Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe? Jakie są jego r

Dodano: 20.03.2023 Czytane: 20

Warstwa, która zazwyczaj musi znaleźć się na ogrzewaniu podłogowym, to podkład pod finalne wykończenie. Mieszanka użyta do otulenia rurek może mieć formę anhydrytu lub wylewki betonowej.

Charakterystyka ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem powierzchniowego systemu grzewczego. Układ tego typu jest określany mianem niskotemperaturowego, ponieważ poziom ciepłoty czynnika grzejnego w elementach systemu jest w takim przypadku znacznie niższy w porównaniu do klasycznych kaloryferów. Ze względu na to, że elementy grzejne są rozłożone na dużej płaszczyźnie, sprawność ogrzewania jest wysoka.

Zasadnicze elementy ogrzewania podłogowego układa się na przygotowanym wcześniej warstwie styropianu, która w zależności od lokalizacji przegrody może pełnić funkcję izolacji termicznej lub akustycznej. Bezpośrednim podłożem pod elementy grzejne jest folia pod ogrzewanie podłogowe, poprawiająca sprawność instalacji. Rozłożony system zazwyczaj jest zalewany wylewką, która może mieć formę anhydrytową lub betonową (cementową). Bez względu na rodzaj zastosowanego podkładu podpodłogowego należy zadbać o dokładne otulenie elementów grzejnych mieszanką. Konieczne jest ograniczenie występowania porów w  strukturze podkładu. Powietrze znajdujące się w pustych przestrzeniach ze względu na sporą izolacyjność cieplną pogarsza efektywność systemu.

Jeśli szukasz informacji dotyczących wylewek betonowych, zajrzyj na stronę: https://budogram.pl/wylewka-betonowa-jakie-sa-rodzaje-jaka-wybrac/. Znajdziesz tam szczegóły dotyczące składu podposadzkowych mas na bazie cementu oraz sposobu ich aplikacji na podłoże.

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe może mieć jedną z trzech form:

  • ogrzewanie podłogowe wodne – system wykorzystujący miedziane lub tworzywowe rurki grzejne wypełnione wodą. Układ tego typu może zostać przyłączony do właściwie każdego źródła ciepła. Urządzenie zasilające wodne ogrzewanie podłogowe może mieć formę pompy ciepła;
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – system w formie folii, mat lub kali grzewczych, który nie wymaga połączenia z zewnętrznym źródłem ciepła. Układ ten wymaga natomiast podpięcia do sieci energetycznej. Przepływ prądu powoduje nagrzewanie się elementów grzejnych oraz emisję ciepła do pomieszczenia;
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne – system, którego zasadniczą częścią są kanały grzejne wypełnione powietrzem. Układy tego typu z reguły są wykonywane w elementach posadowienia budynku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.