Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Praca kierowcy ciężarówki - czego wymagają pracodawcy?

Dodano: 18.11.2022 Czytane: 16

Gdzie szukać pracy jako kierowca?

Miejsc z ogłoszeniami jest wiele, my polecamy serwis https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st. Liczba dostępnych w nim ogłoszeń jest ogromna, a co bardzo przydatne – mowa tu nie tylko o ofertach kierowcy ciężarówki, lecz również autobusu, ale też samochodów osobowych, na przykład jako taksówkarz. Co więcej, znajdziesz tu także propozycje pracy jako kierowca maszyn budowlanych czy wózków widłowych. Czyli krótko mówiąc wachlarz możliwości jest całkiem spory.

Wymagania względem kierowców

Głównym, najważniejszym wymogiem jest oczywiście posiadanie prawa jazdy w konkretnej kategorii, adekwatnej do prowadzenia pojazdu, którego oferta pracy dotyczy. W przypadku ciężarówek będzie to kategoria C+E, która uprawnia do jazdy samochodami, których całkowity ciężar przekracza 3,5 tony – przy czym wyłączone są z tego autobusy, dla których konieczne jest uzyskanie innej kategorii.

Dokumenty, uprawnienia, szkolenia

Dodatkowo w zależności od rodzaju pracy, pracodawca może oczekiwać szeregu dodatkowych dokumentów lub przejścia konkretnych kursów. Są wśród nich oczywiście takie rzeczy, jak świadectwa pracy, ale nie tylko.

Przykładowo w wielu przypadkach będzie potrzebne nauczenie się obsługi tachografu, dla kontroli czasu pracy i zachowania prawnych wymogów z nim związanych. Konieczne będą także i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, czy technik przewożenia różnych ładunków. Z kolei część kierowców samochodów transportowych może być dodatkowo szkolona w zakresie ADR, czyli przewożenia materiałów niebezpiecznych – w części przewozów nie tylko przydatny, ale wręcz konieczny. Analogicznie pracodawca może tez oczekiwać przejścia kursów TDT, czyli sprzętu służącego do dokonywania załadunków na ciężarówkę.

Oczywiście nie można też zapomnieć przy tym wszystkim o obowiązkowych badaniach lekarskich.

Na co zwrócić uwagę szukając pracy jako kierowca?

Warto pamiętać, że w zależności od miejsca i stanowiska, na które się zatrudni, różnic się będzie chociażby czas pracy. Przykładowo w porównaniu kierowcami autobusów jeżdżącymi w obrębie pojedynczego miasta, kierowca ciężarówki dostarczający ładunki na trasach międzynarodowych, będzie pracować przez dużo więcej godzin dziennie. Z drugiej jednak strony po zakończeniu trasy będzie miał dłuższy czas wolny dla siebie. Zupełnie inny tryb pracy czeka z kolei kuriera, który będzie musiał specjalizować się nie tylko w sprawnym i szybkim rozwiezieniu ładunków po mieście, ale tez w zaplanowaniu optymalnej czasowo pracy i… czasami koniecznością jak najszybszego załatwienia sprawy z wniesieniem przesyłki, czy sfinalizowaniem związanych z odbiorem paczki formalności, gdy na przykład część odbiorców będzie chciała sprawdzić przy nim zawartość.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.