Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Konto w zagranicznym banku nie jest dostępne dla polskiego urzędu skarbowego

Dodano: 07.08.2023 Czytane: 41 Autor:

Zainteresowanie zagranicznymi kontami bankowymi nigdy nie było tak duże, jak obecnie. Niepewność finansowa, niestabilna sytuacja w Polsce, inflacja i wojna na Ukrainie, wszystko to sprawiło, że wiele osób zastanawia się, gdzie bezpiecznie ulokować oszczędności. Dodatkowym impulsem do trzymania pieniędzy za granicą, są zmiany w uprawnieniach urzędów skarbowych, a konkretnie możliwość blokady środków na koncie bankowym.

Konto w zagranicznym banku nie jest dostępne dla polskiego urzędu skarbowego

Urzędy korzystają z tego przywileju coraz częściej, przez co podatnicy tracą dostęp do swoich pieniędzy, zwykle niespodziewanie i nie znając przyczyn blokady.

Nic dziwnego, że Polacy szukają stabilnych ekonomicznie krajów, gdzie można założyć konto bankowe i bezpiecznie przechowywać pieniądze własne lub prowadzonej firmy. Dywersyfikacja portfela i przechowywanie oszczędności w różnych krajach jest zawsze dobrym pomysłem i nie trzeba posiadać ogromnych oszczędności, aby miało to sens.
 

Dlaczego warto założyć konto za granicą?
 

Konto za granicą, założone w kraju o stabilnej sytuacji gospodarczej i bezpiecznym systemie bankowym jest dobrym sposobem na przechowywanie nadwyżek posiadanej gotówki własnej lub firmowej oraz dodatkowo na zabezpieczenie ich przed blokadą urzędu skarbowego czy też komornika.

Może być ono jednak także przydatne, jeśli chcemy inwestować pieniądze na zagranicznych rynkach lub jeśli prowadzimy firmę i mamy sporo klientów za granicą. To jest także dobre rozwiązanie dla osób prowadzących działalność w branżach, które są uznawane za „high risk”. Założenie konta dla firmy z sektora hazard czy nawet krypto jest w Polsce utrudnione lub niemożliwe.

Kolejną zaletą jest anonimowość, którą można uzyskać, zakładając konto w niektórych lokalizacjach lub w powiązaniu z założeniem firmy. Konto takie nie będzie jednak do końca dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą je traktować jak rachunek bieżący używany do wydatków w Polsce.

Polacy mogą zakładać konta w dowolnym innym kraju Unii Europejskiej, na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju, zgodnie z dyrektywą 2014/92/UE. Również w krajach poza UE mamy nieograniczony dostęp do bankowości, chociaż banki mogą wymagać większej liczby dokumentów do założenia rachunku.
 

Czy środki przechowywane na zagranicznym koncie, są bezpieczne od blokad US?
 

Jest to jedno z najczęściej przewijających się pytań. Niedoskonały system STIR, który wyposażył urzędy skarbowe w możliwość blokady środków na koncie bankowym podatnika, budzi strach przedsiębiorców, dla których nagła utrata dostępu do środków na rachunku, może oznaczać utratę biznesu.

Nie jest to strach nieuzasadniony – według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale 2023 r., skarbówka zablokowała o 54 proc. więcej rachunków niż w tym samym okresie poprzedniego roku. £ączna kwota zablokowanych środków to ponad 22 mln zł. Niejasne wytyczne i powody blokad oraz procedury odwoływania się w US, powodują, że można paść ofiarą niesłusznej blokady środków zupełnie niespodziewanie, a straty wynikłe z braku dostępu do pieniędzy firmy, będą nie do odrobienia.

Dobrą wiadomością jest to, że polski urząd skarbowy, nie ma możliwości korzystania z systemu STIR w odniesieniu do zagranicznych kont, więc nie grozi nam niespodziewana blokada środków. Skarbówka może jedynie ścigać zaległe należności podatkowe poprzez tzw. międzynarodową egzekucję podatkową, za pomocą wyroków wykonawczych i poprzez urzędy w danym kraju.

Ma to odniesienie tylko do kont założonych w krajach UE, o których istnieniu US ma wiedzę i oznacza dość uciążliwą procedurę. Jeśli zaś chodzi o konta założone poza krajami Unii Europejskiej, kwestia egzekucji zaległości podatkowych zależy od treści umów międzynarodowych zawartych między Polską a danym krajem, w którym dłużnik ma konto i od przepisów wewnętrznych kraju.

Czy konto za granicą jest anonimowe?
 

Anonimowość kont dotyczy zwykle chęci ukrycia konta przed polskimi urzędami czy też komornikami lub nawet współmałżonkami. Istnieją też osoby, które po prostu chcą chronić swoją prywatność.

Sam fakt założenia konta za granicą, nie czyni go niewidocznym dla polskich organów czy też anonimowym. Dzieje się tak dopiero od kilku lat, w ciągu których większość krajów na świecie, wdrożyło CRS, czyli Common Reporting Standard. Jest to automatyczny system przekazywania informacji bankowych pomiędzy krajami i każdy kraj będący w systemie, automatycznie przekazuje do Polski informacje o rachunkach założonych przez polskich rezydentów podatkowych, a także stanie konta na ostatni dzień roku.

Jest jednak możliwość posiadania anonimowego konta, o którym polskie urzędy nie będą miały wiedzy. Taką możliwość dają albo kraje spoza systemu CRS lub też stworzenie struktury z wykorzystaniem podmiotu prawnego posiadającego rachunek.
 

Jakie konto najbezpieczniejsze?
 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bezpieczeństwo pieniędzy w banku zależy od wielu czynników, takich jak stabilność gospodarcza kraju, system gwarantowania depozytów, ryzyko niewypłacalności banku, wysokość oprocentowania i opłat.

Podczas samodzielnego wyboru banku pod uwagę należy wziąć kilka aspektów: czy kraj należy do systemu gwarancji depozytów, sprawdzenie wiarygodności i stabilności banku (współczynnik wypłacalności, odsetek kredytów zagrożonych czy rating kredytowy), reputacja, warunki oferty i regulamin konta, ze szczególnym uwzględnieniem informacji o kosztach, ryzykach i środkach ochrony środków, dostępność i jakość obsługi klienta.
 

Czy konta zagraniczne mają gwarancję?
 

Gwarancja środków bankowych zapewniana przez rząd to temat zwykle mylnie rozumiany i błędnie powodujący obawy przed zakładaniem kont w innych krajach, jawiących się jako mniej bezpieczne. Tymczasem wszystkie kraje unijne mają obowiązek zapewnić gwarancję bankową do minimum 100 tysięcy euro dla środków ulokowanych w bankach i kasach oszczędnościowych założonych na ich terenie.

Oznacza to, że nasze środki są chronione do tej kwoty w razie niewypłacalności danego podmiotu finansowego niezależnie od tego, w którym z krajów unijnych założymy konto. Kraje mogą dowolnie zwiększyć kwotę gwarantowaną, ale nie mogą jej zmniejszyć.

W krajach poza Unią, systemy gwarancji mogą się różnić. Np. w Norwegii gwarancja wynosi 200 tys. euro, zaś w USA do 250 tys. USD.
 

Autorka: dyrektor zarządzająca Admiral Tax oraz Admiral Private

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.