Dzisiaj jest: 4.12.2024, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Kiedy sprzedajemy nasze firmy?

Dodano: 03.12.2024 Czytane: 7 Autor:

Sprzedaż firmy, bardzo często traktowanej jak nasze dziecko, to istotna decyzja, która może wynikać z wielu przyczyn – zarówno strategicznych, jak i osobistych. W przypadku przedsiębiorców z sektora MŚP proces ten często odzwierciedla ich osobiste cele, wyzwania rynkowe, a także długoterminowe plany zawodowe i rodzinne.

Kiedy sprzedajemy nasze firmy?

Poniżej chciałbym przedstawić najczęstsze powody, które skłaniają właścicieli firm do podjęcia decyzji o sprzedaży przedsiębiorstwa.
 

1. Sukcesja – brak następcy lub zmiana pokoleniowa
 
Przekazanie naszej firmy jest powtarzającym się wyzwaniem, które pojawia się coraz częściej w rzeczywistości małych i średnich firm. Biznesy zakładane w latach 90, przez ówczesnych 30 i 40 latków w chwili obecnej są już bardzo pełnoletnie, a mijający czas również miał wpływ na właścicieli. Teraz myślą oni o emeryturze i zaczynają poszukiwania, zazwyczaj w gronie dzieci, osoby, która za nich poprowadzi dalej biznes.

Niestety dzieci, bardzo często dobrze wykształcone dzięki pracy rodziców, zajmują się już czymś zupełnie innym i nie chcą przejmować firmy po swoich rodzicach. Generuje to konflikty, nie tylko biznesowe, ale również rodzinne, gdyż długotrwałe namawianie sukcesorów i ich odmowy są zawodem dla przedsiębiorczych rodziców. Po kilku latach takich nieudanych prób ściągnięcia dzieci do prowadzenia firmy część właścicieli podejmuje decyzję o sprzedaży firmy.
 
2. Upadająca firma – problemy finansowe i rynkowe
 
Nie wszystkie biznesy osiągają sukces na konkurencyjnym rynku, lub firma przestaje działać tak dobrze, jak funkcjonowała wcześniej. Właściciele z sektora MŚP, którzy zmagają się z trudnościami finansowymi, spadkiem popytu czy rosnącą konkurencją, mogą zdecydować się na sprzedaż, aby uniknąć bankructwa. Taka decyzja pozwala im odzyskać część kapitału i skierować zasoby na inne przedsięwzięcia, które mogą okazać się bardziej rentowne. Często jest to jedyna metoda na uzyskanie, chociaż części wartości z tego co zbudowaliśmy, niestety zazwyczaj w takich sytuacjach decyzja o sprzedaży firmy jest podejmowana zbyt późno.
 
3. Zmęczenie firmą – wypalenie zawodowe
 
Prowadzenie własnej firmy to ogromny wysiłek, który często wiąże się z wieloletnią pracą ponad siły. Po czasie dochodzimy również do wniosku, że prowadzenie własnej firmy wcale nie wiąże się z wolnością, której tak chcieliśmy, zakładając własny biznes. Wypalenie zawodowe dotyka wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy przez lata prowadzili firmę w pojedynkę lub borykali się z ciągłym stresem związanym z zarządzaniem.

Jesteśmy zmęczeni wieloma elementami związanymi z prowadzeniem biznesu; zarządzaniem ludźmi, brakami kadrowymi, zmieniającą się sytuacją na rynku, walką o płynność finansową naszego biznesu i czasem, który musimy poświęcać na firmę. Zdarza się, że to nie my rządzimy firmą, ale ona rządzi nami. Skłania to właściciela do sprzedaży, szczególnie jeśli nie widzi już dalszego potencjału rozwoju lub chce poświęcić więcej czasu na życie prywatne. I co tu dużo mówić, ma serdecznie dosyć prowadzenia firmy.
 
4. Pomysł na nowy biznes – potrzeba zmiany i rozwoju
 
Niektórzy przedsiębiorcy są urodzonymi innowatorami, stale poszukują nowych wyzwań lub chcą rozpocząć biznes w tej samej branży, ale ze środkami finansowymi na start. Sprzedaż istniejącej firmy może być dla nich sposobem na zdobycie kapitału, który pozwoli zrealizować nowy pomysł biznesowy. Bardziej innowacyjny projekt lub coś, co ich obecnie bardziej interesuje. Słyszymy często historie o tym, że ktoś prowadzi kilka firm, w praktyce jednak rzadko się zdarza, abyśmy byli w stanie zarządzać kilkoma podmiotami. Wtedy sprzedaż obecnego biznesu i rozpoczęcie czegoś nowego, będąc samym dla siebie inwestorem, jest dobrym wyjściem.
 
5. Budowa firmy na sprzedaż
 
Współcześnie wielu przedsiębiorców od początku zakłada, że ich firma powstaje z myślą o sprzedaży. Taki model biznesowy jest szczególnie popularny w sektorze start-upów, ale zyskuje na znaczeniu także w MŚP. Budowanie firmy z myślą o jej sprzedaży pozwala skupić się na szybkim wzroście wartości przedsiębiorstwa, przyciągnięciu inwestorów i osiągnięciu jak najwyższej ceny sprzedaży. Tworząc biznes w taki sposób mamy konkretnie ustalone cele wynikające z przewidywanej wartości transakcji, jesteśmy w stanie skupić się tylko na tym co ważne i mające wpływ na wartość transakcyjną.
 
6. Konflikt pomiędzy wspólnikami
 
Firmę lepiej prowadzi się z kimś niż samemu. Możemy podzielić się obowiązkami, mieć oparcie w drugiej osobie lub chociażby pojechać na urlop gdy wspólniczka lub wspólnik pilnują firmy. Jednak jak w każdej relacji z czasem mogą pojawić się kryzysy lub zdarzenia sprawiające, że nie jesteśmy razem współpracować. Nie ma też co ukrywać, że po latach wspólnego prowadzenia firmy ludzie się po prostu mogą zmienić.

Z czasem mamy inne priorytety i cele w życiu, które mogą nie współgrać ze wspólnym prowadzeniem firmy. Niestety zdarza się również, że nasz wspólnik popada w jakiś nałóg, który uniemożliwia mu dalsze skuteczne prowadzenie firmy. Wtedy możemy podjąć decyzję o podziale firmy, co w większości wypadków jest niemożliwe, lub ją sprzedać.
 
7. Choroba nasza lub kogoś bliskiego
 
Życie pisze różne scenariusze, a do tego jako przedsiębiorcy mocno eksploatujemy swoje nerwy i zdrowie. Choroby pojawiają się zarówno u nas jak i u naszych bliskich. Zrozumiałe jest wtedy, że skupiamy się wtedy na dojściu do zdrowia lub pomocy komuś, na kim nam zależy. Nie mamy wtedy czasu i energii na prowadzenie firmy i jeśli nie mamy kogoś, kto za nas będzie zarządzać warto zastanowić się nad sprzedażą biznesu. Monetyzacja firmy daje nam również środki, gdy leczenie okazuje się drogie. Życzę Państwu, abyście nigdy nie stawali przed takimi wyzwaniami.
 
8. Niespodziewana oferta z rynku
 
Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia dostajemy wiadomość: „Dzień dobry! Jesteśmy zainteresowani zakupem Państwa firmy”. Jak reagujemy? Mamy przecież dobrze działającą firmę a nikt nie sprzedaje kury znoszącej złote jajka! Nie sprzedam swojej firmy! Nawet nie odpiszę. Budzi się w nas jednak ciekawość: A w zasadzie za ile chcieliby kupić mój biznes? Może jednak z nimi porozmawiam?

Rynek firm MŚP w Polsce ulega konsolidacji, małe firmy są wykupowane przez średnie a średnie przez duże itd. Gdy nasza firma jest dobrze prosperującym biznesem, przynoszącym dochody, poukładanym i mającym ugruntowaną pozycję na rynku to prędzej czy później ktoś się do nas odezwie z ofertą jej kupna.
 
Podsumowanie
 
Sprzedaż firmy dla właścicielek i właścicieli firm jest złożoną decyzją. Musimy zdecydować się na rozstanie z biznesem, który budowaliśmy latami i o który dbaliśmy. Z ludźmi którzy z nami go budowali oraz stylem życia, jaki wiąże się z byciem przedsiębiorcą.

Decyzja wynika z połączenia przyczyn osobistych, finansowych i rynkowych. Niezależnie jednak od powodów, proces sprzedaży powinien być poprzedzony dokładną analizą sytuacji oraz planowaniem, które pozwolą nam osiągnąć swoje cele i zabezpieczyć przyszłość. W większości wypadków jest to pierwsze takie zdarzenie w naszym życiu, co sprawia, że warto udać się po pomoc do specjalistów.

Życzę Państwu udanych transakcji i budowania wartościowych firm!
 

Autor: SprzedajFirme.com

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.