Dzisiaj jest: 15.4.2025, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

Jak rozwijać biznes w Internecie? 5 praktycznych wskazówek

Dodano: 05.03.2023 Czytane: 30

Dzisiaj przedsiębiorcy z sektora M¦P muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Dynamiczne zmiany na rynku, trudna sytuacja gospodarcza, coraz bardziej wymagający konsumenci i coraz większa konkurencja – wszystko to, sprawia, że prowadzenie własnego biznesu nie jest takie proste. Wielu właścicieli firm zastanawia się, jak docierać do większej liczby potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu. Kluczem do sukcesu jest tutaj promocja i prowadzenie aktywnych działań w Internecie.

Z roku na rok rośnie liczba internautów. Coraz więcej osób szuka firm, produktów i usług właśnie w sieci. To dlatego firmy, których nie ma w świecie online, giną wśród konkurencji i są skazane na porażkę. Trzeba bowiem iść z duchem czasu i pokazać swoją ofertę w Internecie, aby móc się wypromować, więcej sprzedawać i rozwijać. Obecność w sieci to już konieczność.

Jak z powodzeniem prowadzić działania w Internecie?

Z pomocą przychodzą tutaj narzędzia, których dostarcza marketing online. Najpierw trzeba jednak przygotować odpowiednią strategię e-marketingową, wszystko dokładnie zaplanować, a dopiero potem realizować działania. Co zatem po kolei trzeba zrobić? Ważne jest, aby:

  • określić swoją grupę docelową, czyli odbiorców sprzedawanych produktów lub usług, 
  • sprecyzować biznesowe cele, które powinny być realne i mierzalne, 
  • wybrać odpowiednie dla danej branży narzędzia oraz kanały, w których będzie prowadzona spójna komunikacja,
  • nawiązywać relacje z klientami – zarówno potencjalnymi, jak i obecnymi, 
  • na bieżąco analizować działania, monitorować wyniki i w razie potrzeby wprowadzać niezbędne zmiany.

Dzięki odpowiednim działaniom można przede wszystkim budować wizerunek i rozpoznawalność marki, docierać do nowych osób i zwiększać wyniki sprzedażowe.

Strona internetowa jako wizytówka firmy

Podstawowym narzędziem służącym do promocji firmy w sieci jest strona WWW. Jej posiadanie to już konieczność. Jest to wirtualna wizytówka przedsiębiorstwa, miejsce do prezentowania oferty i kanał, który wspiera sprzedaż i pozwala biznesowi się rozwijać. Witryna powinna pokazywać firmę z dobrej strony i pozwalać potencjalnym klientom nawiązać szybki i wygodny kontakt oraz przede wszystkim prezentować ofertę w sposób czytelny, klarowny i zachęcający do podjęcia decyzji zakupowej.

Strona internetowa to często pierwsze miejsce styku klienta z przedsiębiorstwem. Powinna przyciągać uwagę i skłaniać do skorzystania z oferty, powinna również być atrakcyjna wizualnie, nowoczesna i funkcjonalna. Stronę należy zaprojektować zgodnie z zasadami UX (User Experience).

Chodzi tutaj o to, aby witryna wzbudzała wśród internautów pozytywne doświadczenia. Użytkownicy powinni szybko znajdować na niej potrzebne informacje. Strona musi być dziś także responsywna, a więc dostosowana do każdego urządzenia. Okazuje się, że aż 75 proc. klientów kupuje za pośrednictwem telefonu (1). Nowoczesna witryna internetowa powinna być intuicyjna i wygodna w użytkowaniu. Ważne jest też jej bezpieczeństwo i szybkość działania.

Co istotne, witryna internetowa to również kanał wspierający sprzedaż produktów i usług. Za jej pomocą można zdobyć nowych klientów przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Celem firmowej strony jest oczywiście zachęcanie do skorzystania z oferty (która powinna być przedstawiona atrakcyjnie i wyczerpująco), ale też budowa wizerunku danego biznesu.

Z całą pewnością strona WWW wspiera rozwój firmy i każdy przedsiębiorca powinien o nią zadbać. Trzeba jednak pamiętać, że tylko skuteczna i atrakcyjna witryna przyniesie korzyści biznesowi. Jej zaprojektowanie i stworzenie wymaga umiejętności technicznych, ale też zmysłu estetycznego i kreatywności. Warto to zadanie oddać w ręce specjalistów, którzy znają się na technologii oraz są na bieżąco z najnowszymi trendami.

Pozycjonowanie strony, czyli sposób na zdobycie widoczności

Posiadanie strony WWW to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o jej dobrą pozycję w sieci. Tylko, gdy będzie widoczna, to przyciągnie nowych klientów. Z pomocą przychodzą tutaj działania z zakresu pozycjonowania.

SEO (Search Engine Optimization) to m.in. optymalizacja strony pod kątem algorytmów Google, a także budowanie wartościowego profilu linkowego. Działania optymalizacyjne mają sprawić, że witryna zdobędzie lepszą pozycję w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. To ważne, bo im wyżej strona będzie pokazywać się w wynikach, tym więcej internautów, czyli potencjalnych klientów ją odwiedzi.

Pozycjonowanie składa się z działań on-site (wykony-wanych na stronie), a więc optymalizacji treści i aspektów technicznych oraz off-site (prowadzonych poza optymalizowaną stroną). Ten drugi rodzaj opiera się na budowaniu wspomnianego już profilu linkowego. Działania powinny być dopasowane do potrzeb danej firmy. W tym celu najpierw przeprowadza się audyt SEO, czyli dokładną analizę strony, która pozwala sprawdzić, co trzeba poprawić.

Działania SEO trzeba powierzyć specjalistom. Dlaczego? Otóż są one dość skomplikowane i czasochłonne a na efekty trzeba trochę poczekać. Wymagają rzecz jasna wiedzy i umiejętności. Nie jest to czynność jednorazowa – działania trzeba prowadzić na bieżąco i dostosowywać je do aktualnych wymogów wyszukiwarki.

Umiejętnie przeprowadzone pozycjonowanie przynosi wiele korzyści firmie, z których najważniejsze to:

  • wzrost widoczności strony w Google,
  • większy ruch w witrynie,
  • zdobycie rozpoznawalności,
  • więcej zainteresowanych klientów.

Google Ads – reklama, która trafia

Jak szybko i skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów? Dzięki reklamie w Google Ads umożliwiającej tworzenie płatnych kampanii. System reklamowy Google Ads daje duże możliwości pod względem zasięgu oraz wyboru formatów. Reklamy tekstowe, graficzne lub wideo mogą wyświetlać się internautom w różnych miejscach, w tym w sieci wyszukiwania, czyli wyszukiwarce Google oraz sieci reklamowej Google Display Network, w której skład wchodzą partnerskie serwisy.

Niekwestionowanymi zaletami reklamy w Google Ads są:

  • efektywne targetowanie – reklama dociera do określonej grupy docelowej, która jest zainteresowana ofertą firmy,
  • natychmiastowe rezultaty,
  • mierzalne efekty,
  • ogromny zasięg.

System Google Ads to świetne narzędzie dla firm z sektora M¦P. Dzięki atrakcyjnym reklamom przedsiębiorcy mogą promować swoją ofertę, zwiększać rozpoznawalność marki oraz pozyskiwać nowych klientów.

Stworzenie efektywnej kampanii reklamowej wymaga oczywiście znajomości tego narzędzia, wiedzy i doświadczenia. Ponadto ważne jest, aby stale monitorować wyniki i optymalizować kampanię – wtedy rezultaty będą jeszcze lepsze. Najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy mają status Google Partner Premium.

GMB, czyli jak promować się na lokalnym rynku

Właściciele małych i średnich firm, którzy działają na rynku lokalnym i chcą na nim wypromować swoją ofertę, powinni zadbać o wizytówkę w Google Moja Firma (Google My Business). Jest to bardzo przydatne narzędzie do promocji biznesu na określonym obszarze. Pozwala zwiększyć widoczność firmy w wyszukiwarce przy zapytaniach lokalnych, które stanowią aż 50 proc. zapytań w Google2.

Ludzie często szukają bowiem różnego rodzaju usług w swoim mieście. Warto więc dać im się odnaleźć. Wizytówka w Google My Business umożliwia atrakcyjne wyświetlanie informacji o przedsiębiorstwie w wyszukiwarce i na Mapach Google. Informacje te powinny być aktualne i bezbłędne. Potencjalny klient już z pozycji wyników w Google może szybko sprawdzić np. dni i godziny otwarcia firmy czy numer telefonu. Internauci w tym miejscu poznają też opinie o danej firmie, które są często jednym z głównych czynników decydujących o skorzystaniu z oferty.

Według danych Safari Digital 90 proc. konsumentów przed wyborem usług lokalnych szuka opinii w sieci3. Warto zaznaczyć, że założenie profilu firmy w GMB to nie wszystko. Trzeba jeszcze regularnie dodawać tutaj wpisy, komunikować się z odbiorcami, odpowiadać na ich komentarze, pytania i opinie. Wizytówka w Google Moja Firma wpływa na rozwój biznesu, gdyż:

  • buduje widoczność w Internecie,
  • wspiera pozycjonowanie firmy na zapytania lokalne,
  • dba o rozpoznawalność biznesu na rynku lokalnym,
  • pozwala dotrzeć z ofertą do nowych klientów,
  • pomaga zdobywać zaufanie odbiorców,
  • dba o dobry wizerunek przedsiębiorstwa.

Wizytówki w katalogach firm

Narzędziem, o którym warto też wspomnieć, są internetowe katalogi firm, takie jak PanoramaFirm.pl, pkt.pl czy BiznesFinder.pl. Wizytówki w takich serwisach dbają o widoczność firmowej oferty w sieci.

Profesjonalnie przygotowana wizytówka w katalogu firm pozwala zaprezentować potencjalnym klientom dane kontaktowe oraz najważniejsze informacje o usługach lub produktach w formie kompleksowych opisów zgodnych z zasadami SEO. Rozbudowane katalogi umożliwiają także dodawanie zdjęć i materiałów wideo oraz dłuższych artykułów eksperckich.

Dlaczego jeszcze warto umieścić firmę w takim katalogu? Otóż tego typu miejsca to też cenne źródło linków zewnętrznych do strony internetowej (link building). Dzięki temu pozycja firmy w wyszukiwarce internetowej się poprawi, wskutek czego można pozyskać nowych klientów.

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości, że obecność firmy w sieci przynosi mnóstwo korzyści i pomaga przedsiębiorcom się rozwijać. Warto zainwestować w marketing internetowy, aby docierać do większej liczby klientów i odnosić sukcesy. Ważna jest jednak odpowiednio przygotowana strategia – dobór odpowiednich narzędzi i działań. Trzeba też być na bieżąco z trendami, które panują na rynku i dostosowywać się do dynamicznych zmian zachodzących
w branży. Właściciele firm, którym brakuje czasu i wiedzy, korzystają z usług ekspertów. To dobry sposób, aby rozwinąć działalność i móc wyprzedzić konkurencję.

1. https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny.html
2. https://www.safaridigital.com.au/blog/local-seo-statistics/
3. https://www.safaridigital.com.au/blog/local-seo-statistics

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.