Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pracuj na swoim

Dodano: 15.07.2013 Czytane: 20

BYOD – co to takiego?

BYOD, czyli Bring Your Own Devices (dosłownie: przynieś swoje własne urządzenia), oznacza używanie prywatnych urządzeń – smartfonów, tabletów czy laptopów – do celów służbowych. Ta nowa metoda działania może zrewolucjonizować pracę zarówno w sektorze MSP, jak też w wielkich korporacjach.

@@

Idea BYOD pojawiła się wraz z wprowadzeniem na rynek pierwszych smartfonów. Z biegiem czasu liczba urządzeń z dostępem do Internetu i skrzynki mailowej zwiększyła się na tyle, aby można było pomyśleć o ich wykorzystaniu w celach służbowych. Większość z nich była jednak niekompatybilna nawet z bezprzewodowym Internetem w firmie, nie mówiąc już o firmowych oprogramowaniach czy systemach. Z biegiem lat technologia ta rozwinęła się jednak na tyle, że może być implementowana już na całym świecie.

Bez wątpienia BYOD powoduje zmiany w organizacji pracy. Według badań przeprowadzonych przez ośrodek Harris Poll na zlecenie firmy ESET, wynika, że aż czterech na pięciu dorosłych Amerykanów używa w pracy prywatnych urządzeń mobilnych. Większość korporacji pozwala, aby zatrudnieni w nich ludzie podłączali swoje smartfony i tablety do sieci firmowych. Czy takie rozwiązanie ma przyszłość także w Polsce?

Spore zalety, mniejsze wady

Wprowadzając BYOD zmniejszamy przede wszystkim ilość pracy działu IT. Pracownicy z reguły wolą samodzielnie rozwiązywać problemy dla swoich prywatnych urządzeń, dlatego rzadziej zwracają się z pytaniami do technicznego helpdesku.

Po drugie, wykorzystywanie własnych urządzeń do celów służbowych może znacznie podnieść efektywność pracy. Pokazują to doświadczenia amerykańskich firm technologicznych: BT i Intel, które wprowadziły BYOD. Zaledwie w czasie jednego kwartału pracownicy Intela wysłali z prywatnych urządzeń mobilnych 6,4 miliona służbowych e-maili, co daje około 51 dodatkowych minut produktywności pracownika na dzień. Z kolei w firmie BT 42 proc. procent zatrudnionych uważa, że od czasu wprowadzenia BYOD ich efektywność wzrosła.

Eksperci zauważają także, że wprowadzenie systemów i informacji służbowych do prywatnych urządzeń wyraźnie zaciera granicę między tym, co osobiste a tym, co firmowe. Możliwość większego przeplatania tych dwóch sfer życia daje pracownikom poczucie większej niezależności i elastyczności, a co za tym idzie większą satysfakcję z pracy.

Oczywiście metoda ta nie jest doskonała. Często mówi się o tym, że BYOD nie jest bezpieczny dla danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych. W przypadku zgubienia albo kradzieży smartfona lub tabletu, wszystkie poufne informacje dotyczące firmy trafiają w niepowołane ręce, co może nieść za sobą poważne konsekwencje.
koniec_str_1#

Zaplanowanie działania – klucz do sukcesu

Większość z potencjalnych problemów można jednak łatwo rozwiązać. W momencie gdy zgadzamy się na to, aby część danych naszej firmy została umieszczona na prywatnych urządzeniach pracowników, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę tych informacji. Amerykanie nazwali ten proces zarządzaniem urządzeniami mobilnymi (Mobile Devices Management). Zalecane jest przede wszystkim przeprowadzenie specjalnych szkoleń dla pracowników z bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych, na których warto ustalić zasady użytkowania smartfonów i tabletów. Wśród najważniejszych reguł powinny znaleźć się: zakaz korzystania z nieznanych sieci Wi-Fi, zakaz instalowania nielegalnego oprogramowania, obowiązek zablokowania urządzenia i danych hasłem, kodem PIN lub odciskiem palca. Tymczasem wbrew pozorom wiele osób zapomina o tych podstawowych formach ochrony informacji.

Warto pomyśleć także o specjalnych aplikacjach, które pozwalają zdalnie usunąć dane w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Dobrym i coraz częściej stosowanym sposobem jest przechowywanie informacji w tzw. „chmurze”, która dostępna jest w sieci na wszystkich urządzeniach i nie ma potrzeby ściągania danych bezpośrednio na telefon albo tablet. Ominąć można również problemy techniczne. Dostawcy Internetu bezprzewodowego coraz częściej dopasowują swoje usługi do metody BYOD i oferują swoim klientom platformy, które obsługują Internet na wielu niezależnych urządzeniach. Sieć przewodowa i bezprzewodowa w firmie jest ujednolicona w taki sposób, że każdy pracownik może samodzielnie podłączyć posiadane urządzenia i zintegrować je z rozwiązaniami do zarządzania urządzeniami przenośnymi.

Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości liczba urządzeń mobilnych będzie rosnąć, a aplikacje na nich dostępne będą dawały dużo więcej możliwości niż dziś. Pracodawcy nie powinni zatem zwalczać tego zjawiska – lepiej spróbować w pełni go wykorzystać do zwiększenia wydajności pracy. Przy przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, używanie BYOD może im się tylko opłacić.


Jakub Banasiak, Konsultant techniczny Ruckus Wireless
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.