Wybór hostingu ma wpływ na wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem strony internetowej. Na rynku oferowane są różne rozwiązania, które znacząco różnią się właściwościami. Dlatego wybierając hosting, kluczowe jest określenie swoich potrzeb i dostosowanie odpowiednich narzędzi. Czym różnią się poszczególne rozwiązania?
Dedykowany, współdzielony, VPS… a może hybrydowy?
Wybierając hosting, należy zdecydować czy serwer ma być dedykowany, czy współdzielony z innymi użytkownikami.
- To pierwsze rozwiązanie jest najbardziej zaawansowane technicznie i zapewnia doskonałą stabilność i funkcjonalność, jednak jest również najdroższe. Jest to fizyczny serwer, który w całości udostępniany jest jednemu klientowi. Z serwerów dedykowanych korzystają zwykle duże portale i największe sklepy internetowe.
- Mniejsze sklepy i strony, które nie potrzebują aż tak wydajnych rozwiązań, często wybierają serwery współdzielone. Ta usługa polega na wydzieleniu konta na serwerze, którego zasoby sprzętowe (pamięć RAM, procesor, czy dysk) są współdzielone z innymi użytkownikami.
- Nieco innym rozwiązaniem jest VPS (Virtual Private Server), który jest niejako wydzielony z większego serwera. Od serwerów współdzielonych różni się tym, że użytkownik otrzymuje dostęp do przestrzeni technicznej, która jest przeznaczona tylko dla niego. Takie serwery dają też większe możliwości indywidualnej konfiguracji.
Ciekawym rozwiązaniem jest też hosting hybrydowy od Progreso, który łączy zalety powyższych rozwiązań – oferuje zaawansowane zasoby sprzętowe, swobodę w konfiguracji, a przy tym łatwo nim zarządzać.
Pojemność serwera
Warto zwrócić uwagę na to, jaką pojemność oferuje hosting. To szczególnie istotne, jeśli zamierzasz np. udostępniać dużą ilość zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości. Jeśli strona przekroczy te limity, to nie będzie poprawnie działać. Dobrym pomysłem jest wybór usługi, która pozwala podzielić przestrzeń na poszczególne usługi – dzięki temu można nią sprawniej zarządzać.
Szybkość przesyłania danych i przepustowość
Parametrami, które mają istotny wpływ na płynność działania strony, jest także szybkość przesyłu i przepustowość. Jeśli nie będą one dostatecznie wysokie, to przy większym ruchu strona nie będzie poprawnie działać.
Tworzenie kopii zapasowych
Przypadkowa utrata danych bywa przyczyną wielu problemów i powoduje mnóstwo stresu. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na hosting, który oferuje również usługę tworzenia kopii zapasowych i bezpiecznego ich przechowywania.
£atwość zarządzania i wsparcie techniczne
Jeśli chcesz samodzielnie zarządzać swoją stroną internetową, to bardzo ważny jest sposób zarządzania serwerem. Warto również sprawdzić, czy w przypadku różnych problemów użytkownikom oferowane jest wsparcie techniczne.