Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Spółka nieruchomościowa - co to takiego?

Dodano: 24.03.2022 Czytane: 18

 Spółki takie mają obowiązek raportowania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej o strukturze własności według stanu na ostatni dzień roku podatkowego bądź obrotowego. Termin na przygotowanie i złożenie pierwszego raportu o strukturze własności dla podatników, których rok podatkowy albo obrotowy jest równy z rokiem kalendarzowym, przypada na dzień 31 marca 2022 r., a zatem termin zbliża się nieuchronnie.

Definicja spółki nieruchomościowej

Definicję spółki nieruchomościowej możemy znaleźć w art. 4a pkt. 35 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych („ustawa o p.d.op.”) oraz w art. 5a pkt. 49 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa o p.d.of.”). Co ciekawe spółką nieruchomościową jest podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości. Tym samym nie tylko spółki prawa handlowego czy spółki cywilne mogą być spółką nieruchomościową, ale również fundacje, trusty czy fundusze inwestycyjne.

Z definicji spółki nieruchomościowej wynika, iż jest to podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym, w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność na pierwszy dzień roku podatkowego albo na pierwszy dzień roku obrotowego, co najmniej 50 proc. wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, musi stanowić wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości. Wartość rynkowa tych nieruchomości powinna przekraczać 10 mln zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego.

W przypadku zaś spółek funkcjonujących, na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy albo rok obrotowy, co najmniej 50 proc. wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, musi stanowić wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości powinna przekraczać 10 mln zł albo równowartość tej kwoty określoną według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy oraz w roku poprzedzającym odpowiednio rok podatkowy albo rok obrotowy przychody podatkowe.

W przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego – przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości prawa do nieruchomości z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, instytucji wspólnego inwestowania lub innej osobie prawnej i praw o podobnym charakterze lub z tytułu należności będących następstwem posiadania tych udziałów (akcji), ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, powinny stanowić co najmniej 60 proc. ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto.

Obowiązek informacyjny wobec Szefa KAS

W oparciu o art. 45 ust 3f ustawy o p.d.of. oraz art. 27 ust. 1 e ustawy p.d.op. spółki nieruchomościowe, oraz podatnicy posiadający, bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5 proc. praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5 proc. prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5 proc. ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze, mają obowiązek raportowania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej o strukturze własności według stanu na ostatni dzień roku podatkowego bądź obrotowego.

Informacja, którą składa spółka nieruchomościowa, musi zawierać szereg elementów, takich jak wskazanie podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio w spółce nieruchomościowej udziały lub akcje, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw.

Natomiast, w przypadku informacji przekazywanych przez podatników będących wspólnikami spółek nieruchomościowych, powinna zostać wskazana liczba posiadanych, bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziałów lub akcji, ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Termin na przygotowanie i złożenie pierwszego raportu o strukturze własności według stanu na ostatni dzień roku podatkowego bądź obrotowego dla podatników, których rok podatkowy albo obrotowy jest równy z rokiem kalendarzowym, przypada na dzień 31 marca 2022 r.

Sprawozdanie o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych

W art. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zmieniono art. 13a ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Zawężono katalog podmiotów objętych obowiązkiem składania sprawozdań o terminach zapłaty w transakcjach handlowych do podatkowych grup kapitałowych oraz podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym, przekroczyła równowartość 50 mln euro.

Na skutek zmiany tzw. tarczy antykryzysowej spółki nieruchomościowe, w tym spółki nieruchomościowe wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, nie są już zobowiązane do składania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Podsumowanie

Pojęcie spółki nieruchomościowej pojawiło się w ustawach o podatkach dochodowych w styczniu 2021 r. Oznacza to, iż jest to pojęcie stosowane na gruncie ustaw podatkowych. Spółka nieruchomościowa nie jest nowym rodzajem spółki kapitałowej czy osobowej. Czytając poszczególne ustawy obowiązujące w polskim porządku prawnym, warto rozpoczynać od definicji wprowadzonych w każdej ustawie.

Różnice w definicjach mogą wpłynąć na sytuację prawną podmiotu na gruncie poszczególnych gałęzi i dziedzin prawa. Definicja spółki nieruchomościowej jest bardzo szeroka, dlatego każdy podmiot gospodarczy powinien zastanowić się czy nie wypełnia tej definicji.

Klaudyna Jarzec-Koślacz – radca prawny, wspólnik w JKM Kancelaria Radców Prawnych Jarzec-Koślacz Miśkiewicz s.c. Specjalizuje się w prawie nieruchomości, kosmetycznym i administracyjnym. Doradza przedsiębiorcom w bieżącej obsłudze prawnej, deweloperom i wspólnotom mieszkaniowym
Klaudia Czarnecka – prawnik w JKM Kancelaria Radców Prawnych Jarzec-Koślacz Miśkiewicz s.c. Specjalizuje się w prawie nieruchomości oraz w prawie handlowym

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.