Najpopularniejszym sposobem finansowania samochodów przez przedsiębiorców jest leasing. Czy jednak procedury i warunki leasingu auta elektrycznego są inne niż pojazdów z napędem spalinowym?
Warunki i procedury związane z leasingiem samochodów elektrycznych
Firmy leasingowe na ogół nie stosują odmiennych zasad finansowania aut elektrycznych. Warunki i procedury najczęściej są analogiczne jak w przypadku samochodów spalinowych. Można wziąć w leasing osobowe oraz dostawcze pojazdy elektryczne wszystkich popularnych marek. Finansowaniu mogą podlegać nowe i używane auta – zarówno kupione od polskich dostawców, jak i sprowadzone z zagranicy.
Okres leasingu i oprocentowanie
Samochód z napędem elektrycznym może być – tak jak auto spalinowe – zarówno przedmiotem leasingu operacyjnego, jak i finansowego. W pierwszym przypadku umowa powinna zostać zawarta na minimum 2 lata, czyli 40% normatywnego okresu amortyzacji. Leasing finansowy nie podlega temu wymogowi, dlatego może trwać krócej. Maksymalny okres leasingu samochodu większość leasingodawców wyznacza na 60 miesięcy – bez względu na rodzaj umowy.
Podobne zasady dotyczą także wysokości oprocentowania leasingu aut spalinowych i elektrycznych. Można zdecydować się na zmienną lub stałą stopę procentową. Leasing samochodu elektrycznego, identycznie jak spalinowego, nie przyczynia się do obniżenia zdolności kredytowej przedsiębiorcy.
Procedury zawarcia umowy
Nie ma także znaczących różnic pomiędzy leasingiem auta elektrycznego i spalinowego pod względem procedur ubiegania się o finansowanie. W obu przypadkach może zostać zastosowana zarówno standardowa, jak i uproszczona procedura weryfikacji. Tryb uproszczony pozwala otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku, ponieważ zwykle wystarczy przedstawić dowód osobisty, dokumenty rejestrowe firmy oraz oświadczenie o uzyskanych dochodach. Tryb standardowy wymaga natomiast okazania szeregu dokumentów finansowych przedsiębiorstwa. Leasing samochodu spalinowego i elektrycznego jest łatwo dostępną ofertą dla firm, które wykażą minimum 6-miesięczny staż na rynku.
Czynsz inicjalny i wykup pojazdu po zakończeniu umowy
Leasingodawcy stosują również podobne zasady odnośnie wysokości czynszu inicjalnego. Opłata wstępna, bez względu na rodzaj napędu w samochodzie, może wynieść nawet 0%, lecz najczęściej od 10% do 45%. Podobne zasady dotyczą także wykupu – leasingobiorca może wykupić pojazd na korzystnych warunkach po zapłaceniu ostatniej raty. Leasing operacyjny umożliwia rezygnację z wykupu i zwrócenie samochodu firmie leasingowej.
Dofinansowanie leasingu samochodu
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się od bezzwrotną dotację do samochodu elektrycznego wziętego w leasing. Dofinansowanie jest udzielane w ramach programu „Mój elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej. Firmy (w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) mogą składać wnioski o dotację od 22 listopada 2021 do 30 września 2025 lub dnia wyczerpania środków.
Wsparcie finansowe dotyczy nowych, w pełni elektrycznych samochodów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. Z programu wyłączone są pojazdy hybrydowe. Cena zakupu auta nie może przekroczyć kwoty 225 tysięcy złotych brutto. Aby ubiegać się o dofinansowanie leasingu pojazdu elektrycznego, należy wybrać pojazd, a następnie skontaktować się z firmą leasingową, która bierze udział w programie „Mój elektryk”.
Dotacja może zostać przeznaczona na pokrycie opłaty wstępnej na poczet leasingu oraz opłaty transferowej. Maksymalna kwota dofinansowania jest uzależniona od rodzaju samochodu oraz deklarowanego przebiegu:
- do 70 000 złotych dla samochodów ciężarowych (N1) i dostawczych,
- do 27 000 złotych dla aut osobowych – w przypadku deklarowanego przebiegu rocznego powyżej 15 tysięcy kilometrów,
- do 18 750 złotych dla pojazdów osobowych – bez deklaracji rocznego przebiegu.