VAT w Szwecji – kiedy obowiązuje przedsiębiorców?
Firmy handlowo-usługowe są zobowiązane do rejestracji VAT w Szwecji, jeśli realizują import i eksport towarów. To niejedyne wytyczne uwzględniane przez system podatkowy. Do szwedzkiego VAT trzeba zarejestrować się też z kilku innych powodów:
- wewnątrzwspólnotowa sprzedaż lub zakup towarów z innych krajów UE,
- handel towarami wyłącznie na terenie Szwecji,
- magazynowanie towaru w Szwecji do dystrybucji przedmiotów na lokalnym rynku,
- sprzedaż przekraczająca limity kwotowe sprzedaży w wysokości 10 000 euro.
Prowadzenie działalności gospodarczej, np. e-commerce i wpisywanie się w powyższe warunki generuje konieczność rejestracji do VAT w Szwecji. Jeśli interesuje Cię więcej informacji o rejestracji VAT, sprawdź: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.
Co jest potrzebne do rejestracji VAT w Szwecji?
Aby dokonać rejestracji VAT w Szwecji, potrzebujesz kilku dokumentów: aktu założycielskiego firmy, kopii paszportu (dla jednoosobowych działalności gospodarczych) oraz pełnomocnictwa, o ile jest wymagane. Jeśli Twoja firma nie ma siedziby w Szwecji, musisz wypełnić formularz SKV4632. Dokument jest dostępny na stronie internetowej szwedzkiego urzędu skarbowego.
VAT w Szwecji jest objęty aż trzema okresami rozliczeniowymi. Na ogół przedsiębiorcy są zobowiązani do składania deklaracji kwartalnie. Sposób prowadzenia rozliczeń z urzędem skarbowym jest uzależniony od wartości rocznego obrotu firmy:
- Obrót powyżej 40 000 000 koron szwedzkich – rozliczenie miesięczne.
- Obrót do 40 000 000 koron szwedzkich – rozliczenie kwartalne.
- Obrót do 1 000 000 koron szwedzkich – roczna deklaracja VAT.
Roczne i miesięczne deklaracje VAT w Szwecji są płatne do 26. dnia drugiego miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Pozostałe formy rozliczeniowe (kwartalne) generują konieczność 12. dnia drugiego miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego VAT.
Jakie są stawki VAT w Szwecji?
Prawo podatkowe obowiązuje w Szwecji już od 1960 roku. Obecnie wyróżniamy cztery stawki podatkowe uzależnione od rodzaju towaru oraz typu transakcji. Podstawowy VAT w Szwecji wynosi 25% i dotyczy wszystkich towarów, które nie są uwzględnione w pozostałych wariantach podatkowych.
W tym kraju przedsiębiorcy mogą też korzystać ze stawki podatku VAT na poziomie:
- 12% dla towarów spożywczych, napojów bezalkoholowych, jedzenia na wynos lub usług restauracyjnych.
- 6% dla transportu pasażerskiego, gazet, książek i wstępów na imprezy sportowe i kulturalne.
- 0% dla leków na receptę, wewnątrzwspólnotowego transportu osób oraz usług drukarskich powiązanych z organizacjami non-profit.
Podsumowując: musisz zadbać o zarejestrowanie firmy do VAT w Szwecji, jeśli przekraczasz limity podatkowe lub realizujesz transakcje objęte opodatkowaniem. W razie niedopełnienia formalności urzędowych nakładane są kary w wysokości 15% odsetek wymaganego podatku.
Więcej informacji o rozliczaniu VAT przeczytasz na stronie taxology.co/pl/