Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Jak robić efektywny marketing firmowy przy niskim budżecie?

Dodano: 09.06.2022 Czytane: 19

1. Postaw na jakość treści

W pierwszej kolejności chcąc inwestować mniej środków w działania marketingowe, powinieneś postawić na wysoką jakość komunikatów, które wysyłasz do klientów. Tak naprawdę mając 1.000 zł miesięcznie, można zrobić masę ciekawych oraz angażujących działań jak: konkurs dla klientów, mailing do zbudowanej wcześniej bazy odbiorców czy płatne lokalne reklamy z pomocą narzędzi Google Ads oraz Meta (Facebook i Instagram).

Coraz więcej klientów szuka informacji w sieci. Zadbaj więc o wysoką jakość materiałów video i zdjęciowych na swojej stronie www oraz social mediach. Ciekawe opisy dopełnią całego dzieła i pozwolą Ci zbudować unikatowy styl komunikacji, który zostanie doceniony przez klientów.

2. Określ, co wyróżnia Ciebie i Twoją ofertę

Budowanie działań marketingowo-promocyjnych rozpocznij od bardzo skrupulatnego researchu, za pomocą którego określisz mocne oraz słabe strony swojej bezpośredniej konkurencji zestawiając je ze swoją ofertą.

Buduj swoją komunikację ofertową do klientów, uwzględniając w niej oraz uwypuklając unikalną wartość oferty (UWO) oraz unikalną propozycję sprzedaży (UPS). Wyróżnik ofertowy musi być również ważnym argumentem skłaniającym do zakupu Twojego docelowego klienta. Jest to bardzo ważne, bez tego, oferta nikogo nie zainteresuje i nie będzie stanowić dla Ciebie przewagi konkurencyjnej.

3. Bądź krok przed konkurencją

Jakość działań marketingowych to także wychodzenie przed szereg oraz robienie czegoś inaczej niż konkurencja. Chcąc wyróżniać się, musisz być na bieżąco ze stylem działania swoich rynkowych konkurentów oraz musisz być gotowy na to, że Twoje działania mogą być na różne sposoby przejmowane oraz kopiowane. Robiąc wszystko dobrze, nie powinieneś się jednak tym przejmować, bo w końcu to Ty jesteś naśladowany, a nie sam naśladujesz. Oryginalność jest dziś w cenie.

Co można więc robić inaczej? Załóżmy, iż jesteś lokalnym stolarzem i chcesz zyskać przewagę nad podobnymi do Twojej firmami. Dziś nieliczne grono specjalistów publikuje na swoich social mediach (o ile w ogóle je posiada i nie opiera się na metodzie poleceń) stories, w których pokazuje swoją codzienną pracę, opowiada o sobie oraz swoim zajęciu. Takie informacje nadają każdej firmie bardziej ludzkiego wyrazu.

W przypadku branży meblowej podobnie rzecz ma się do zdjęć z realizacji. Jest to realne potwierdzenie zaufania klientów poprzez kolejne udokumentowane aktywności oraz szansa na pochwalenie się swoimi projektami.

4. Postaw na reklamę w Google i Meta

Jestem zwolennikiem tego, aby przeznaczyć na działania marketingowe w sieci wcześniej zaplanowaną sumę pieniędzy oraz optymalizować swoje płatne reklamy tak, aby zwiększać ich skuteczność. Jednak wymaga to znajomości np. najpopularniejszych fraz wpisywanych w odniesieniu do naszego biznesu wśród osób, do których chcemy dotrzeć.

W mojej opinii również minimalny budżet powinien być przeznaczony na pozycjonowanie swojej firmy w kanałach Meta, czyli na portalach Facebook oraz Instagram. Ciekawym posunięciem, jeśli działasz w branży, która sprzedaje z pomocą zdjęć, może być dokumentowanie swoich działań również na Pinterest oraz TikTok.

Dobrym rozwiązaniem jest również prowadzenie vloga (treści video możemy zamieścić praktycznie wszędzie, w tym na YouTube) lub pisanie bloga, który podpięty pod stronę www zwiększy naszą widoczność w wyszukiwarkach online.

Wiele darmowych oraz niezwykle wartościowych kursów o tym, jak prowadzić działania
w oparciu o Google Ads czy Facebooka znajdziemy w zasobach sieci.

5. Działaj metodą poleceń

Niekiedy starsze metody nie tracą na swojej skuteczności. Mówi się, iż zadowolony klient przyprowadzi nam do firmy kolejnego. Osoba, która będzie niezadowolona ze współpracy z nami, przekona 10 osób do tego, aby nie skorzystały z naszej oferty. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o jakość oferowanych dóbr oraz jakość kontaktu z klientami.

Zbierajmy od naszych aktualnych klientów polecenia oraz prośmy ich o opinie. Z pomocą poleceń w sposób niewymagający dodatkowych wydatków możemy pozyskiwać nowych klientów.

6. Dbaj o opinie w sieci

Kolejnym darmowym działaniem jest udostępnienie możliwości zostawiania opinii na stronie www, wizytówce Google oraz na naszej stronie firmowej w zasobach portalu Facebook.

Dbaj o to, aby klienci zostawiali opinie tuż po zakończonej transakcji. Budowanie tak realnego social proof pomoże Ci zdobyć więcej pochlebnych komentarzy, co zwiększy wiarygodność Twojej firmy w oczach potencjalnych klientów i zachęci innych do współpracy.

Na swojej stronie internetowej możesz nawet przeznaczyć specjalną sekcję (najlepiej, aby była ona widoczna w trakcie scrollowania strony głównej) z opiniami klientów.

7. Stwórz prosty landing page

Inwestując w reklamy na Google Ads oraz social mediach musisz świadomie przekierowywać potencjalnych klientów. Najczęściej klient zostaje przekierowany na stronę firmy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Myślę, że zdania byłyby tu podzielone. Samo przekierowanie na stronę główną nie oznacza sprzedaży. Pod generowanie sprzedaży zostały stworzone tzw. strony lądowania, czyli landing pages.

Jestem za tym, aby właśnie na takie strony sprzedażowe, kierować klientów. Właśnie tutaj odbywa się wirtualna sprzedaż – klient podaje dane personalne (imię, adres e-mail, numer telefonu), wybiera interesujące go produkty, w kolejnych krokach zwiększa koszyk poprzez dobór produktów uzupełniających w ramach sprzedaży komplementarnej i finalizuje transakcję.

My pozyskujemy adres e-mail, który wykorzystamy w późniejszych mailingach (ważne, aby klient wypełnił odpowiednie zgody) oraz z pomocą dobrze zbudowanego lejka sprzedaży tak naprawdę w mniejszym lub większym stopniu sterujemy sprzedażą.

8. Bierz udział w różnego rodzaju inicjatywach

Chcąc pozyskiwać nowych klientów oraz szerzyć świadomość o swojej działalności oraz ofercie możesz uczęszczać na spotkania lokalnej grupy przedsiębiorców. Jest masa inicjatyw, które mogą Cię zainteresować jak spotkania w ramach grup BNI czy klubu 555.

Uczestnicz również w eventach, targach oraz wszelkich innych wydarzeniach branżowych. Często to właśnie na tego typu spotkaniach zdobywamy kontakty, które umożliwiają nam powiększenie grona odbiorców, a co za tym idzie szansę na skalowanie naszego biznesu.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.