Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Obowiązki przedsiębiorców wobec urzędów

Dodano: 22.06.2013 Czytane: 17

Jakie obowiązki ciążą na spółkach na początku działalności?
Od 31 marca 2009 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Zgodnie z art. 19b ustawy o KRS, dokonując wpisu lub zmiany do wniosku do KRS należy załączyć wszystkie wnioski i zgłoszenia konieczne do pełnej rejestracji podmiotu we wszystkich urzędach. Jest to wniosek o wpis lub zmianę wpisu REGON, zgłoszenie płatnika składek lub jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne dokonywane na druku NIP-2 oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług na druku VAT-R. Sąd rejestrowy przesyła powyższe wnioski i zgłoszenia odpowiednio do właściwych urzędów.

Proszę dokładniej opisać druki NIP-2 i VAT-R.
Druk NIP-2 składany jest jako zgłoszenie identyfikacyjne w celu nadania nr NIP. Spółki podają w nim m.in. adres siedziby, datę rejestracji działalności, numery rachunków bankowych, rodzaj prowadzonej dokumentacji oraz dane podmiotu, który ją prowadzi. Spółki powinny pamiętać o obowiązku aktualizacji danych, które zgłosiły przy ubieganiu się o NIP . Mają na to 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

@@

Natomiast na druku VAT-R podatnicy informują m.in. o miesięcznym lub kwartalnym sposobie składania deklaracji VAT-7 oraz dokonują zgłoszenia wykonywania transakcji z podmiotami unijnymi. Na tym samym druku określają również czy posiadają prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Kolejnym elementem jest sprecyzowanie czy podatnikowi przysługuje status „małego podatnika” oraz czy rozliczenia podatkowe dokonywane będą w oparciu o metodę kasową. Podatnicy VAT muszą pamiętać także o aktualizacji danych objętych zgłoszeniem VAT-R.  Na aktualizację danych zawartych w zgłoszeniu VAT-R jest 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.


Należy również pamiętać, że podatnicy podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych czynności są zobligowani do składania deklaracji VAT. Deklaracje podatkowe za okresy miesięczne  należy przekazać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu lub za okresy kwartalne do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Ponadto podatnicy, którzy dokonują transakcji z podmiotami unijnymi np. WDT, WNT lub sprzedają usługi podatnikom zarejestrowanym w UE, mają obowiązek składania deklaracji podsumowującej VAT-UE. Również w tym przypadku deklaracje można składać miesięcznie lub kwartalnie. Termin składania deklaracji VAT-UE w formie papierowej upływa 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu lub kwartale rozliczanym.. Te same deklaracje, lecz w formie elektronicznej muszą zostać złożone do 25 dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym.


Czy do Urzędu Skarbowego należy złożyć jeszcze inne deklaracje lub informacje?

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności lub wykonywanych transakcji spółki muszą pamiętać o złożeniu innych deklaracji. Zgodnie z art. 26 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) z końcem marca mija termin złożenia rocznej informacji IFT-2R. Jest to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółki muszą również raz w roku sporządzać i przekazywać urzędowi skarbowemu informacje o umowach zawartych z zagranicznymi kontrahentami. Informacje o umowach zawartych z nierezydentami trzeba złożyć na druku ORD-U w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Obowiązek jej złożenia wynika z art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Szczegółowy zakres transakcji, które zostały objęte obowiązkiem informacyjnym, jak również terminy oraz tryb sporządzania informacji na druku ORD-U, reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych. Rozporządzenie wskazuje na dwa kryteria - podmiotowe i wartościowe, które winny być spełnione łącznie, aby dana transakcja podlegała obligatoryjnemu zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego

Po zmianie ustawy o VAT, od 1 stycznia 2013 r., zgodnie z art. 89b ust. 1 podatnik (dłużnik) ma obowiązek skorygowania całości lub części uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury, jeśli nie ureguluje całości lub części należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności. Korekty tej dokonuje się na bieżąco, bez konieczności korygowania okresu, w którym pierwotnie odliczono podatek wynikający z niezapłaconej faktury.


W przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej, że dłużnik nie dokonał stosownej korekty podatku naliczonego, ustalona zostanie sankcja w wysokości 30% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

koniec_str_1#

Czy po zakończeniu roku na podmiotach gospodarczych ciążą jakieś dodatkowe obowiązki?
Po zakończeniu roku obrotowego spółki zobligowane są  do sporządzenia sprawozdania finansowego. W ciągu 10 dni od daty jego zatwierdzenia trzeba dokument przesłać do Urzędu Skarbowego wraz z uchwałą zatwierdzającą. Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone w ostatnim możliwym dniu, czyli 30 czerwca, to termin jego wysłania mija 10 lipca.

Po zakończeniu roku obrotowego spółki zobowiązane są także do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Deklarację CIT-8 wraz z załącznikami należy złożyć do Urzędu Skarbowego w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki niemającej osobowości prawnej sprawozdanie finansowe dołączane jest do zeznania rocznego jednego ze wspólników.


Z jakimi konsekwencjami mogą spotkać się podmioty gospodarcze, które nie dokonają w terminie aktualizacji danych lub nie złożą deklaracji podatkowych?

Podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym lub złoży po terminie deklaracje podatkowe podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Wynika to z art. 56 § 4 ustawy Kodeks karny skarbowy (dalej k.k.s). Zwykle przypadki niezłożenia deklaracji w terminie, rozpatrywane są w postępowaniu mandatowym.

Sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej jest zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego tzw. „czynny żal”. Jest to instytucja przewidziana w art. 16 § 1 k.k.s., zgodnie z którą nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawnił istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.


Spółki powinny pamiętać także o składaniu odpowiednich danych do Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wygląda kontakt z tym urzędem oraz jakie informacje należy przekazywać?

Od 1 stycznia 2009 r. Główny Urząd Statystyczny wprowadził jako obowiązującą elektroniczną formę przekazywania danych statystycznych. Zalogowanie się w portalu sprawozdawczym GUS możliwe jest poprzez aktywowane wcześniej konto. Jeżeli dana firma nie posiada aktywnego konta, to o pierwszym obowiązku sprawozdawczym, który jej dotyczy, zostaje poinformowana listownie. Wraz z tym zawiadomieniem otrzymuje informacje dotyczące procedury aktywacji konta w Portalu Sprawozdawczym.

Ze względu na wielkość zatrudnienia lub formę albo rodzaj prowadzonej działalności, podmioty mogą być zobowiązane do przekazywania określonych sprawozdań systematycznie np. raz w miesiącu, raz na kwartał lub raz w roku.


Należy wywiązywać się i nie lekceważyć obowiązków wobec GUS, ponieważ za ich niedopełnienie grozi przedsiębiorcy m.in. grzywna. Grzywna nakładana jest również w przypadku przekazywania danych statystycznych po upływie terminu. Natomiast za przekazywanie danych statystycznych niezgodnie ze stanem faktycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Czy podmioty gospodarcze mają obowiązki wobec innych urzędów?

Na niektórych podmiotach gospodarczych ciąży obowiązek przekazywania do NBP danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego. Dotyczy to wszystkich rezydentów, którzy dokonują obrotu dewizowego z nierezydentami. W celu ustalenia obowiązków sprawozdawczych konieczne jest sprawdzenie czy suma aktywów i pasywów związanych z obrotem zagranicznym na koniec każdego kwartału mieści się w określonych przedziałach wyznaczonych przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej. Przekazywanie danych do NBP odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu sprawozdawczego NBP. Do zalogowania się na portalu niezbędny jest certyfikat i klucz prywatny wydawany bezpłatnie przez miejscowe oddziały NBP, według siedziby rezydenta.

Zgodnie z art. 106l § 1 k.k.s. podmioty, które nie wywiązują się z obowiązku przekazywania danych do NBP lub zgłaszają dane niezgodne ze stanem faktycznym, podlegają karze grzywny do 120 stawek dziennych (jest to przestępstwo skarbowe). W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny określaną kwotowo.


W zależności od rodzaju dokonywanych transakcji podmioty mogą mieć również pewne obowiązki wobec Urzędu Celnego. W celu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego należy wypełnić druk AKC-R. Natomiast do zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegającym podatkiem akcyzowym służy formularz AKC-Z.



Podstawa Prawna:

1. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749);
2. Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – ustawa o VAT (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054; ost. zm. w Dz.U. Z 2013 r. poz.35);
3. Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397; ost. zm. w Dz.U. z 2012 r. poz. 596);
4. Ustawa z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2013 poz. 186);
5. Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 października 2009 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzenia bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U. z 2009 r. nr 184 poz. 1437).
6. Rozporządzenie Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 190).
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.