Dzięki wizji, wytrwałości i ciężkiej pracy założycieli w pewnym momencie zaczęły się dynamicznie rozwijać i stanęły przed problemem pozyskania kapitału na dalszy rozwój działalności. Rozsądny i mądry przedsiębiorca powinien zachować otwartość umysłu, co pozwoli mu poznać nowe sposoby finansowania działalności gospodarczej i wcielić je w życie. Takie działanie spowoduje wymierne korzyści objawiające się w poprawieniu płynności finansowej, optymalizacji podatkowej, czy zwiększeniu zysków i skali działalności firmy.
@@
Wielu przedsiębiorców już na początku działalności staje przed problemem finansowania swojej działalności gospodarczej. Większość z nich rozpoczyna funkcjonować dzięki środkom własnym i pieniądzom pochodzącym z oszczędności wspólników lub darowizn. Według badania przeprowadzonego przez 4P RESEARCH MIX dla Gazety Wyborczej, ze środków własnych korzysta blisko 92 proc. właścicieli firm, za to z pożyczek od rodziny albo przyjaciół już tylko co piąty z nich. To stosunkowo bezpieczne formy finansowania początkowej działalności przedsiębiorstwa, ponieważ potencjalne niepowodzenie nie skutkuje koniecznością spłat wysokich odsetek, jak w przypadku kredytów bankowych.
Dodatkowo, dla dużej części początkujących przedsiębiorców kredyty bankowe nie są w ogóle dostępne przez ograniczoną zdolność kredytową albo jej całkowity brak. Rozsądnym rozwiązaniem stosowanym przez blisko co dziesiątego polskiego przedsiębiorcę jest inwestowanie zysków. Na rynku istnieje również bardzo dużo różnych instrumentów finansowych, a także programów pomocy przeznaczonych dla małych i średnich firm. ¦wiadomość ich istnienia, poznanie zalet i wad oraz późniejsze stosowanie pozwala właścicielom lepiej zarządzać finansami swoich firm, poprawić ich płynność dzięki czemu ich rozwój jest bardziej dynamiczny.
Wykres. ¬ródło funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Finansowanie maszyn bez zamrażania kapitału
Leasing jest bardzo często lekceważony przez wielu przedsiębiorców i kojarzy się społeczeństwu z luksusowymi samochodami typu SUV, kupowanymi na pokaz, aby podkreślić swój status społeczny. Nic bardziej mylnego. To jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa, stosowana przez blisko 6 proc. firm działających na terenie Polski. Polega on na ratalnym spłacaniu kosztu użytkowanego przedmiotu. Wymagania, które musi spełnić potencjalny leasingobiorca, aby podpisać umowę leasingową obejmują: udostępnienie kompletu dokumentów, minimalny czas funkcjonowania firmy wynoszący od sześciu do dwunastu miesięcy, przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach i wpłatę wstępną w wysokości 10-30 proc. wartości przedmiotu leasingu.
Treść umowy zależy od firmy oferującej usługę. Wyróżnia się dwa typu umów leasingowych. Leasing operacyjny polega na czasowym użytkowaniu danego przedmiotu, bez konieczności przeniesienia prawa własności. Po okresie umowy dany przedmiot należy zwrócić, chyba że dokument zawiera opcję nabycia. Jeżeli własność po spłacie wszystkich rat przechodzi na leasingobiorcę, wówczas mówimy o leasingu finansowym (kapitałowym). Dodatkowo, w tym przypadku to leasingobiorca bierze na siebie wszystkie koszty związane z eksploatacją przedmiotu.
Ta opcja finansowania rozwoju firmy oferuje przedsiębiorcom znaczne korzyści podatkowe. W leasingu operacyjnym raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, co daje niższe podatki, zaś w finansowym to klient sam amortyzuje przedmiot podczas trwania umowy leasingowej. Dzięki możliwości odliczenia rat na potrzeby podatku dochodowego zachodzi poprawa sprawozdań finansowych firmy. W związku z tym, że przedsiębiorstwa nie muszą zamrażać całości kapitału w środkach trwałych, mogą lepiej gospodarować środkami pieniężnymi.
Największą wadą leasingu jest to, że nawet krótkotrwałe opóźnienia w spłacie kolejnych rat pociągają surowe konsekwencje. Naliczone mogą zostać wysokie odsetki umowne, a kiedy czas opóźnienia spłaty rat jest duży, leasingodawca może odebrać dane mienie leasingobiorcy. Dodatkowo, gdy przedmiot leasingu zostanie uszkodzony lub utracony, nie zwalnia to od obowiązku spłaty kolejnych rat. Powinny być one regulowane do czasu wyjaśnienia sprawy przez strony umowy lub decyzji ubezpieczyciela, co do ewentualnej wypłaty odszkodowania. Warto zaznaczyć, że przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego, co może mieć fatalne skutki w przypadku upadłości firmy leasingowej, gdyż może zostać przejęty przez wierzycieli leasingodawcy, a korzystający nie będzie mógł wykonać opcji własności.
koniec_str_1#
Standardowe podejście
Najczęściej porównywaną do leasingu formą finansowania jest kredyt inwestycyjny, który stanowi jedną z najbardziej popularnych metod finansowania rozwoju przedsiębiorstwa ze źródeł zewnętrznych. Aby się o niego zacząć ubiegać, należy przedstawić bankowi podstawową specyfikację i kosztorys inwestycji. W przypadku bardziej złożonych inwestycji niezbędne jest przygotowanie biznesplanu. ¦rodki pozyskane z kredytu muszą zostać wykorzystane wyłącznie na wcześniej wskazany cel, natomiast maksymalny okres spłaty rat wynosi 60 miesięcy. Zaletą tego typu finansowania jest możliwość odliczenia z góry podatku VAT, a także jednorazowej, korzystnej amortyzacji środków trwałych (nie dotyczy samochodów osobowych). W porównaniu do leasingu kredytowany przedmiot jest od razu własnością kredytobiorcy.
Wadą tego typu finansowania jest przede wszystkim praktycznie zerowa możliwość zaciągnięcia kredytu w przypadku młodej firmy. Dodatkowo, koszty uzyskania przychodu są większe w porównaniu do leasingu. Kredyt w znacznym stopniu obciąża także zdolność kredytową, przez co utrudnia dalsze pozyskiwanie kapitału.
Myślenie długofalowe
Wspomniane metody finansowania działalności przedsiębiorstw odnoszą się raczej do pojedynczych zakupów czy inwestycji. Natomiast co zrobić, jeśli mamy innowacyjny pomysł wymagający dużych nakładów kapitałowych? Odpowiedzią jest Venture Capital, czyli forma finansowania niekonwencjonalnych projektów obarczonych dużym ryzykiem. Niezbyt jeszcze popularna w Polsce, za to daje duże możliwości. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych metod finansowania, Venture Capital wnosi kapitał do spółki na zasadzie właścicielskiej, czyli w zamian firma inwestująca dostaje pakiet udziałów albo akcji.
Czym się wyróżnia ta forma pozyskiwania kapitału na tle innych? Przede wszystkim daje wsparcie młodym spółkom, które nie miałyby szansy na pozyskanie kredytu inwestycyjnego. Dodatkową zaletą jest pomoc merytoryczna i specjalistyczna wiedza oferowana przez inwestora. Co więcej, pozyskanie kapitału od funduszu VC zwiększa kapitał zakładowy, poprawia strukturę kapitałową w bilansie, co ostatecznie zwiększa dostęp do innych źródeł finansowania. Wejście inwestora Venture Capital służy także poprawie wizerunku przedsiębiorstwa. Zaletą tego modelu jest także możliwość wykorzystania kontaktów biznesowych inwestora, które mogą ułatwić prowadzenie działalności w jej początkowych etapach.
Finansowanie przedsiębiorstwa metodą Venture Capital ma jednak również wady. Przede wszystkim czas oczekiwania na ostateczną decyzję dotyczącą podjęcia inwestycji jest długi, bo wynosi aż do roku od momentu pierwszego kontaktu z funduszem. Co więcej, oddanie części udziałów w firmie wiąże się z utratą części kontroli nad nią. Końcową fazą współpracy z Venture Capital jest jego wyjście ze spółki, poprzez odsprzedanie udziałów, podczas której może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez niepożądane osoby.
Każdy z nich korzysta, nie każdy widzi
Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z licznych programów pomocy dla firm. Według założenia, mają one wspierać rozwój wiedzy, innowacji, przedsiębiorczości, tworzyć nowe miejsca pracy i sprawiać, aby rynek europejski przyciągał szerokie grono inwestorów.
Głównymi beneficjentami funduszy UE są firmy z sektora MSP i start-upy. Fundusze Europejskie zmuszają przedsiębiorstwa do myślenia perspektywicznego, dokładnego przemyślenia inwestycji i jej szczegółowego rozpisania, przez co wykorzystanie kapitału jest bardziej efektywne.
W nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 bezzwrotne dotacje mają zostać zastąpione atrakcyjnymi pożyczkami lub kredytami. Za otrzymane pieniądze firma może kupić nowy sprzęt do produkcji, zastosować innowacyjne technologie czy zorganizować szkolenia pracowników podnoszące ich kwalifikacje.
Do najpoważniejszych wad funduszy europejskich należy zaliczyć skomplikowaną procedurę aplikacyjną składającą się z wielu etapów. Niezwykle ważne jest także poprawne wypełnienie szczegółowych formularzów i wniosków, pamiętając o zachowaniu należytej staranności w celu wyeliminowania błędów, które mogą rzutować na decyzję o przyznanie dotacji. Rozwinięta biurokracja jest jednym z powodów, przez który z funduszy korzysta tylko 6 proc. nowo powstających polskich firm.
Tyle możliwości, co wybrać?
Starając się pozyskać środki na rozpoczęcie działalności przedsiębiorstwa stajemy przed trudnym wyborem. Każdy z przedstawionych sposobów finansowania ma swoje wady, jak i zalety. Dlatego nie ma recepty dającej 100-proc. pewność, że jedna konkretna metoda sprawdzi się zawsze. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i to do niego powinien zostać dostosowany plan finansowania. Przykładowo, jeśli jesteśmy małą firmą i chcemy rozpocząć działalność na zagranicznym rynku, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z dotacji unijnych. Z kolei jeśli mamy innowacyjny pomysł obarczony dużym ryzykiem, naszą jedyną opcją jest Venture Capital. Z tego powodu analiza naszych potrzeb i możliwości powinna być pierwszym krokiem do rozpoczęcia starań o znalezienie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa.
@@
Wielu przedsiębiorców już na początku działalności staje przed problemem finansowania swojej działalności gospodarczej. Większość z nich rozpoczyna funkcjonować dzięki środkom własnym i pieniądzom pochodzącym z oszczędności wspólników lub darowizn. Według badania przeprowadzonego przez 4P RESEARCH MIX dla Gazety Wyborczej, ze środków własnych korzysta blisko 92 proc. właścicieli firm, za to z pożyczek od rodziny albo przyjaciół już tylko co piąty z nich. To stosunkowo bezpieczne formy finansowania początkowej działalności przedsiębiorstwa, ponieważ potencjalne niepowodzenie nie skutkuje koniecznością spłat wysokich odsetek, jak w przypadku kredytów bankowych.
Dodatkowo, dla dużej części początkujących przedsiębiorców kredyty bankowe nie są w ogóle dostępne przez ograniczoną zdolność kredytową albo jej całkowity brak. Rozsądnym rozwiązaniem stosowanym przez blisko co dziesiątego polskiego przedsiębiorcę jest inwestowanie zysków. Na rynku istnieje również bardzo dużo różnych instrumentów finansowych, a także programów pomocy przeznaczonych dla małych i średnich firm. ¦wiadomość ich istnienia, poznanie zalet i wad oraz późniejsze stosowanie pozwala właścicielom lepiej zarządzać finansami swoich firm, poprawić ich płynność dzięki czemu ich rozwój jest bardziej dynamiczny.
Wykres. ¬ródło funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Finansowanie maszyn bez zamrażania kapitału
Leasing jest bardzo często lekceważony przez wielu przedsiębiorców i kojarzy się społeczeństwu z luksusowymi samochodami typu SUV, kupowanymi na pokaz, aby podkreślić swój status społeczny. Nic bardziej mylnego. To jedna z najprostszych i najbardziej dostępnych form finansowania rozwoju przedsiębiorstwa, stosowana przez blisko 6 proc. firm działających na terenie Polski. Polega on na ratalnym spłacaniu kosztu użytkowanego przedmiotu. Wymagania, które musi spełnić potencjalny leasingobiorca, aby podpisać umowę leasingową obejmują: udostępnienie kompletu dokumentów, minimalny czas funkcjonowania firmy wynoszący od sześciu do dwunastu miesięcy, przedstawienie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach i wpłatę wstępną w wysokości 10-30 proc. wartości przedmiotu leasingu.
Treść umowy zależy od firmy oferującej usługę. Wyróżnia się dwa typu umów leasingowych. Leasing operacyjny polega na czasowym użytkowaniu danego przedmiotu, bez konieczności przeniesienia prawa własności. Po okresie umowy dany przedmiot należy zwrócić, chyba że dokument zawiera opcję nabycia. Jeżeli własność po spłacie wszystkich rat przechodzi na leasingobiorcę, wówczas mówimy o leasingu finansowym (kapitałowym). Dodatkowo, w tym przypadku to leasingobiorca bierze na siebie wszystkie koszty związane z eksploatacją przedmiotu.
Ta opcja finansowania rozwoju firmy oferuje przedsiębiorcom znaczne korzyści podatkowe. W leasingu operacyjnym raty leasingowe stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, co daje niższe podatki, zaś w finansowym to klient sam amortyzuje przedmiot podczas trwania umowy leasingowej. Dzięki możliwości odliczenia rat na potrzeby podatku dochodowego zachodzi poprawa sprawozdań finansowych firmy. W związku z tym, że przedsiębiorstwa nie muszą zamrażać całości kapitału w środkach trwałych, mogą lepiej gospodarować środkami pieniężnymi.
Największą wadą leasingu jest to, że nawet krótkotrwałe opóźnienia w spłacie kolejnych rat pociągają surowe konsekwencje. Naliczone mogą zostać wysokie odsetki umowne, a kiedy czas opóźnienia spłaty rat jest duży, leasingodawca może odebrać dane mienie leasingobiorcy. Dodatkowo, gdy przedmiot leasingu zostanie uszkodzony lub utracony, nie zwalnia to od obowiązku spłaty kolejnych rat. Powinny być one regulowane do czasu wyjaśnienia sprawy przez strony umowy lub decyzji ubezpieczyciela, co do ewentualnej wypłaty odszkodowania. Warto zaznaczyć, że przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego, co może mieć fatalne skutki w przypadku upadłości firmy leasingowej, gdyż może zostać przejęty przez wierzycieli leasingodawcy, a korzystający nie będzie mógł wykonać opcji własności.
koniec_str_1#
Standardowe podejście
Najczęściej porównywaną do leasingu formą finansowania jest kredyt inwestycyjny, który stanowi jedną z najbardziej popularnych metod finansowania rozwoju przedsiębiorstwa ze źródeł zewnętrznych. Aby się o niego zacząć ubiegać, należy przedstawić bankowi podstawową specyfikację i kosztorys inwestycji. W przypadku bardziej złożonych inwestycji niezbędne jest przygotowanie biznesplanu. ¦rodki pozyskane z kredytu muszą zostać wykorzystane wyłącznie na wcześniej wskazany cel, natomiast maksymalny okres spłaty rat wynosi 60 miesięcy. Zaletą tego typu finansowania jest możliwość odliczenia z góry podatku VAT, a także jednorazowej, korzystnej amortyzacji środków trwałych (nie dotyczy samochodów osobowych). W porównaniu do leasingu kredytowany przedmiot jest od razu własnością kredytobiorcy.
Wadą tego typu finansowania jest przede wszystkim praktycznie zerowa możliwość zaciągnięcia kredytu w przypadku młodej firmy. Dodatkowo, koszty uzyskania przychodu są większe w porównaniu do leasingu. Kredyt w znacznym stopniu obciąża także zdolność kredytową, przez co utrudnia dalsze pozyskiwanie kapitału.
Myślenie długofalowe
Wspomniane metody finansowania działalności przedsiębiorstw odnoszą się raczej do pojedynczych zakupów czy inwestycji. Natomiast co zrobić, jeśli mamy innowacyjny pomysł wymagający dużych nakładów kapitałowych? Odpowiedzią jest Venture Capital, czyli forma finansowania niekonwencjonalnych projektów obarczonych dużym ryzykiem. Niezbyt jeszcze popularna w Polsce, za to daje duże możliwości. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych metod finansowania, Venture Capital wnosi kapitał do spółki na zasadzie właścicielskiej, czyli w zamian firma inwestująca dostaje pakiet udziałów albo akcji.
Czym się wyróżnia ta forma pozyskiwania kapitału na tle innych? Przede wszystkim daje wsparcie młodym spółkom, które nie miałyby szansy na pozyskanie kredytu inwestycyjnego. Dodatkową zaletą jest pomoc merytoryczna i specjalistyczna wiedza oferowana przez inwestora. Co więcej, pozyskanie kapitału od funduszu VC zwiększa kapitał zakładowy, poprawia strukturę kapitałową w bilansie, co ostatecznie zwiększa dostęp do innych źródeł finansowania. Wejście inwestora Venture Capital służy także poprawie wizerunku przedsiębiorstwa. Zaletą tego modelu jest także możliwość wykorzystania kontaktów biznesowych inwestora, które mogą ułatwić prowadzenie działalności w jej początkowych etapach.
Finansowanie przedsiębiorstwa metodą Venture Capital ma jednak również wady. Przede wszystkim czas oczekiwania na ostateczną decyzję dotyczącą podjęcia inwestycji jest długi, bo wynosi aż do roku od momentu pierwszego kontaktu z funduszem. Co więcej, oddanie części udziałów w firmie wiąże się z utratą części kontroli nad nią. Końcową fazą współpracy z Venture Capital jest jego wyjście ze spółki, poprzez odsprzedanie udziałów, podczas której może dojść do przejęcia przedsiębiorstwa przez niepożądane osoby.
Każdy z nich korzysta, nie każdy widzi
Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z licznych programów pomocy dla firm. Według założenia, mają one wspierać rozwój wiedzy, innowacji, przedsiębiorczości, tworzyć nowe miejsca pracy i sprawiać, aby rynek europejski przyciągał szerokie grono inwestorów.
Głównymi beneficjentami funduszy UE są firmy z sektora MSP i start-upy. Fundusze Europejskie zmuszają przedsiębiorstwa do myślenia perspektywicznego, dokładnego przemyślenia inwestycji i jej szczegółowego rozpisania, przez co wykorzystanie kapitału jest bardziej efektywne.
W nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 bezzwrotne dotacje mają zostać zastąpione atrakcyjnymi pożyczkami lub kredytami. Za otrzymane pieniądze firma może kupić nowy sprzęt do produkcji, zastosować innowacyjne technologie czy zorganizować szkolenia pracowników podnoszące ich kwalifikacje.
Do najpoważniejszych wad funduszy europejskich należy zaliczyć skomplikowaną procedurę aplikacyjną składającą się z wielu etapów. Niezwykle ważne jest także poprawne wypełnienie szczegółowych formularzów i wniosków, pamiętając o zachowaniu należytej staranności w celu wyeliminowania błędów, które mogą rzutować na decyzję o przyznanie dotacji. Rozwinięta biurokracja jest jednym z powodów, przez który z funduszy korzysta tylko 6 proc. nowo powstających polskich firm.
Tyle możliwości, co wybrać?
Starając się pozyskać środki na rozpoczęcie działalności przedsiębiorstwa stajemy przed trudnym wyborem. Każdy z przedstawionych sposobów finansowania ma swoje wady, jak i zalety. Dlatego nie ma recepty dającej 100-proc. pewność, że jedna konkretna metoda sprawdzi się zawsze. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i to do niego powinien zostać dostosowany plan finansowania. Przykładowo, jeśli jesteśmy małą firmą i chcemy rozpocząć działalność na zagranicznym rynku, dobrym wyjściem będzie skorzystanie z dotacji unijnych. Z kolei jeśli mamy innowacyjny pomysł obarczony dużym ryzykiem, naszą jedyną opcją jest Venture Capital. Z tego powodu analiza naszych potrzeb i możliwości powinna być pierwszym krokiem do rozpoczęcia starań o znalezienie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa.