Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

5 zasad, dzięki którym Twój blog firmowy zacznie pozyskiwać

Dodano: 22.03.2022 Czytane: 17

Blog to wyjątkowe miejsce. Jak wspomniałam, istnieje nieprzebrana liczba blogów, a dzieje się tak dlatego... że ludzie po prostu kochają je czytać. Choć jeszcze niedawno znawcy marketingu wieścili rychły upadek blogosfery, to ona ma się w jak najlepszym porządku.

Blogi nie są już tylko zbiorem prywatnych wpisów, a zaczęły pełnić funkcje eksperckie i edukacyjne, pomagając swoim czytelnikom w zrozumieniu otaczającego świata lub rozwiązywaniu konkretnych problemów. Artykuły blogowe to długie formy tekstowe — w poście na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub gdziekolwiek indziej w sieci trudno jest szukać formatu, który oferowałby tak wiele, jak dłuższy i dobrze napisany tekst.

Prowadzenie bloga firmowego wymaga czasu, wiedzy i doświadczenia, dlatego jest to tak wartościowa forma dla czytelników. Tworząc eksperckie wpisy, można wpłynąć na pozycję domeny w wyszukiwarce (o tym później), zwiększyć ruch w witrynie, wzbudzić zaufanie w potencjalnych klientach oraz stworzyć dodatkową przestrzeń marketingową i przede wszystkim, pozyskiwać leady!

Poznaj kilka zasad, które ułatwią prowadzenie bloga i spowodują, że zacznie on przynosić wymierne korzyści Twojej firmie.

Zasada 1: Poznaj swoich odbiorców

Prowadząc bloga, musisz wiedzieć, kim są Twoi odbiorcy. Z pewnością chcesz, aby byli nim Twoi potencjalni klienci, a nie przypadkowe osoby z sieci. Przyjrzyj się swoim obecnym klientom i zadaj sobie kilka pytań dotyczących tego, kim są. To pomoże Ci w wyobrażeniu sobie osoby, do której piszesz. Artykułów nie tworzy się ani dla samego tworzenia, ani dla samych wyszukiwarek. Odbiorcami Twojego bloga będą prawdziwe osoby i należy potraktować go jako miejsce spotkań — Twojej firmy z użytkownikami sieci.

Zasada 2: Rozwiązuj problemy czytelnika

Ludzie korzystają z wyszukiwarek najczęściej po to, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W ten sam sposób postępują również Twoi potencjalni klienci. Twoim zadaniem jest przyciągnięcie właśnie takich osób na bloga firmowego.

Weź pod uwagę pierwszą zasadę: problemy, które chcesz rozwiązywać swoimi artykułami, muszą być problemami Twoich klientów. W inny sposób i o innych rzeczach należy pisać do nastolatków, a zupełnie inaczej do biznesmenów.

Skoro już wiesz, kim są Twoi potencjalni czytelnicy, zastanów się, jakich odpowiedzi mogą szukać. W poszukiwaniach pomoże Ci:

  • własne doświadczenie lub doświadczenie firmowych sprzedawców – to w końcu oni stykają się z największą liczbą pytań od klientów,
  • planer słów kluczowych Google — jest to darmowe narzędzie, które pozwala sprawdzić, jak często ludzie poszukują danej frazy lub zapytania,
  • wyszukiwarka Google – wpisując hasło w wyszukiwarkę, pokazuje się rozwijana lista, która podpowiada najczęściej wpisywane frazy; ponadto na samym końcu strony wyszukiwania granatowym kolorem spisane są propozycje podobnych haseł,
  • Answer The Public – to również darmowe narzędzie (do kilku wyszukiwań dziennie), które prezentuje pokrewne hasła dotyczące wpisanej frazy; pozwala na bardzo skuteczne odnajdywanie pytań, które stawiają przed sobą internauci.

Pamiętaj, tworząc treści na blog, nie owijaj w bawełnę. Czytelnik, który zauważy, że tekst jest niepotrzebnie rozdmuchany i nie daje jasnych odpowiedzi na pytania, może się co najwyżej zdenerwować i opuścić stronę. Z pewnością nie zostanie Twoim klientem i zacznie omijać Twój blog.

Zasada 3: Pisz o tym, na czym się znasz

Jak prowadzić bloga firmowego? Na pewno w sposób profesjonalny i prezentujący Twoją firmę jako autorytet w branży. Tworzenie artykułów nie polega na pisaniu o czymkolwiek. Skoro chcesz pozyskiwać nowe leady sprzedażowe przy pomocy eksperckich tekstów, należy pokazać czytelnikom, że jesteś absolutnym liderem w danej dziedzinie.

Prowadzenie bloga firmowego powinno opierać się na tematach związanych z działalnością przedsiębiorstwa i branżą, w której działa oraz ciekawych informacjach i nowościach z nią związanych. Próby pisania w zbyt szerokim zakresie spowodują, że na Twoją stronę WWW nie trafią odpowiednie osoby. Odpowiednie, czyli pasujące do profilu Twojego klienta.

Nie obawiaj się dzielić wiedzą. Jesteś profesjonalistą, więc to, co przekażesz w artykułach, będzie zaledwie kroplą w morzu tego, co normalnie możesz oferować swoim klientom. Wielu internautów z początku próbuje samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, jednak jeśli sobie z nimi nie poradzą, będą dobrze wiedzieć do kogo wrócić po specjalistyczną pomoc.

W tym podpunkcie warto wspomnieć o tym, skąd czerpać materiały do artykułów — oczywistym źródłem są pracownicy Twojego przedsiębiorstwa. To właśnie od nich powinna płynąć wiedza, która pozwoli na tworzenie niepowtarzalnych tekstów.

Zasada 4: Najpierw pomyśl, potem rób

Prowadzenie bloga firmowego wymaga regularności, dlatego niezbędne jest zbudowanie harmonogramu publikacji. W tym wypadku zdecydowanie liczy się jakość, a nie ilość. Czasy, gdy można było tworzyć po prostu złe artykuły, ale wypełnione dobrymi słowami kluczowymi, już dawno minęły.

Również umieszczanie 10 artykułów na raz, a później robienie kilkumiesięcznej przerwy nie przyniesie odpowiednich efektów. Najlepiej jest ustalić harmonogram 4-6 artykułów w miesiącu i starannie go realizować. Roboty Google (które decydują o pozycji w wyszukiwarce) lubią regularność. Strona, która systematycznie dodaje wpisy, jest lepiej oceniana. Przygotuj harmonogram przynajmniej na miesiąc w przód i zawsze miej w zapasie kilka tekstów na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu nie powstały nowe.

Dobry wpływ na prowadzenie bloga ma wyznaczenie opiekuna bloga, czyli osoby odpowiedzialnej za publikację i przygotowanie treści. Nawet jeżeli artykuł będzie pisany przez innego specjalistę z firmy, to taka osoba zadba o stworzenie dla niego opisu zadania lub przeprowadzi z nim wywiad i z pewnością dopilnuje terminów.

Zasada 5: Nie zapominaj o pozycjonowaniu

Pozycjonować można lepiej lub gorzej. Bez znajomości SEO Twoja strona firmowa prawdopodobnie nie będzie na pierwszym miejscu w wyszukiwarce, jednak dzięki staranności może znaleźć się całkiem wysoko.

Tworząc tekst, postaraj się, aby był to najlepszy artykuł w danej tematyce, jaki można znaleźć w sieci. Zrobienie researchu trwa chwilę, a możesz zobaczyć, jak na dany temat wypowiada się Twoja konkurencja i… możesz opisać go lepiej. Artykułów w sieci są tysiące, dlatego nie warto tworzyć tekstu, jeśli nie masz pewności, że będzie on naprawdę dobry lub przynajmniej będzie się czymś wyróżniał.

Jeśli Twoje treści będą wartościowe, to naturalnie zaczną być wyświetlane na wyższych pozycjach. W tym wypadku należy, chociaż minimalnie, pomóc szczęściu (i doświadczeniu) i spróbować dodawać słowa kluczowe do firmowych artykułów. Ustal je przed rozpoczęciem pisania, wtedy będzie dużo łatwiej z nich korzystać w trakcie. Wystarczy, że w każdym tekście użyjesz ich kilkukrotnie w naturalny sposób. Słowa i frazy kluczowe znajdziesz przy pomocy tych samych narzędzi, które zostały opisane w punkcie drugim.

Tworzenie eksperckich wpisów dotyczących Twojej branży i działalności z pewnością przyniesie efekty. Twoja firma zaprezentuje się jako lider rynku, lepiej poznasz swoją grupę docelową i podniesiesz pozycję witryny w wyszukiwarce. Jednak na korzyści z bloga i gorące leady trzeba chwilę poczekać.

Blog jest jak roślina, którą trzeba odpowiednio pielęgnować, aby wydała owoce. Przygotowanie długoterminowej strategii contentu i harmonogramu wpisów jest kluczem do lepszego pozycjonowania.

Autorka: ekspertka od treści biznesowych, entuzjastka słowa pisanego, specjalistka do zadań specjalnych. Marketingiem treści zajmuje się od 6 lat, tworząc teksty i reklamy dla znanych marek

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.