Postępowanie restrukturyzacyjne pomoże uniknąć ogłoszenia upadłości dłużnika
Na wstępie zaznaczmy, że postępowanie sanacyjne nie zawsze przebiega w identyczny sposób. Jego przebieg uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj prowadzonego postępowania upadłościowego lub restrukturyzacyjnego. Jednym z najważniejszych typów jest postępowanie sanacyjne. W porównaniu do innych rodzajów wyróżnia się ono dużym rygorem. Z punktu widzenia dłużnika dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość uniknięcia upadłości, bo do przyjęcia układu dochodzi dopiero w momencie wykonania czynności sanacyjnych. Więcej o rodzajach i etapach postępowań można dowiedzieć się na https://kpr-restrukturyzacja.pl/restrukturyzacja/.
Przebieg przyspieszonego postępowania układowego
Innym często stosowanym typem jest przyspieszone postępowanie układowe. Restrukturyzacja w trybie przyspieszonym postępowaniu układowym może być przeprowadzone, jeśli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem jest nie większa niż 15 proc. Typ ten wyróżnia się przede wszystkim maksymalnym uproszczeniem procedur, dzięki którym możliwe jest zawarcie układu już po 2-3 miesiącach. W wielu przypadkach dłużnik nie traci też zarządu nad przedsiębiorstwem, co pozwala mu zachować pełniejszą kontrolę nad jego działaniem.
Co następuje po otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone jest na podstawie planu restrukturyzacyjnego. Ten sporządzany jest przez nadzorcę sądowego według udostępnionych przez dłużnika dokumentów dotyczących działania przedsiębiorstwa oraz dokładnego spisu jego majątku. Jego obowiązkiem jest nie tylko sprawowanie kontroli nad przebiegiem postępowania, ale też raportowanie do sądu o jego postępach (w 3-miesięcznych odstępach). Co ważne, na czas prowadzenia postępowania zawieszeniu ulegają postępowania windykacyjne i komornicze.
Postępowanie restrukturyzacyjne a ogłoszenie upadłości. Jak zaspokoić wierzycieli?
Jedyną alternatywą dla postępowania restrukturyzacyjnego jest ogłoszenie upadłości. Jeśli przedsiębiorca ma zamiar nadal prowadzić swoją firmę, zdecydowanie lepsze jest pierwsze rozwiązanie. W przypadku upadłości najczęściej dochodzi do końca jej funkcjonowania. Restrukturyzacja jest więc sposobem na na pokonanie trudności finansowych i zaspokojenie żądań wierzycieli, a jednocześnie zachowanie możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa po przeprowadzeniu postępowania. Wiele na temat zadłużenia oraz sposobów wyjścia z takich sytuacji można dowiedzieć się z materiałów dostępnych na https://kpr-restrukturyzacja.pl/media/.
Zatwierdzenie układu - co dalej? Przebieg postępowań restrukturyzacyjnych
Na koniec pochylmy się nad samym przebiegiem postępowania restrukturyzacyjnego. Zazwyczaj składa się ono z następujących etapów:
- audyt i opracowanie strategii wspólnie z zatrudnionym prawnikiem - np. Kancelaria Restrukturyzacyjna KPR;
- złożenie wniosku i otwarcie postępowania - wymaga przedstawienia spisu wierzytelności i planu restrukturyzacyjnego;
- zgromadzenie wierzycieli z głosowaniem nad układem i uzyskanie zezwolenia nadzorcy układu
- rozpoczęcie wykonywania układu;
- zamknięcie układu przez sąd.