Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

E-commerce w Polsce pod większą kontrolą skarbówki. Jak prze

Dodano: 10.10.2022 Czytane: 16

Od kilku lat rząd wdraża w życie działania, które mają na celu zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT i uszczelnienie polskiego systemu podatkowego. Po jednolitych plikach kontrolnych, mechanizmie podzielonej płatności i białej liście podatników VAT pracuje nad kolejnym rozwiązaniem – zaimplementowanie dyrektywy 2020/284.

Jej celem jest zapobieganie mającej nieprawidłowościom w kwestii podatku VAT, a każde z państw członkowskich powinny ją wdrożyć do końca 2023 r. Ze względu na fakt, że przedmiotem działań są transakcje transgraniczne realizowane przez Internet, efekty implementacji odczują firmy sektora e-commerce prowadzące sprzedaż międzynarodową. Jaka jest przyczyna planowanych zmian podatkowych?

Dyrektywa 2020/284 w sprawie m.in. VAT

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, VAT należy rozliczyć w państwie konsumenta. Choć regulacje w zakresie WSTO wprowadzają uproszczenia w rozliczeniu VAT, organy podatkowe często mają problemy z egzekwowaniem podatku od takich transakcji. Wdrożenie dyrektywy 2020/284 ma pomóc organom podatkowym w lepszym wykrywaniu nierzetelnych firm, które dopuszczają się nie tylko oszustw podatkowych, ale także innych nieprawidłowości.

Jak czytamy w uzasadnieniu zmian w prawie: „Państwa członkowskie nie są w stanie samodzielnie uzyskać od osób trzecich – np. dostawców usług płatniczych – informacji niezbędnych do kontroli transgranicznych dostaw towarów i świadczenia usług objętych VAT, zapewnienia prawidłowego stosowania przepisów dotyczących VAT e-commerce i rozwiązania problemu oszustw związanych z VAT w sektorze e-commerce”. Jakie zmiany przyniesie w praktyce nowe prawo?

Nowe obowiązki właścicieli e-sklepów

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie, banki będą miały obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o transakcjach e-commerce, jeśli płatnik zlokalizowany w kraju członkowskim (np. w Niemczech) przekaże środki pieniężne odbiorcy płatności zlokalizowanemu w innym kraju członkowskim (np. w Polsce) lub poza UE. Co ważne jednak — bank będzie raportował fiskusowi jedynie w sytuacji, jeśli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału kalendarzowego więcej niż 25 płatności transgranicznych na rzecz tego samego odbiorcy.

Wszystko wskazuje na to, że projekt zmian w ustawie o VAT będzie przyjęty w czwartym kwartale 2022 r. Jeśli obawiasz się zwiększonych kontroli, dodatkowych obowiązków podatkowych i towarzyszącemu im stresu, rozważ przeniesienie e-sklepu za granicę.

Dokąd można przenieść e-sklep?

Sklepy internetowe już od kilku lat są na celowniku fiskusa. Jeśli wywiązujesz się ze swoich obowiązków podatkowych i działasz „zgodnie ze sztuką”, nie oznacza to wcale, że kontrole podatkowe Cię ominą. A to oznacza z reguły ogrom nie tylko formalności, ale także stresu.

Aby uniknąć takiego scenariusza, możesz przenieść sklep internetowy do jednego z krajów unijnych lub poza UE. Najpopularniejsze wśród Polaków kierunku emigracji biznesowej to Cypr, Wielka Brytania, Irlandia, Czechy, czy amerykański stan Delaware.

Jak przenieść sklep internetowy za granicę?

Decyzja o przeniesieniu e-sklepu za granicę zapewni Ci nie tylko spokojny sen, ale także korzyści podatkowe. Jak załatwić niezbędne formalności i w praktyce zorganizować cały proces?

Pierwszym krokiem do przeniesienia sklepu internetowego za granicę powinna być konsultacja z ekspertem podatkowym, znającym specyfikę zagranicznych rynków.

Specjalista przeanalizuje Twoje potrzeby i specyfikę działalności, na podstawie zebranych informacji pomoże wybrać najlepszą lokalizację. Omówi także aspekty podatkowe i opowie o benefitach biznesu za granicą, z których już niebawem będziesz mógł czerpać.

Kolejny krok to założenie w wybranym kraju spółki (możesz wykonać go samodzielnie lub z pomocą doświadczonego specjalisty) i… pozbawione niepotrzebnego stresu prowadzenie swojego biznesu. Pamiętaj, że aby prowadzić spółkę za granicą, nie musisz tam mieszkać. Z powodzeniem możesz wykonywać swoje obowiązki z Polski lub innego dowolnego kraju.

Autorka: dyrektor zarządzająca Admiral Tax oraz Admiral Private

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.