Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Prawo w Sieci

Dodano: 22.09.2013 Czytane: 18

Internet umożliwia jednak szybkie znalezienie odpowiedzi na pytania i wątpliwości – od banalnych, po najbardziej skomplikowane. Wystarczy tylko poszukać. Jednak, czy mamy pewność, że znalezione informacje są prawdziwe, sprawdzone i aktualne? Jak dużo ryzykuje przedsiębiorca, korzystając z takich źródeł? Na co się naraża powołując się na przepisy i porady prawne znalezione w Internecie?

@@

Jak zyskać pewność

Nawet wiodąca pozycja w wynikach wyszukiwarek nie jest gwarantem wysokiej jakości treści dostarczanych przez stronę. Poza tym rozpowszechniać treści w Internecie może teraz każdy – niezależnie od tego, czy jest specjalistą w danej dziedzinie. Jednak nawet publikacja eksperta nie daje gwarancji, że treść będzie aktualna. A właśnie informacje wysokiej jakości – rzetelne i aktualne – są przedsiębiorcom najbardziej potrzebne. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku treści tak drażliwych, jak informacje prawne.

Jak zatem zyskać pewność? Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu informacji prawnej. SIP to specjalistyczny program, który służy do gromadzenia, porządkowania, przetwarzania (w tym aktualizowania) i wyszukiwania informacji o charakterze prawnym. SIP przeważnie stanowią bazę wszelkiego rodzaju aktów – ustaw, rozporządzeń, uchwał, itd. Ważną zaletą tego typu programów jest ich usystematyzowanie (możliwe dzięki stworzeniu powiązań pomiędzy danymi) i kompleksowość (obejmują bowiem całość obowiązującego prawa, nie zaś jego wycinek). Dzięki temu informacje prawne są łatwo dostępne także dla nieprawników, w tym osób mało wprawnych w poszukiwaniu tak specjalistycznych wiadomości.

Niestety, większość SIP ma jednak poważną, z punktu widzenia przedsiębiorców, wadę – cenę. Wynika to z faktu, że ich twórcy wybierają zwykle prawników jako swoją podstawową grupę docelową. Z tego powodu systemy te naszpikowane są funkcjami, które nieprawnikom są zupełnie niepotrzebne i mogą wręcz stanowić utrudnienie w korzystaniu z bazy. Codzienne użytkowanie tak skomplikowanego systemu może powodować, że przedsiębiorca nie odczuwa żadnej różnicy – ani jakościowej, ani finansowej – pomiędzy korzystaniem z niego a korzystaniem z usług prawnika. A przecież większość codziennych pytań i wątpliwości nie wymaga angażowania specjalistów, którzy wysoko cenią swój czas. Niekiedy wystarczy odnaleźć właściwą i aktualną ustawę, czy rozporządzenie.

koniec_str_1#

Skrojony od ręki

Jakie cechy powinien mieć system informacji prawnej dla przedsiębiorców? Dobrze „skrojony” system informacji prawnej jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb wybranej grupy docelowej. Inne będą bowiem oczekiwania i potrzeby prawnika, a inne przedsiębiorcy (szefa, pracownika), urzędnika, czy organizacji non-profit. Zatem dobry system powinien być przejrzysty, funkcjonalny i dopasowany do potrzeb tych, którym jest dedykowany. Pozbawienie go zbędnych „gadżetów” (np. bazy pomników prawa) jest prawdziwym błogosławieństwem dla osób, które potrzebują odnaleźć konkretny aktualny akt prawny i prześledzić dokonane w nim (przez ustawodawcę) zmiany, ale niekoniecznie zależy im na rozpoczynaniu dociekań od tych wydanych jeszcze w ¦redniowieczu.

System powinien być też dostępny on-line z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu – tylko wówczas jest tak naprawdę zawsze „pod ręką”. System działający on-line łatwo na bieżąco aktualizować – daje to gwarancję tego, że zarówno wyszukane informacje, jak również powiązania między dokumentami, są zawsze pierwszej świeżości. Nie jest to możliwe do uzyskania (mimo najlepszych chęci i największych starań producentów) w przypadku systemów dystrybuowanych na płytach lub innych nośnikach pamięci.

Czym jeszcze musi charakteryzować się system informacji prawnej? Podstawę bazy powinny stanowić akty prawne z metrykami, orzecznictwo polskich sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego, wykaz dzienników urzędowych (w tym Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej) i interpretacje organów podatkowych. System powinien wyświetlać powiązania rzeczowe między aktami prawnymi, posiadać także skorowidz hasłowy i inne precyzyjne narzędzia wyszukiwania, w tym opcję znajdowania słów kluczowych w tekście aktu prawnego. Bardzo użyteczną funkcją może być samodzielne dodawanie własnych notatek do poszczególnych przepisów. Dzięki takiej – prostej i intuicyjnej – obsłudze nawet osoba nie będąca prawnikiem szybko znajdzie niezbędne informacje.


Ważnym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest również możliwość bezpłatnej subskrypcji wybranych pojedynczych przepisów, całych aktów prawnych lub unormowań instytucji prawnej. Wówczas na podany przy rejestracji adres e-mailowy użytkownik otrzymuje powiadomienia o każdej zmianie i opublikowaniu nowego aktu prawnego. Ważne, aby nie była to subskrypcja „automatyczna”, ale aby umożliwiała szczegółowe określenie potrzeb, dzięki czemu skrzynka mailowa nie będzie zaśmiecana informacjami na temat wszystkich zmian prawnych. Przedsiębiorca zyska natomiast pewność, że otrzyma wyłącznie powiadomienia na interesujące go tematy, dzięki czemu otrzymuje konkrety i nie marnuje czasu na czytanie nieinteresujących go informacji.


Przykładowo, właściciel spółki działającej w branży budowlanej, którego interesują przepisy prawa pracy, będzie mógł zamówić alerty prawne dotyczące spółek, branży budowlanej i prawa pracy.

Nowością w Polsce są komentarze na żądanie, czyli bezpłatna interpretacja wskazanych przez użytkownika przepisów. Wystarczy w systemie, obok wzbudzającego wątpliwości artykułu lub paragrafu, zaznaczyć zainteresowanie otrzymaniem komentarza.

Z powyższych rozważań jasno wynika, że skrojony na miarę system informacji prawnej może stać się podstawowym narzędziem pracy dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych, doradców podatkowych, firm windykacyjnych, pracowników instytucji państwowych, biur rachunkowych, czy uczelni – usprawniając ich pracę, oszczędzając czas i pieniądze.


Autor: Sebastian Kondracki
www.neoLex.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.