Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

ABC anchor text - definicja, rodzaje i wpływ na pozycjonowanie

Dodano: 02.06.2022 Czytane: 17

 

 

A: czym jest anchor text?

 

Anchor text, określany również jako anchor SEO lub po polsku – kotwica, to treść linka, jego tekstowe zwizualizowanie. Dzięki niemu wiemy, gdzie zostaniemy przeniesieni po jego kliknięciu. To także ważny element optymalizacji stron internetowych, który w efekcie – razem z innymi działaniami – pomaga zdobyć wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. 

Anchory pojawiają się przede wszystkim w artykułach sponsorowanych, wpisach blogowych, ale i na podstronach czy w opisach kategorii i produktów. Uważajmy, by odnośnik ten nie był zbyt długi. Przyjmuje się, że anchor to jedno, dwa słowa, a maksymalnie 50-60 znaków ze spacjami. Często jest on widziany już na pierwszy rzut oka – wyrazy są podkreślone, pogrubione lub zaznaczone innym kolorem, zazwyczaj na niebiesko. 

Natomiast jeśli chodzi o kwestie techniczne, to w kodzie strony anchor text znajduje się pomiędzy otwierającym znacznikiem oraz zamykającym znacznikiem . Dla przykładu, gdy chcemy, by anchorem były buty sportowe, a linkiem, do którego będziemy przeniesieni po kliknięciu /https://xyz.pl/butysportowe/, to w kodzie HTML będzie on prezentował się następująco: buty sportowe. Użytkownik natomiast zobaczy po prostu: buty sportowe.

 

B: rodzaje anchorów 

 

Skoro wiemy już, czym jest anchor text, to teraz warto przeanalizować jego rodzaje. Okazuje się, że anchory przybierają różne formy. Bez względu na to, na którą z nich się zdecydujemy, zawsze muszą one wyglądać naturalnie w danym tekście oraz adekwatnie do linkowanej treści. W przeciwnym razie Google może nałożyć na stronę karę.

I tak wyróżniamy:

  • Exact Match Anchor (EMA) – ściśle związany z konkretną frazą, na którą dana witryna ma być pozycjonowana, uznawany na najskuteczniejszy: na przykład buty sportowe;
  • Partial Match Anchor (PMA) – określane jako linkowanie mieszane, gdzie fraza kluczowa albo jest odmieniona, albo występuje z dodatkowym wyrazem: butów sportowych czy wygodne buty sportowe;
  • EMA + brand, PMA + brand – oba sposoby linkowania powstają poprzez dołączenie nazwy firmy/marki: buty sportowe XYZ, wygodne buty sportowe w XYZ;
  • brand – anchorem jest wyłącznie nazwa firmy/marki, w ten sposób możemy zwiększyć jej rozpoznawalność: XYZ;
  • Zero Match Anchor (ZMA) – wykorzystujemy słowa neutralne, nakłaniające do kliknięcia: tutaj, kliknij, czytaj więcej, sprawdź, zobacz więcej i tym podobne;
  • URL – anchorem jest po prostu wybrany adres strony internetowej – głównej lub podstrony: https://xyz.pl/butysportowe/. 

 

 

 

C: anchor a pozycjonowanie strony internetowej

 

Jak już wspomnieliśmy, anchor text to istotny element działań mających na celu pozycjonowanie stron internetowych. Link building – prowadzony w ramach optymalizacji SEO – pomaga zwiększyć naszą widoczność w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki temu wyświetlamy się wyżej, więc możemy trafić do większego grona osób, którzy następnie mogą zostać naszymi potencjalnymi klientami.

Anchory pozwalają robotom Google poruszać się po danej podstronie, określić, o czym ona jest, jakie treści się na niej znajdują, poznać jej strukturę i w efekcie zaindeksować ją. Pomoże to również lepiej dopasować naszą witrynę do konkretnych zapytań internautów. Ponadto polecane jest, by umieszczać je raczej na górze strony aniżeli na dole, gdyż dzięki temu zostaną one lepiej odczytane przez roboty Google. Co ważne, nie należy umieszczać anchorów w leadzie artykułów – ten ma zachęcić do czytania, więc dużo lepiej sprawdzi się któryś z pierwszych akapitów.

Działania SEO są szeroko zakrojone i najlepiej powierzyć je specjalistom, którzy doskonale wiedzą, co robić i na jakie parametry zwracać uwagę, również w zakresie anchor text. Postaw na skuteczne pozycjonowanie stron przez Sempai.pl i zadbaj o wysokie pozycje w Google.

Anchor text wydaje się mało znaczącym fragmentem na tle całego tekstu? Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i udowodniliśmy, że tak nie jest i przekonaliśmy, jak dużą uwagę musisz przykładać, by nie tylko poprawnie budować anchory, ale i umieszczać je w odpowiednim miejscu.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.