otóż jeśli przestrzegamy zasad użytkowania usługi, a więc znamy regulamin i co najważniejsze politykę wykorzystania zasobów serwera przez nasze konto hostingowe – niestety wciąż brak odruchu u wielu przedsiębiorców, aby poświecić 15 minut na lekturę tego typu dokumentów – wówczas nie ma znaczenia czy dla naszej strony firmowej potrzebujemy 100 MB czy 100 GB. Możemy swobodnie rozwijać projekt kontrolując jedynie generowane obciążenia w czym pomagają czy wręcz wyręczają nas rozmaite dane statystyczne dostarczane przez hostingodawców.
Wykupienie miejsca w internecie można porównać do mieszkania, które staje się naszą własnością. Unikalny adres zapewnia swobodę i prawo działalności komercyjnej. Ponadto, pozwala obudować bloga odpowiednimi funkcjami i w pełni decydować o jego wyglądzie. Istnieje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia – jeśli korzystamy z bezpłatnego serwisu, nie mamy możliwości przeniesienia strony razem z domeną do innego dostawcy hostingu - taką sposobność daje nam jedynie umowa na zasadach płatnych.