Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Gdzie zaczyna się dobre przywództwo?

Dodano: 23.03.2023 Czytane: 17

Od tamtej pory pracując na różnych polach w obszarze rozwoju kompetencji biznesowych w tym przywódczych, słyszę i zauważam, że managerowie nabywają kompetencje przywódcze oparte wyłącznie o narzędzia, a w praktyce ich postawa i zachowania tak naprawdę zupełnie się nie zmieniają. Kluczem bowiem do zmiany w pierwszym kroku jest budowanie wewnętrznej świadomości, tylko wtedy podróż rozwojowa na drodze przywództwa może doprowadzić do zmiany, wtedy podróż może być dobra.

Poczucie wpływu

Bo tylko zapraszając do pracy na głębszym poziomie człowieka, zespół, organizację, możemy odnaleźć wartościowy kierunek działań, wyzwalając poczucie wpływu. A dając równorzędnie narzędzia do rozwoju umiejętności i kształtowania postaw, rozwijamy bardziej otwarte, odważne i zaangażowane podejście do sytuacji, ludzi, życia i zmiany, do budowania kompetencji potrzebnych do zmiany zachowań.

Bo przywódca stoi na swoim miejscu tylko wtedy kiedy ma odwagę zatrzymać się i pooglądać siebie z różnych stron i perspektyw, wtedy dopiero ma szansę zobaczyć i realnie zmieniać i wybierać praktykę i wartości w stronę realnego wpływu w praktyce managerskiej.

To w tym miejscu zaczyna się siła i odpowiedzialność przywódcy. To jest taka odpowiedzialność, która stanowi zaproszenie, żeby podążać świadomie, tworząc zupełnie nowe jakości, robiąc dobrą robotę, kształtując postawę, nawyki, zachowania. A początek tej drogi leży w gotowości do zobaczenia, jakie to dzisiaj jest. Dla Ciebie drogi przywódco.

Twoje zadanie to zobaczyć swój obszar wpływu, najpierw dla siebie, a potem dla innych. A im więcej wiemy o sobie i o swoim wyposażeniu, rozumianym jako świadomość, zasoby, narzędzia. Tym mniej w nas obaw a więcej odwagi w kierunku kreowania i wywierania większego wpływu.
O czym dzisiaj jest Twoje przywództwo? O czym jest Twoja opowieść? Wiesz, że każdy manager ma swoją opowieść o przywództwie.

Krótkie doświadczenie

Na pewno masz konto na jednym z biznesowych portali społecznościowych. Przypomnij sobie teraz jakie zdjęcie masz tam ustawione jako profilowe. Na pewno masz je też w swojej galerii.
Otwórz to zdjęcie, tak żebyś je widział, a ja zapraszam Cię do refleksji i zadania sobie kilku pytań:

  • Co ważnego dla Ciebie jest na tym zdjęciu?
  • Co ważnego jest na tym zdjęciu dla Ciebie w kontekście przywództwa?
  • Jakie doświadczenia kształtują Cię jako przywódcę?
  • Kim jesteś na tej fotografii dzisiaj?
  • Na ile strategie, które masz, pozwalają Ci iść w kierunku tego, co ważne?
  • Jaki jesteś dla innych, kiedy sprawy nie idą po Twojej myśli?
  • Jaki jesteś dla innych, kiedy wszystko układa się tak, jak sobie zaplanowałeś?
  • Jak to jest słuchać innych?
  • Jak to jest pytać kogoś o zdanie?
  • Jak to jest dla Ciebie komunikować to, co trudne?
  • Jak to jest, kiedy ktoś ma inne zdanie niż ty?
  • Jak działa na Ciebie świadomość zmiany?
  • Jak działa na Ciebie świadomość sukcesu?
  • Do jakich działań dzisiaj wychodzisz jako przywódca?
  • W jaki sposób rozwijasz w sobie dojrzałość do odważnych decyzji w obszarze praktyki przywództwa?
  • A czego na tym zdjęciu nie widać?
  • Co stoi dzisiaj między Tobą a przywództwem, które ma wpływ?
  • Co ten człowiek z fotografii patrząc na wszystkie swoje doświadczenia, powiedziałby do Ciebie dzisiaj?
  • Czego potrzebuje Twoje przywództwo dzisiaj, żeby mogło rozkwitnąć?
  • Co to Twoje nowe patrzenie na siebie dzisiaj wnosi do Twojego świata przywództwa?
  • Co bierzesz z tego doświadczenia i jak to wprowadzisz w ruch, jaki będzie kierunek zmiany?

Tu zaczyna się dobre przywództwo

To tylko fragment ćwiczenia, do którego zapraszam moje grupy szkoleniowe, ale to tutaj jest początek tworzenia nowej marki, moja relacja z przywództwem.

To zaproszenie do poprzyglądania się sobie na wielu poziomach, osobistym, relacyjnym, zespołowym. To tutaj określamy kierunek, bo każdy z nas jest przywódcą, bo przywództwo dzisiaj jest wszędzie. Taka praca z osobistymi fotografiami w przywództwie chroni nas przed bylejakością. Nas dzisiaj interesują najlepsze jakości, na bylejakość nie ma dzisiaj miejsca na drodze rozwoju przywództwa.

Wtedy dopiero podążamy do więcej, kiedy zauważamy, że jest coś do zrobienia, kiedy łączymy kropki refleksji, kiedy integrujemy poszczególne kawałki, układając w całość, znajdując odpowiedzi na pytania. Bo jak masz wziąć odpowiedzialność za ludzi, kiedy trudno Ci wystać przy sobie? To tutaj jest początek.

To tutaj zaczyna się dobre przywództwo. Takie przywództwo, które widzi człowieka, przywództwo, które uczy się rozmawiać o tym, co trudne, o tym może co niewygodne. Bo żeby rozmawiać o tym, co niewygodne trzeba najpierw nauczyć się wystać w niewygodnym i działać przez jakiś czas w niewygodnym, żeby ruszać, do więcej. Ruszać do inaczej, żeby zmieniać. Bo tutaj też można budować nowe jakości, bo taki jest kierunek wzrostu.

¦wiadomość i sprawstwo

A przywództwo potrzebuje świadomości i sprawstwa. To jest kierunek rozwoju, w którym podąża dzisiaj biznes. To kierunek dobrego przywództwa, które zmienia. Zatem jak zmieniłaby się Twoja praktyka managerska, jak zmieniłoby się Twoje myślenie, będąc przywódcą, który mniej przebywa w obawach przed porażką, poprawnością i lękiem? A częściej przebywa w kategoriach twórczości, dzielenia się, próbowania, zapraszania do doświadczania, zgody na popełnianie błędów, ciekawości, pytania, słuchania, zmiany, odkrywania, eksperymentowania, szukania, sprawdzania, dzielenia się, robienia i widzenia, że wiedza to nie jest działanie.

Zapraszam do robienia przywództwa. Do zaciekawienia się sobą, to taka praca na dziś, na jutro, na teraz. Nie ma dzisiaj dobrego przywództwa, które robi wpływ bez wewnętrznej dojrzałości i poukładania wewnętrznego. Twoje zadanie to zobaczyć swój obszar wpływu, najpierw dla siebie, a potem dla innych. Dobre przywództwo zauważa i działa robiąc wpływ.

Autorka: doświadczony trener i doradca biznesu, realizując autorskie programy rozwojowe dla biznesu, wykorzystuje narzędzia psychologii pozytywnej, narzędzia coachingowe, narzędzia fototerapeutyczne, terapię ACT (terapia akceptacji i zaangażowania, w biznesie przyjmuje formę treningu akceptacji i zaangażowania), które pozwalają pracować z człowiekiem, zespołem i organizacją na głębszym poziomie

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.