Dzisiaj jest: 24.11.2024, imieniny: Emmy, Flory, Romana

Przygotuj skuteczną strategię marketingową na 2022 rok wykorz

Dodano: 08.12.2021 Czytane: 20

Zanim zaczniesz planować nowy rok w kwestii działań marketingowych, to najpierw zbierz dane i wnioski z poprzednich 365 dni. Zweryfikuj czy wybrana strategia komunikacji przyniosła oczekiwane rezultaty, sprawdź na co zareagowali klienci oraz czy wdrożone promocje okazały się skuteczne i pomogły w podniesieniu wskaźników sprzedaży.

Weryfikacja

Sprawdź, które kanały komunikacji były przeszacowane (duży koszt – niski zysk), które niedoszacowane (dużo klientów niskim nakładem lub klienci przychodzący w sposób organiczny, bezkosztowo), a które nie zostały wykorzystane w działaniach. Być może należysz do grona firm, które bez sukcesów wydają ogromne sumy, na nic niewnoszące i niemierzalne spoty radiowe a zupełnie nie idą w kierunku nowych rozwiązań: Pinterest, Instagram czy TikTok, który w 2021 r. był najpopularniejszym medium społecznościowym.

Weryfikacja powinna również dotyczyć liderów rynku. Jeśli Twoja firma nie należy do tego grona, to warto podpatrywać jak komunikacja marketingowa i promocje zmieniają się u największych graczy na rynku.

Najczęściej są to firmy, które stać na zatrudnienie sztabu analityków oraz utrzymanie działów marketingowych. Ich działania w większości wypadków będą poprzedzone wnikliwą analizą wielu ważnych zmiennych, takich jak: skąd przyszedł klient, ile kosztuje nas pozyskanie jednego klienta za pośrednictwem danego kanału, które produkty warto promować, bo się nieźle sprzedają.

Co warto więc wdrożyć w działania marketingowe?

1. Real Time Marketing

Tutaj bardzo ważna jest reaktywność, gdyż na większość wydarzeń, które są przed nami w 2022 r., najzwyczajniej nie jesteśmy się w stanie przygotować. W związku z tym osoba odpowiadająca za marketing musi mieć oczy dookoła głowy w wirtualnym świecie i duże pokłady kreatywności, aby skutecznie wbić się w rosnące trendy i dzięki temu lepiej pozycjonować naszą markę i bezkosztowo docierać do nowych odbiorców.

2. Micro Influencer Marketing

Chcesz zwiększyć zasięgi? Postaw na Influencerów. Niekoniecznie oznacza to współpracę z właścicielami największych kont w social mediach. Zdecydowanie skuteczniejszym, oszczędniejszym oraz bardziej wartościowym posunięciem jest postawienie na współpracę z mniejszymi Influencerami.

Skup się na dwóch grupach: osoby znane lokalnie (jeśli Twoja działalność ma charakter lokalny, np. restauracja, mechanika pojazdowa) bądź też te znane wąskiej grupie osób, mające jednak wśród swojej społeczności miano wiarygodnego medium (specjalista w wąskiej dziedzinie).

3. Treści Twoich klientów

Dlaczego jest to tak ważne? Po pierwsze zwiększa to autentyczność Twoich działań. Po drugie budujesz tzw. social proof (dowód społecznej słuszności), dzięki czemu pozyskujesz nowych klientów, którzy kierują się opiniami innych użytkowników.

Korzystanie z treści, które tworzą klienci ma również ogromną zaletę – pomaga zoptymalizować budżet. Ponadto takie działanie kształtuje lojalność wobec firmy i jej produktów wśród osób, których działania doczekają się ponownego użycia.

Zawsze dla pewności warto zapytać o zgodę na dalsze przetwarzania takich treści ich autorów.
Chwal się komentarzami i opiniami na swoich mediach, na stronie www zamieść dodatkową sekcję na głównej stronie z pozytywnym feedbackiem od Twoich klientów. Zachęcaj także do tego, aby klienci zamieszczali nowe pochlebne recenzje o Twojej firmie.

Pamiętaj, że około 70 proc. decyzji zakupowych jest podejmowana w oparciu o opinie innych osób, dlatego dbaj o klientów i zachęcaj do tego, aby chwalili Twoją firmę w sieci i na co dzień w rozmowach z innymi osobami!

4. Chatboty i AI

Dzwoni robot? Dziś nikogo już to nie dziwi! Faktem jest to, że z roku na rok coraz popularniejsze będą kontakty telefoniczne ze strony sztucznej inteligencji.
Warto zwrócić uwagę, iż 2021 r. przyzwyczaił nas do chatbotów obsługujących komunikatory internetowe. Badania opinii publicznej pokazują, iż rosnąca liczba osób uznaje taką formę kontaktu z firmą za coś normalnego i chętnie podejmują konwersacje z oprogramowaniem korzystającym z AI.

Chatboty, to również szansa na optymalizację procesu kontaktu. Osoba, która do tej pory za to działanie odpowiadała, będzie zaś mogła skupić się np. na lepszej obsłudze treści emitowanych do social mediów.

5. Landing Pages

Popularne strony „lądowania klientów”. Strony sprzedażowe są bardzo ważne, ale to właśnie tutaj wielu klientów… rozmyśla się i rezygnuje z zakupu.
Od wielu lat obserwujemy migrację klientów do sieci. Wolimy kupować wygodnie z naszych domów sprzed ekranów laptopów, tabletów i smartfonów. Trend odchodzenia od stacjonarnej formy zakupów przyspieszyła pandemia COVID-19.

Dobrze dobrany lejek sprzedażowy na naszych stronach lądowania, który pomaga nam generować up-selling i cross-selling w 2022 r. będzie bardzo ważnym źródłem dodatkowych zysków dla naszych firm.

Warto przeanalizować drogę zakupową klienta online i zweryfikować tzw. wąskie gardła w landing pages, aby zaproponować klientom nowe rozwiązania, które zwiększą szansę na sprzedaż.
Jak to zrobić? Jednym z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych sposobów jest szczegółowa analiza utraconych i porzuconych koszyków sprzedażowych.

Treści wideo

Nie wiesz jakie treści interesują Twoich klientów? Z własnego doświadczenia – operując mediami we własnym projektach oraz w swojej zawodowej codzienności, jestem w stanie zapewnić Cię o tym, że największe zaangażowanie wśród odbiorców budują treści audiowizualne.

Jest to właśnie powód, dla którego na Facebook’u i Instagramie mamy Stories. Pinterest od jakiegoś czasu również daje możliwość zamieszczania krótkich filmów. Podobne zmiany nastąpiły nawet na YouTube!

Dawaj więc swoim odbiorcom więcej treści wideo, pokazując przy tym „ludzką twarz” Twojej działalności: jak działacie zza kulis, jak wygląda dzień pracy, jak przygotowujecie oprogramowanie lub paczki do wysyłki – to wszystko pomaga budować unikalną więź na linii klient – firma.

TikTok

Celowo w powyższym zestawieniu, mówiąc o treściach wideo, pominąłem aplikację TikTok. Jest to tak popularne i korzystne dla wielu firm medium, iż temu kanałowi komunikacji warto poświęcić osobny akapit.

Pamiętam, jak w listopadzie 2020 r. zaproponowałem wejście swojemu ówczesnemu pracodawcy z działaniami marketingowymi na platformę TikTok. Usłyszałem, iż nie jest to dobry kierunek, gdyż „nie ma tam naszych klientów”.

Jak się okazuje inne firmy – często konkurencyjne, w 2021 r. bardzo szybko pojawiły się na tej platformie. TikTok daje ogromną możliwość organicznego (darmowego) rozprzestrzeniania się treści, choć widać już pierwsze zmiany w tej materii (cięcia zasięgów) to nadal jest dobry czas na to, aby pojawić się ze swoją firmą na TikTok’u.

Prowadząc działania marketingowo-brandingowe, musimy pamiętać, że warto pozyskiwać klientów nie tylko w grupie, w której już oni są. Dobrym sposobem jest budow nie rozpoznawalności marki oraz jej wartości wśród grup, które lada moment mogę przynieść nowych klientów naszej firmie.

LinkedIn Marketing

Jeżeli jesteś na LinkedIn, to na pewno tak jak ja często dostajesz zaproszenia do grona biznesowych kontaktów z wiadomością o tym, jaką firmę dana osoba reprezentuje i co jest w stanie właśnie Tobie i Twojej firmie zaoferować.

Takich wiadomości jest multum. W moim przypadku hitem był kontakt osoby, która do szaf… proponowała mi sprzedaż pudełek na buty. Teoretycznie taki dodatek do finalnego produktu w postaci szafy mógłby być atrakcyjny, aczkolwiek… mój rozmówca był przekonany o tym, że firma, którą ja reprezentuję, produkuje buty. Jak łatwo się domyślić do transakcji nie doszło.

Takich przestrzelonych ofert (działamy w oparciu o skalę, a nie jakość kontaktu) jest coraz więcej, a same aktywności tracą na skuteczności. Podobnie jak ma to miejsce z liczbą komunikatów marketingowych – nasz mózg blokuje te wiadomości i nie trafiają one do pamięci długotrwałej, często nawet nie zwracamy już uwagi na tego typu wiadomości!

LinkedIn, to wspaniałe medium i masz tutaj możliwość do realnego skalowania swojej firmy i wzrostu sprzedaży swoich produktów czy usług. Zrób to jednak lepiej, niż robią to inni. Pokazuj firmę zza kulis, od czasu do czasu pochwal się sukcesami swojej marki, mów o korzyściach, jakie daje współpraca z Tobą a z osobami, które mogłyby zostać Twoimi klientami, buduj relacje, gdyż one sprawiają, że ktoś zdecyduje się na Twoją firmę. Działania „z partyzanta” dziś nie są skuteczne. Klient potrzebuje czuć więź z firmą, potrzebuje znać również osobę, która tę firmę reprezentuje, aby móc jej zaufać i dokonać zakupu.

Podcast lub vlog

Kolejny sposób na to, aby edukację klientów za pomocą podcastu czy vloga połączyć z działaniami marketingowymi i PR-owymi naszej firmy.
¯yjemy w czasach, w których nową wiedzę można zdobyć z pomocą praktycznie jednego kursu. Często gwarantuje to zmianę pracy czy wzrost wynagrodzenia. Odpowiedź na większość pytań zna wyszukiwarka Google. Edukacja w procesie sprzedaży oraz budowania świadomości marki i jej dóbr wśród klientów jest niezwykle istotna. Większość z nas ma coraz mniej czasu, a badania pokazują, iż social media doprowadziły do tego, iż dziś nie czytamy długich treści, a skupiamy się na skanowaniu kluczowych elementów.

W sytuacji, gdy nic nas nie zainteresuje, zamykamy okienko i nigdy więcej nie wracamy do tego, co czytaliśmy!
¯eby kupić produkt danej firmy, często musimy dowiedzieć się, co nam on zagwarantuje. Właśnie po to powstają eventy, na których np. firmy produkujące zdrową żywność rozmawiają ze specjalistami z zakresu psychodietetyki czy lekarzami.

Edukacja klientów zbliża ich do marki. Dobrze zrobiony podcast lub vlog na tematy związane z naszym biznesem jest świetnym posunięciem marketingowym.

Dostosowanie strony pod wyszukiwanie głosowe

W podobnym tekście na 2021 r. pisałem tym, że w przyszłości bardzo pomocne będzie wyszukiwanie głosowe na stronach internetowych. Nie jest to może działanie bezpośrednio związane z marketingiem, ma jednak podobnie jak marketing wpływ na to, jak nasza marka a w tym przypadku jej strona internetowa jest postrzegana przez potencjalnych klientów.

Sam w 2021 r. zauważyłem, iż coraz więcej stron, z których na co dzień korzystałem, oferuje wyszukiwanie głosowe. Wprawdzie nie jestem z pokolenia, które wiadomości tekstowe zastępuje tymi głosowymi, jednak jest to duże ułatwienie właśnie dla takich klientów.

Ponadto algorytmy wyszukiwarki Google badające tak przygotowaną stronę będą ją pozycjonować wyżej w wynikach wyszukiwania względem stron, które funkcji wyszukiwania głosowego nie posiadają.

Osobny content plan na cały nowy rok

Plan marketingowy na 2022 r., to jedno, czymś innym są aktywności marketingowe, które proponuję Ci z pomocą tego artykułu. Odrębnym działaniem jest również przygotowanie tzw. media planu, który określi kanały działania oraz content, który chcesz emitować do sieci.

Jest to z pewnością temat na osobny artykuł, jednak pamiętaj, że działanie z planem i jego późniejsza weryfikacja oraz wyciąganie wniosków z działań docelowo zwiększa Twoją skuteczność w przyszłości.
Mała wskazówka, w swój media plan możesz wdrożyć działania, które proponuję w tym artykule.


 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.