Mówi się, że dzień ślubu jest najważniejszym dniem w życiu i w tym stwierdzeniu nie ma wiele przesady. A przynajmniej większość par chciałaby, aby tak właśnie było i dlatego przygotowania do tego wydarzenia zamieniają się często w pracę na cały etat. Szukanie odpowiedniej sali, strojów, florysty, fotografa czy cateringu jest czasochłonne i stresujące. Bywa, że cały proces zamienia się w pasmo trudnych do rozwiązania problemów. W efekcie na ślubnym kobiercu zamiast szczęśliwej pary młodej stają dwie sfrustrowane osoby, które jak najszybciej chcą mieć ten dzień za sobą. Ratunkiem dla nich jest wynajęcie wedding plannera.
Kto może zostać organizatorem ślubów?
Wielu osobom wydaje się, że organizowanie ślubów to lekka i przyjemna praca, niewymagająca specjalnych kwalifikacji. Nic bardziej mylnego. Wedding planner musi mieć nerwy ze stali, zwłaszcza gdy coś idzie niezgodnie z planem, a tak dzieje się na prawie każdej imprezie. Większość młodych par ma ogromne wymagania i duże wyobrażenia dotyczące tego ważnego dnia.
Profesjonalny organizator ślubów ma duże zdolności mediatorskie i umie negocjować. Potrafi dogadać się zarówno z narzeczonymi, jak i podwykonawcami, w pewnym sensie pośredniczy między dwiema stronami. To przede wszystkim praca z człowiekiem, więc osoby introwertyczne czy nieśmiałe nie zwojują za wiele. Bycie wedding plannerem to także umiejętność stawiania granic. Bywa, że kreska pomiędzy organizatorem a powiernikiem pary młodej zaczyna się zacierać, a kontakty z klientem zawsze powinny pozostać profesjonalne.
Obowiązki wedding plannera
Przed organizatorem ślubów stoi wiele wyzwań. Profesjonalista wie, jak komunikować się z klientami i jak wybrać rzetelnych podwykonawców. Potrafi dopasować ofertę do budżetu i potrzeb młodej pary, umie odpowiadać na nietypowe życzenia i radzi sobie w zaskakujących, stresujących sytuacjach. Wedding planner musi znać oczywiście przepisy i zasady dotyczące ślubów cywilnych, kościelnych, humanistycznych czy międzywyznaniowych. Powinien sprawnie poruszać się w formalnościach związanych z umowami z wszelkimi partnerami.
Profesjonalista posiada własną bazę sprawdzonych firm i fachowców, z którymi współpracuje, dzięki czemu ułatwia młodej parze podejmowanie trudnych decyzji dotyczących wyboru stylizacji czy oprawy muzycznej. Wedding planner musi także radzić sobie z przypadkami, kiedy podwykonawca jest narzucony przez klientów i trudno się z nim współpracuje.
Jak zostać wedding plannerem?
Jeśli masz zdolności organizacyjne, negocjacyjne, jesteś osobą opanowaną i umiesz pracować z ludźmi, wedding planner może być idealnym zawodem dla ciebie. Nie warto jednak rzucać się na głęboką wodę i zaczynać przygody z tych fachem bez przygotowania. Pierwszym krokiem będzie z pewnością kurs organizacji ślubów, na którym zaznajomisz się z tajnikami tej pracy. Ważne jest, aby kurs kończył się uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu.
Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://emtg.pl/wedding-planner/