Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Opłaty za korzystanie ze środowiska w 2013 roku

Dodano: 22.10.2013 Czytane: 16

Sprawozdanie za pierwsze półrocze należało złożyć do końca lipca danego roku, a za drugie półrocze w terminie do końca stycznia roku następnego. Dzięki wprowadzeniu zmian podmiot korzystający ze środowiska przedkładał będzie dane, na podstawie których ustalana jest wysokość opłaty wyłącznie marszałkowi województwa, w terminie do 31 marca roku następującego po upływie roku sprawozdawczego. Obowiązek przekazywania sprawozdań składanych przez przedsiębiorców do WIO¦ i do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w przypadku opłat za składowanie odpadów) obciążał będzie marszałka województwa, w ramach wykonywania zadań własnych.

Do wnoszenia opłat za korzystanie ze środowiska zobowiązani są zarówno przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2013, poz. 672 z późn. zm.; dalej u.s.d.g.), jak też osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki, a także jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcą w rozumieniu u.s.d.g. i osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami, które korzystają ze środowiska w zakresie, w jakim wymagane jest uzyskanie pozwolenia na takie korzystanie.


 
W przypadku osób fizycznych obowiązek ponoszenia opłat powstaje wówczas, gdy korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska i pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód w rozumieniu przepisów ustawy Prawo wodne. Osoby fizyczne będą zatem ponosić opłaty w razie konieczności uzyskania pozwolenia na wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza na podstawie art. 220 ust. 1 PO¦ (zob. K. Gruszecki, Prawo ochrony środowiska. Komentarz; 2011 r.).

Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska powstaje z mocy samego prawa. Dla powstania tego obowiązku nie jest wymagane wydanie jakiejkolwiek decyzji przez organy administracji. Podmiot korzystający ze środowiska samodzielnie wylicza wysokość opłaty i wnosi opłatę za dany rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego w terminie do 31 marca roku następującego po roku, w jakim powstał obowiązek ponoszenia opłat. I tak, opłatę za korzystanie ze środowiska w 2013 trzeba będzie uiścić do 31 marca 2014 r.

Wysokość opłat za korzystanie ze środowiska zależy w szczególności od ilości i rodzaju gazów oraz pyłów wprowadzanych do powietrza, ilości i jakości pobieranej wody oraz ilości i rodzaju składowanych odpadów. Od stycznia 2013 opłaty nie wnosi się, w przypadku gdy wyliczona kwota nie przekracza 800 zł za rok dla danego rodzaju korzystania ze środowiska. Zwolnienie z opłaty pozostaje jednak bez wpływu na obowiązek złożenia sprawozdania przez podmiot korzystający ze środowiska.

Wysokość stawek za korzystanie ze środowiska w 2013 określa obwieszczenie Ministra ¦rodowiska z 10 września 2012 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska w 2013 r.. Wysokość opłat na rok 2013 wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jadwiga Sołtysek
Prawnik w kancelarii KSP Legal & Tax Advice w Katowicach

1. Zmiany wprowadzone ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DZ. U. 2012, poz. 1342)
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.