Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pięć rzeczy, o które musisz zadbać, aby wejść na rynki zag

Dodano: 13.09.2021 Czytane: 18

1. Wielojęzyczna strona internetowa

Zacznij od swojej wizytówki w Internecie. To pierwsze miejsce, które sprawdzi klient, potencjalny partner, a nawet konkurencja. Przede wszystkim jednak to miejsce, gdzie możesz się zaprezentować bez ograniczeń, jeśli chodzi o formę lub treść. Jeśli kierujesz swoją uwagę ku rynkom zagranicznym, koniecznie zadbaj o stronę językową. Wersja strony w języku angielskim to obecnie minimum.

Najlepiej przygotować treści w języku swojego docelowego klienta. Bariera językowa działa zniechęcająco i może mieć negatywny wpływ na decyzje zakupowe. Natomiast strona internetowa w języku ojczystym klienta zwiększa jego zaufanie, a tym samym jest bardziej efektywna. Jeśli chcesz, przenieś komunikację na wyższy poziom – a tym samym zwiększyć szansę na zakup lub współpracę – zadbaj o lokalizację przetłumaczonego tekstu. Oznacza to nic innego jak uwzględnienie w tekście końcowym wszystkich niuansów językowych i kulturowych klienta (np. podanie cen w odpowiedniej walucie, zapis dat czy dobór zdjęć).

2. Komunikacja w social media

Obecność w social media skraca dystans między Tobą i klientem. Pozwala także zbudować bardziej osobiste relacje i pokazać, jak działa Twoja firma od podszewki. Jeśli planujesz wejście na rynki zagraniczne, przygotuj kontent w języku swojego klienta. Wystarczy kilka postów tygodniowo. Postaw na różnorodność (czyli różne formy komunikacji – wideo, tekst, konkursy) i konsekwencję (czyli stałe terminy publikacji).

Platforma taka jak LinkedIn oferuje funkcję „zobacz tłumaczenie”. To bardzo pomocne, jeśli ktoś niemówiący po polsku chciałby zapoznać się z treścią Twojego posta. Tylko skąd ma wiedzieć, że warto? Lepiej nie liczyć na to, że jego uwagę przykuje ciekawa grafika lub akurat dopisze Ci szczęście. Ryzykujesz, że ciekawa treść nie dotrze do osób, które mogłaby zainteresować. Jeżeli chcesz dotrzeć do zagranicznych partnerów, publikowanie tylko po polsku może nie wystarczyć, aby Cię zauważono i nawiązano relację.

Dlatego polecam publikowanie oddzielnych postów w różnych językach. To mogą być posty publikowane w różnych dniach tygodnia. Jeśli chcesz zwrócić na nie uwagę konkretnej osoby, która jest już w Twojej sieci kontaktów, możesz po publikacji przesłać link do tego posta w prywatnej wiadomości.

3. Artykuły na Linkedin

Doskonale pomagają w budowaniu pozycji eksperta, a przede wszystkim są zawsze łatwo dostępne dla czytelnika, w przeciwieństwie do zwykłego postu. Dłuższy wpis pozwala na zaprezentowanie swojej wiedzy, pogłębienie danego tematu. Jeśli w dodatku jest napisany po angielsku, to jego zasięg będzie znacznie większy. Inni użytkownicy platformy mogą komentować i udostępniać artykuł, dzięki czemu masz szansę poznać nowych odbiorców. Ponadto takie artykuły są indeksowane przez Google, a więc będzie łatwo Cię znaleźć na obu platformach.
Kiedy czytelnik zapozna się z Twoim artykułem, być może będzie chciał poznać Cię lepiej
i odwiedzi Twój profil na Linkedin. Jeśli publikujesz po angielsku, zadbaj, aby profil był dostępny również w języku angielskim. Dzięki temu zapewnisz komplet informacji na swój temat i umożliwisz budowanie relacji.

4. Współpraca ze stałym tłumaczem

Nie sztuką jest znalezienie agencji tłumaczeń, która podzleci tłumaczenie umów, korespondencji i innych dokumentów. Problem w tym, że za każdym razem to może być inny tłumacz, w zależności, kto jest akurat wolny. W związku z tym tłumaczenia mogą być różnej jakości oraz mogą nie być spójne między sobą. A przecież Twój projekt wejścia na rynki zagraniczne zasługuje na więcej uwagi i szacunku. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z jedną, stałą osobą, która dobrze pozna i rozumie nie tylko potrzeby Twojego projektu, ale i firmy. Ważne, aby tłumaczone komunikaty były zawsze spójne, odzwierciedlały język i styl, jakiego używa Twoja firma. Każdy z tych elementów buduje obraz Twojej marki i Twoich produktów czy usług. Dobrym pomysłem może być też stworzenie glosariusza na potrzeby tłumaczenia, co zapewni spójność wszystkich tłumaczonych tekstów.

5. Członkostwo w organizacjach przedsiębiorców

Budując strategię wejścia na rynki zagraniczne, warto szukać wsparcia w międzynarodowych organizacjach przedsiębiorców. Jedną z takich organizacji jest BITA (British-Irish Trading Alliance), która działa już od 11 lat i właśnie otwiera polski oddział. Szczególną cechą tej organizacji jest to, że łączy budowanie międzynarodowych współprac i bliskich, szczerych relacji międzyludzkich.

Obecne trendy wskakują, że rozwój firmy to coś więcej niż sukces liczony rosnącym zyskiem. Przedsiębiorcy i klienci chcą teraz inwestować w tych, których znają i którym ufają. BITA wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, organizując liczne i różne możliwości spotkania i lepszego poznania się. Członkostwo w tej organizacji lub jej podobnych, umożliwia bezpośredni dostęp do innych członków i rozpoczęcie relacji z zupełnie innego poziomu. To może być źródło nie tylko nowych możliwości, ale i nowych pomysłów na kolejne produkty czy usługi. Bezpośredni kontakt z członkami tej samej organizacji w innych krajach pozwala lepiej poznać potrzeby docelowego rynku.

Wejście na obce rynki wymaga posiadania produktów i usług, które spełniają potrzeby nie tylko polskich klientów. Wymaga także dobrej, przemyślanej strategii i wielokierunkowych działań. Wejście w buty klienta, obecność na platformach, na których bywa i on, a także komunikacja w jego języku ojczystym skróci dystans i pozwoli lepiej Cię poznać. Z pewnością uwzględnienie kwestii językowych i kulturowych także wpłynie na decyzje zakupowe klientów.

Autorka jest tłumaczem pisemnym języka angielskiego z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w tekstach prawniczych, korporacyjnych i biznesowych. Pomaga firmom komunikować się spójnie i precyzyjnie. Wspiera przedsiębiorców w pokonaniu bariery językowej, aby mogli skupić na tym, co najważniejsze – rozwijaniu swojej działalności. www.eng-translator.pl

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.