1. Przygotuj profesjonalne CV
Twoje CV to pierwszy punkt kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Musi ono być nie tylko czytelne – musi też wyglądać profesjonalnie, aby móc Cię wyróżnić pośród setek pozostałych kandydatów.
Przeprowadziłem setki rekrutacji na stanowiska handlowe i wiele osób niestety nie zadaje sobie trudu, aby CV było ich możliwie najlepszą wizytówką. Warto wykorzystać to na swoją korzyść!
Tworząc dokument aplikacyjny, zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów.
Spersonalizowany nagłówek: nagłówek powinien zawierać nie tylko Twoje imię i nazwisko, ale również tytuł stanowiska którego szukasz. To pomaga potencjalnym pracodawcom zrozumieć, czego dokładnie oczekujesz. Warto poświęcić również kilka krótkich zdań na swoje zawodowe podsumowanie.
Sprecyzowane doświadczenie: wypisz kluczowe obowiązki, które wykonywałeś w ramach danego stanowiska. Nie jest tajemnicą to, iż jako osoba odpowiadająca za sprzedaż być może dodatkowo wspierałeś dział marketingu czy przygotowywałeś analizy sprzedażowe dla szefa sprzedaży, czy właściciela firmy.
Ponadto do każdego stanowiska pod listą obowiązków szczegółowo opisz swoje dotychczasowe realne sukcesy w sprzedaży. Podaj konkretne przykłady, które pokazują Twoje umiejętności i osiągnięcia.
Umiejętności i osiągnięcia: wyróżnij umiejętności, które czynią Cię wyjątkowym handlowcem. Jeśli osiągnąłeś jakieś nagrody lub wyróżnienia, nie zapomnij o nich wspomnieć. Podobnie w sekcji „kursy i szkolenia” wypunktuj wszystkie aktywności, które w ramach inicjatywy własnej lub działalności szkoleniowej pomogły Ci zwiększyć kompetencje.
Referencje: jeśli tylko masz pozytywne referencje od poprzednich pracodawców, dołącz je do CV. To dodatkowy atut, który może przekonać pracodawcę. Więcej o referencjach w następnych punkcie!
W przypadku zagranicznego rynku pracy otrzymywanie referencji od poprzedniego pracodawcy jest czymś normalnym. W Polsce przez ponad 7 lat budowania zespołów sprzedażowych być może 3-krotnie spotkałem się z osobami, które były w stanie przedstawić referencje. Każda z nich jednak popełniła błąd – nie dostarczyła referencji jako integralnej części aplikacji i dosyłała je po zakończonej rozmowie na pierwszym etapie rekrutacji!
2. Zdobądź referencje
Rozwijając tematykę referencji od poprzednich pracodawców, musisz mieć na uwadze fakt, iż mogą one znacząco podnieść Twoją wiarygodność w oczach nowego pracodawcy oraz zdecydowanie okazać się Game Changer’em w procesie rekrutacyjnym.
Ciężko znaleźć inne stanowiska niż te związane ze sprzedażą, gdzie wysoka skuteczność odgrywa tak kolosalną rolę. Będąc skutecznym handlowcem, za każdym razem zmieniając miejsca zatrudnienia, powinniśmy poprzedniego pracodawcę poprosić o wystawienie referencji. Dlatego tak ważne jest to, aby odchodząc z danej firmy nie palić za sobą mostów.
Jeśli masz czym się pochwalić w przypadku wyników sprzedażowych czy pozyskania dużych klientów i zawrzesz tę informację w swoim CV w rubryce sukcesów przypisanej do danego okresu w karierze zawodowej, to nic nie zbuduje takiej wartości, jak potwierdzenie tego w referencjach.
Zakładam, iż z poprzednimi pracodawcami łączą Cię pozytywne relacje. Jeżeli tak jest, to poproś swoich byłych przełożonych lub współpracowników o napisanie listu referencyjnego i udzielenie referencji za pomocą portalu LinkedIn.
Pamiętaj, że starannie wybrane referencje mogą być kluczem do otwarcia nowych drzwi zawodowych.
3. Stwórz bazę firm, w których chcesz pracować
Zanim zaczniesz wysyłać aplikacje, zastanów się, w jakich firmach chciałbyś pracować. Zdefiniuj swoje cele zawodowe i oczekiwania od przyszłego pracodawcy. Następnie stwórz listę firm, które odpowiadają Twoim kryteriom. To pozwoli Ci bardziej efektywnie kierować swoje wysiłki w poszukiwaniu pracy i skoncentrować się na tych pracodawcach, którzy naprawdę Cię interesują.
Takim działaniem marginalizujesz również ryzyko, iż nieprzemyślane kroki zawodowe pokierują Cię do miejsca, z którego po kilku miesiącach będziesz chciał odejść. Budując takie zestawienie, powinieneś mieć jasny klucz poszukiwania potencjalnych firm do współpracy oraz wiedzieć, jakie są Twoje wymagania względem nich, czy stanowisk, na które aplikujesz.
Jeżeli dana firma w danym okresie nie prowadzi rekrutacji na interesujące Cię stanowisko, to nic straconego! Mimo wszystko wyślij swoje CV lub zrób coś jeszcze bardziej skutecznego – korzystając z portalu LinkedIn, zaproś do grona wirtualnych kontaktów potencjalnego przyszłego szefa lub osobę odpowiedzialną za HR i wyślij im swoje CV, dołączając w wiadomości krótkie podsumowanie zawodowe wraz z informacją, dlaczego chciałbyś w danej firmie pracować. Tak zwany „ukryty rynek pracy” nie jest mitem i nie wszystkie ogłoszenia są publikowane!
4. Sporządź mapę biznesowych kontaktów
Nawiązanie kontaktów w codzienności handlowca to kluczowy element pozyskiwania nowych klientów, realizacji wyników sprzedażowych, a także budowania kariery. Osoby pracujące w sprzedaży, to automatycznie również te osoby w drabince przedsiębiorstwa, których sieci kontaktów biznesowych, ze względu na pełnioną w danej firmie funkcję, są najbardziej obfitym… i najczęściej niedocenianym oraz niewykorzystanym zasobem.
Sporządź mapę swoich dotychczasowych kontaktów biznesowych. Skontaktuj się z osobami, które znasz z poprzednich miejsc pracy, konferencji czy szkoleń. Mogą Ci oni dostarczyć cennych informacji na temat potencjalnych ofert pracy lub polecić Ci do swoich znajomych w branży czy potencjalnych przyszłych szefów.
5. Wykorzystaj moc social mediów
Szukając nowego miejsca zatrudnia, aktywnie działaj na LinkedIn i grupach na Facebooku. Media społecznościowe są doskonałym narzędziem do budowania swojej marki osobistej i poszukiwania pracy. LinkedIn, to platforma, która jest szczególnie istotna dla profesjonalistów i jeżeli ktoś pozyskuje klientów B2B (a robi to 99,99 proc. handlowców), to nie rozumiem, jak może Cię na tej platformie nie być!
Upewnij się, że Twój profil na LinkedIn jest kompletny i zawiera wszystkie istotne informacje o Twoim doświadczeniu i osiągnięciach. Dołącz do grup branżowych i aktywnie uczestnicz w dyskusjach, aby zyskać widoczność wśród potencjalnych pracodawców.
Nie zapominaj także o grupach na Facebooku, które skupiają się na tematyce sprzedaży i są dedykowane branżom, w których chcesz pracować (zwłaszcza, jeśli bierzesz pod uwagę temat przebranżowienia). Są to wirtualne społeczności, pośród których możesz zdobywać cenne kontakty i informacje o ofertach pracy, również tych z tzw. ukrytego rynku pracy.
Krótkie podsumowanie
Podsumowując, znalezienie nowej pracy w dziale sprzedaży może być trudne, ale odpowiednimi działaniami możesz zwiększyć swoje szanse na sukces.
Profesjonalnie napisane CV, referencje, spersonalizowana lista firm docelowych, budowanie sieci kontaktów oraz aktywność w mediach społecznościowych, to dziś kluczowe elementy skutecznej strategii poszukiwania pracy w sprzedaży.
Pamiętaj, że cierpliwość i determinacja są kluczowe, a odpowiednie działania mogą przynieść efekty znacznie szybciej, niż się spodziewasz.
Powodzenia w poszukiwaniach nowej pracy!
Wbrew pozorom artykuł ten, może być równie przydatny dla tych, którzy są po drugiej stronie barykady i poszukują do swoich zespołów skutecznych handlowców!