Konsumenci szukają dzisiaj produktów i usług przede wszystkim w Internecie. Jest to dla nich rozwiązanie szybkie i wygodne. Właściciele firm, którzy chcą zdobywać nowych klientów, powinni więc zadbać o swą obecność w świecie online. Podstawowym narzędziem jest tutaj strona WWW, która jest wirtualną wizytówką firmy, miejscem do prezentowania oferty i istotnym kanałem sprzedaży.
Bez witryny internetowej trudno już jest prowadzić dobrze funkcjonujący biznes. Przedsiębiorcy, którzy mają skuteczną stronę WWW, pozwalają się odnaleźć swoim potencjalnym klientom. Docierają do nich 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Oczywiście założenie strony internetowej wiąże się z pewną inwestycją. Pojawia się pytanie, czy to się opłaca? Otóż zdecydowanie tak. Dobra strona WWW cały czas pracuje na sukces przedsiębiorstwa i wpływa na wzrost zysków. Zainwestowane pieniądze prędzej czy później więc się zwrócą. Ważne jest jednak to, aby witryna była odpowiednio zaprojektowana oraz spójna z daną branżą i dopasowana do grupy docelowej. Ma być stworzona z myślą o odwiedzających ją internautach, czyli potencjalnych klientach.
Skuteczna strona internetowa to m.in.:
- baza wiedzy o firmie i ofercie,
- internetowa wizytówka przedsiębiorstwa,
- miejsce do budowania wizerunku,
- efektywny kanał sprzedaży dostępny 24/7,
- przestrzeń do zdobywania zaufania i budowania relacji z klientami,
- szansa na pozyskanie wartościowych kontaktów.
– Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się założyć własną stronę, doradzałbym sprawdzenie dostępnych na rynku ofert. Zwróćmy szczególną uwagę na doświadczenie wykonawcy, znajomość naszej branży, możliwość dostosowania strony do naszych wymagań, wsparcie również po zbudowaniu strony – to spowoduje, że nawet jeśli strona będzie wydawać się nieco droższa, w dłuższym terminie oszczędzi nam to dodatkowych kosztów – mówi Przemysław ¯ur, prezes WeNet.
Ile trzeba zapłacić za stworzenie firmowej witryny?
Estetyczna, funkcjonalna i intuicyjna w użytkowaniu strona internetowa zachęca internautów do zakupu produktów lub skorzystania z usług oraz wpływa na zwiększenie wyników sprzedażowych. Warto więc ją prowadzić. Przed założeniem własnej strony WWW trzeba jednak zadać sobie wiele pytań i dokładnie przemyśleć kilka rzeczy.
Najpierw należy koniecznie określić swoje potrzeby, oczekiwania oraz biznesowe cele. Ważne jest, aby sprecyzować, jakie konkretnie funkcje powinna spełniać firmowa strona i co dzięki niej można zyskać czy osiągnąć. Kolejna istotna kwestia to budżet. Na rynku jest bardzo wiele ofert tworzenia stron internetowych, które różnią się od siebie cenowo. Warto dokładnie się z nimi zapoznać i wybrać odpowiednią dla siebie opcję.
Od czego zależy wysokość kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na stworzenie własnej strony WWW? Otóż przede wszystkim od stopnia zaawansowania danego projektu. Prosta, nieskomplikowana witryna będzie rzecz jasna kosztować mniej niż bardziej rozbudowana strona, która zawiera więcej elementów, funkcjonalności i opcji. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje firmowa witryna internetowa. Tak naprawdę ceny są bardzo różne, gdyż każda strona jest inna. Poza tym poszczególne firmy mają swoje różne cenniki.
Wybierając usługodawcę, warto zwrócić uwagę na możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb. Indywidualne podejście i dobór trafionych rozwiązań dla danego biznesu to klucz do sukcesu. Specjalista powinien więc najpierw porozmawiać z klientem, aby poznać jego potrzeby i oczekiwania, a następnie dobrać odpowiednie rozwiązania.
Co wpływa na cenę strony WWW?
Koszt stworzenia strony internetowej uzależniony jest więc w głównej mierze od oczekiwań danego klienta i poziomu zaawansowania witryny. Duże znaczenie ma też to, kto projektuje i buduje firmową stronę. Można stworzyć ją samodzielnie lub zadanie to powierzyć ekspertom. Współpraca ze specjalistami to dobry wybór dla małych i średnich przedsiębiorców, którym zależy na rozwoju działalności, ale brakuje im czasu, wiedzy i umiejętności technicznych.
Jeśli trudno nam wyłożyć jednorazowo środki na budowę profesjonalnej strony, możemy poszukać dostawcy, który umożliwia wygodną płatność, na przykład w modelu abonamentowym.
Można podsumować, że na cenę strony internetowej wpływają czynniki takie jak:
- rodzaj projektu – najmniej kosztują witryny typu one-page. Więcej trzeba zainwestować w stworzenie dedykowanej firmowej strony, która ma dodatkowe funkcjonalności i moduły. Taka strona jest też bardziej profesjonalna i skuteczniejsza,
- rozmiar strony – im więcej podstron, tym więcej też trzeba zapłacić. Stworzenie każdej kolejnej zakładki wymaga poświęcenia czasu i wykonania dodatkowej pracy – stworzenia atrakcyjnych treści, wykonania projektu graficznego etc., a każda godzina potrzebna na wdrożenie strony wiąże się z kosztami,
- poziom skomplikowania projektu – im prostsza witryna, tym niższe koszty, a im bardziej rozbudowana strona i wyższy poziom jej zaawansowania, tym większy budżet trzeba przeznaczyć. Wpływ ma tutaj liczba wybranych dodatków i funkcjonalności, dlatego warto dobrze się zastanowić, które są ważne dla naszego biznesu
- wykonawca strony – koszt zależy też od tego, kto tworzy stronę. Na rynku można znaleźć wiele ofert zróżnicowanych cenowo. Warto je porównać i wybrać rozwiązanie na własną kieszeń.
- aktualizacje i obsługa strony – warto już planując wykonanie strony zorientować się, czy oferta zawiera wsparcie w całym okresie trwania umowy, czy jeśli np. wprowadzimy ofertę promocyjną lub zmienimy godziny otwarcia, będzie łatwo wdrożyć te informacje na stronę bez dodatkowych kosztów, czy też wykonawca zażąda opłaty za każdą aktualizację. Podobnie z aktualizacjami bezpieczeństwa – aby strona działała sprawnie, jej zabezpieczenia muszą być regularnie odświeżane – zapytajmy więc, czy oferta to uwzględnia.
Co też ważne, strona nie będzie istniała bez domeny, a więc unikalnego adresu internetowego oraz hostingu, czyli usługi, która polega na udostępnieniu miejsca na serwerze. Domena i hosting również kosztują. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy specjaliści zapewniają wszystko to w pakiecie. Jest to spore ułatwienie, gdyż klient nie musi wówczas martwić się o dodatkowe wydatki.
Trzeba też pamiętać, że firmowa witryna przyciągnie klientów i będzie generowała ruch, jeśli będzie zajmowała wysokie pozycje w wyszukiwarce – im wyżej strona wyświetla się w Google, tym więcej internautów, a tym samym potencjalnych klientów ją odwiedza. Warto więc w tym celu zainwestować także w pozycjonowanie strony. Wszelkie działania z zakresu SEO (Search Engine Optimization) najlepiej oddać w ręce ekspertów. Wdrożenie odpowiednich działań optymalizacyjnych to dodatkowy wydatek, ale z pewnością się opłaca, gdyż przynosi biznesowi wymierne efekty.
Projekt i budowa strony – z czyjej pomocy skorzystać?
Właściciele małych i średnich firm zwykle nie znają się na kwestiach technicznych, a zagadnienia związane z projektowaniem i budową stron są im obce. Często brakuje im też czasu na doszkalanie się w tej dziedzinie i samodzielne tworzenie swojej strony. Zajmują się bowiem prowadzeniem swojego biznesu i mają mnóstwo obowiązków.
To dlatego decydują się na nawiązanie współpracy ze specjalistami. Najlepiej, jeśli eksperci poza stworzeniem witryny zapewniają również pomoc przy obsłudze strony. Dla przedsiębiorców z sektora M¦P to bardzo dogodne rozwiązanie. Współpraca ze specjalistami, którzy znają się na kwestiach technicznych, są na bieżąco z nowościami technologicznymi i oferują swoje wsparcie, to oszczędność czasu oraz gwarancja wygody i stabilności.
Strona internetowa jest doskonałym narzędziem do promocji oferty firmy. Warto mieć na uwadze, że często jest to pierwsze miejsce styczności klienta z danym przedsiębiorstwem. Należy więc zadbać, aby witryna robiła dobre wrażenie na internautach. Specjaliści sprawią, że witryna będzie wyglądała nowocześnie i profesjonalnie oraz działała intuicyjnie i sprawnie. Postarają się, aby zachęcała do skorzystania z firmowej oferty.
Jak założyć skuteczną stronę internetową?
Witryna przyciągnie klientów, jeśli będzie atrakcyjna i dopasowana do konkretnej branży. Skuteczna strona jest też funkcjonalna, wygodna i przyjazna w przeglądaniu oraz zgodna z aktualnymi trendami. Powinny znaleźć się na niej najważniejsze elementy. Postawą jest przejrzyste, czytelne i intuicyjne menu.
Klient powinien znaleźć na niej ważne informacje o firmie oraz dane kontaktowe. Numer telefonu i adres e-mail to nie wszystko. Warto też udostępnić inne sposoby szybkiego i wygodnego kontaktu z przedstawicielem firmy. Dobrym rozwiązaniem jest okienko czatu czy chociażby formularz kontaktowy.
Ważne jest atrakcyjne przestawienie oferty. Znaczącą rolę odgrywają tu wysokiej jakości zdjęcia oraz łatwe i przyjemne w odbiorze opisy. Treści na stronie WWW powinny zawierać język korzyści, który skłoni potencjalnych klientów do skorzystania z oferty.
Stworzenie skutecznej witryny internetowej nie jest takie proste. To czasochłonny proces, który wymaga wiedzy i umiejętności. Aby strona była zgodna z oczekiwaniami coraz bardziej wymagających konsumentów i przynosiła firmie zyski, musi pracować nad nią zespół ekspertów, w skład którego wchodzi programista, grafik czy copywriter. Indywidualny projekt dopasowany do własnych potrzeb kosztuje, ale inwestycja ta się opłaca.
Stronę można co prawda stworzyć samodzielnie w darmowym kreatorze, ale to rozwiązanie daje bardzo ograniczone możliwości. Taka witryna nie będzie mogła być rozbudowywana w przyszłości. Przedsiębiorcy, którzy chcą odnieść sukces na rynku, powinni myśleć o swoim biznesie strategicznie i perspektywicznie. Razem z rozwojem firmy strona z czasem może wymagać wprowadzenia udoskonaleń i dodania nowych funkcjonalności. Warto wziąć to pod uwagę i od razu zainwestować w profesjonalną witrynę.