Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

4 narzędzia do szczegółowej analizy działań konkurencji onl

Dodano: 07.09.2022 Czytane: 18

Tworząc marketing dla firm z sektora M¦P, zawsze bazowałem na trzech solidnych filarach:

  • przykuwający uwagę i angażujący odbiorców content,
  • wzorowanie się na największych w branży,
  • staranie się być krok przed konkurencją.

To, w działaniach online, gwarantowało sukces (rozumiany przeze mnie jako wzrost zainteresowania ze strony klientów i wzrost dochodów), które z pomocą poniższych narzędzi możesz sobie ułatwić, jeśli chcesz wiedzieć, co planuje i jakie działania przeprowadza Twoja konkurencja.

Facebook Ads Library

Facebook, to nadal bardzo ważne medium, jeśli rozmawiamy o skutecznej reklamie w sieci. Dobrze zoptymalizowana reklama na tym medium mogą pomóc nam sprzedawać więcej i z większą częstotliwością niż do tej pory.

Opcji na zwiększenie sprzedaży mamy kilka:

  • grupy społecznościowe,
  • stworzenie Fan Page i opublikowanie na jego łamach produktów,
  • skorzystanie z płatnej opcji reklamowej.

Wszystko to pomoże nam wyjść przed szereg i trafić do klientów potencjalnie zainteresowanych naszą ofertą. Poniżej skupimy się na tym ostatnim rozwiązaniu.

Oto sztuczka, która odpowie na jedno z najważniejszych pytań: jak na Facebook'u reklamuje się moja konkurencja? Z pomocą linku facebook.com/ads/library możesz skutecznie podejrzeć wszystkie płatne reklamy, które w serwisie Facebook zostały zaplanowane w ramach płatnej emisji przez dowolną firmę. Wystarczy, że wskażesz z listy „kategorie reklamy”, następnie opcję ukazania wszystkich reklam, a następnie po prostu wpiszesz nazwę podmiotu, którego aktywność reklamowa Cię interesuje.

Warto podpatrywać firmy posiadające podobny co Twoja udział w rynku (bezpośrednia i pośrednia konkurencja) oraz przodujące rynkowe brandy (liderzy). W pierwszym przypadku zobaczymy co, jak i do kogo swój komunikat kieruje bezpośrednia konkurencja. W drugim przypadku możemy podpatrzeć trendy, nad którymi pracuje sztab specjalistów i nadać nowej jakości oraz tempa swoim działaniom.

Pamiętaj jednak, aby nie kopiować 1:1 działań konkurencji! Inspiruj się i dostosowuj, a nie kopiuj!

Google Ads

Google AdWords – bo tak brzmi pełna nazwa tego narzędzia – to kolejna opcja na reklamę online własnej działalności, bez której dziś wiele firm mogłoby nawet przestać istnieć przy drastycznym spadku ruchu na stronie. Musimy pamiętać o tym, iż przeglądarka Google (zwłaszcza w Polsce) jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową.

Dlaczego jest to tak ważny kanał? Pandemia przyspieszyła migrację klientów do sieci. Wiele osób automatycznie poszukując interesujących produktów, korzysta z wyszukiwarki Google. Brak reklamy na tej platformie w wielu przypadkach jest więc po prostu nieuzasadniony. Szczególnie jeśli dobrze przygotowana reklama na tym medium może dać większy zwrot z inwestycji niż narzędzia META (Facebook i Instagram).

Przy pomocy Google Ads możesz sprawdzić działania konkurencji, a nawet umiejętnie pozycjonować się pod jej frazy kluczowe. Wystarczy kilka kliknięć! Nie martw się, jeśli jest to dla Ciebie zupełnie nowe zagadnienie. Ogromna liczba filmów instruktażowych na ten temat zamieszczona jest w serwisie YouTube.

Jest jeszcze jedno narzędzie Google, które może okazać się dla Ciebie bardzo pomocne. Za sprawą Google Trends możesz podejrzeć hasła, które są najczęściej wyszukiwane przez potencjalnych klientów. W ten sposób dodatkowo zoptymalizujesz swoją ofertę rynkową tak, aby móc zmaksymalizować sprzedaż, opierając ją lub modyfikując tak, aby była zgodna z trendami, które zaobserwowałeś.

System od Google to znakomity sposób, aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów. Wiedząc jak działa Twoja konkurencja, możesz podjąć walkę o klienta i wypozycjonować się pod odpowiednie frazy, przejąć część wirtualnego ruchu i zwiększyć grono swoich odbiorców.

Social Blade

Konto społecznościowe firmy, np. pod postacią konta na Instagramie, to dziś „must have”. Załóżmy hipotetyczną sytuację, iż w tym przypadku mówimy o wirtualnym profilu, którym jest konto społecznościowe firmy, która walczy o tych samych klientów, co Ty. Zauważyłeś, że w ostatnim czasie szybko zdobywa ona nowych obserwujących. Jesteś sfrustrowany, bo w analogicznym okresie Twój profil ani drgnął i kompletnie nie wiesz, co się dzieje.

Spokojnie, może okazać się, iż potencjalni nowi obserwujący profil konkurencji, to kupiona paczka fikcyjnych kont a Ty chcąc się upewnić, iż tak faktycznie jest, możesz to sprawdzić za pomocą programu Social Blade.

Jest to narzędzie webowe, które umożliwia taką weryfikację po bezpłatnym zarejestrowaniu się. Ważne jest to, iż nie ogranicza się ono wyłącznie do Instagrama i będąc kompletną platformą, daje dodatkowo pogląd na konta na portalach: Facebook, YouTube, Twich, Twitter czy TikTok. Rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli w sieci działamy wielokanałowo i podobnie jak my, czyni to nasza konkurencja.

Pozostaje do wyjaśnienia ważna kwestia. Jeśli konkurencja kupuje lajki i obserwujących, nie przejmuj się tym. Tzw. puste lajki oraz fake profile niewiele wnoszą w jej faktyczny scoring w dłuższej perspektywie czasu.

Najwyższą wartością jest realny klient, który po pierwsze może dokonać zakupu, a następnie za sprawą polecenia (sprzedaż oparta na polecaniach naprawdę działa!) lub pozostawienia pozytywnej opinii (budowanie Social Proof) na temat naszego sklepu online może przyprowadzić do nas kolejnych zainteresowanych odbiorców, którzy zostawią u nas swoje pieniądze.

Narzędzie to jest szczególnie przydatne również, gdy chcemy nawiązać współpracę z lokalnymi influencerami. Siła social mediów i wirtualnych twórców jest ogromna. Warto stawiać na współprace z osobami znanymi lokalnej społeczności, lecz w czasach, gdy 5.000 obserwujących ma ogromna liczba kont społecznościowych, warto zbadać ich realną wartość poprzez analizę rzeczywistych obserwujących.

Na pewno sygnałem ostrzegawczym będą skokowe przyrosty obserwujących. Ponadto weryfikacja fikcyjnych kont np. na Instagramie jest dość łatwa: najczęściej są to profile z przypadkowymi zdjęciami lub konta oznaczone jako prywatne z kilkoma zdjęciami (ma to utrudnić weryfikację). Cechą wspólną jest niewielka liczba obserwujących. Uwagę może zwracać też fakt, iż takie profile najczęściej obserwują bardzo dużą liczbę kont.

Ubersuggest

Wspaniałe narzędzie do dokładnej analizy online autorstwa Neil Patel, które w Polsce zaczyna zyskiwać na popularności, choć w mojej opinii nadal jest mocno niszowe i jego znajomość jest realną przewagą biznesową.

Narzędzie jest bardzo proste w użyciu, działa w języku polskim i może służyć do tego, aby być o krok przed konkurencją. Idealnie z jego pomocą sprawdzimy aktualne trendy w naszej branży i z ich pomocą wyprzedzimy działania firm oferujących podobnego produkty lub usługi. Zakładając, że sprzedajemy żywność bio, wystarczy wpisać w Ubersuggest słowo „żywność bio”, aby zobaczyć jak wygląda aktualna sytuacja w wyszukiwarkach.

Ubersuggest jest w stanie pokazać nam średnią liczbę wyszukiwań interesującego nas słowa kluczowego i dodatkowo pokaże przy tym poziom trudności w zmaganiach z konkurencją! Dodatkowo jest w stanie wyposażyć nas w informację, ile prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić za jedno kliknięcie, jeżeli zdecydujemy się na reklamę wyszukiwarkową, korzystając z płatnego promowania swojego biznesu w Google.

Nie jest to bezpłatne rozwiązanie, aczkolwiek warto w nie zainwestować. W ramach darmowej pracy na tej platformie dziennie możemy przeprowadzić 5 analiz.

Analizuj i wyciągaj wnioski

Jestem zwolennikiem tego, aby skrupulatnie z pomocą powyższych narzędzi oraz regularnie podpatrywać przynajmniej 10 firm z bezpośredniej konkurencji, firmy z konkurencji pośredniej oraz maksymalnie 3 przodujące firmy na rynku.

Warto taką sesję zaplanować sobie w regularnych odstępach czasu, np. raz na dwa tygodnie. W sytuacji, gdy nasz czas jest naprawdę ograniczony, powinniśmy przeprowadzić taki audyt przynajmniej raz w miesiącu, aby być na bieżąco z rynkiem.

Pamiętajmy, iż sama obserwacja konkurencji, to nie wszystko i nie zapewni nam ona żadnej przewagi, jeśli będzie to w naszym kalendarzu wyłącznie cykliczne zadanie do odhaczenia. W trakcie audytu warto starać się odnaleźć trendy oraz powtarzające się wzorce komunikacyjne
w branży.

Kluczowe jest umiejętne wykorzystanie zebranych danych na własną korzyść, a nie jedynie nieumiejętne kopiowanie wszystkiego, co wprowadzą w swoje działania firmy konkurencyjne oraz najwięksi rynkowi gracze.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.