Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Sprzedałeś towar za granicę UE? Poznaj procedurę uszlachetni

Dodano: 27.08.2021 Czytane: 17

Przenosimy prawo własności na towar we wszystkie strony świata. Oznacza to, że towar nie tylko zmienia właściciela, ale również opuszcza rynek Unii Europejskiej. W związku z tym pozostają na nas obowiązki posprzedażowe, jak gwarancja czy rękojmia, wynikające z przepisów prawa cywilnego. Najczęstszy termin na naprawę towaru to maksymalne 2 lata.

Wyobraźmy sobie, że sprzedaliśmy maszynę, w której zepsuła się jedna część i nasz odbiorca zgłasza nam ten problem. Maszyna, jak i jej części składowe podlegają gwarancji, danej przez producenta na wspomniany okres dwóch lat. Wobec powyższego nie zostaje nam inna możliwość, jak naprawić zepsutą część maszyny. W związku z tym prosimy odbiorcę o wysłanie tego towaru do nas, w celu identyfikacji usterki oraz dokonania jej naprawy.

Nasz odbiorca wysyłkę powinien wykonać, zabezpieczając się, że ten towar do niego wróci (uszlachetnianie bierne do naprawy towaru). Przesyłka zostaje nadana i kurier bądź spedytor kontaktują się z nami w celu odprawy celnej towaru. Towar wysłany do nas jest towarem powierzonym i powinien przyjść na fakturze proforma (dokument tylko informacyjny) z adnotacją „do naprawy”.

Procedura uszlachetniania czynnego

Obowiązkiem odbiorcy jest prawidłowo przetłumaczyć fakturę proforma i określić, do jakiej procedury celnej ma być zgłoszony towar. Prawidłowym wyborem jest uszlachetnianie czynne do naprawy towarów, w formie skróconego pozwolenia. Należy określić, w którym urzędzie celnym będziemy zgłaszać towar do powrotnego wywozu, gdyż urząd ten musi być wpisany w dokument SAD. Jeżeli termin na naprawę ma być dłuższy niż 6 miesięcy, to o tym fakcie należy również poinformować agencję celną, która zgłasza towar do odprawy celnej.

Procedura uszlachetniania czynnego to jedna z procedur specjalnych i ma na celu między innymi promowanie i wspieranie działalności eksportowej producentów unijnych, poprzez umożliwienie wprowadzenia na obszar celnym Unii, na określony czas, towarów nieunijnych, w celu poddania ich określonemu procesowi lub procesom przetwarzania, obróbki, montażu, naprawy, a następnie m. in. ich wywiezienia z powrotem poza obszar celny Unii Europejskiej. Stosowanie tej procedury uzależnione jest od posiadania ważnego pozwolenia, udzielanego przez właściwy organ celny.

Zwolnienie towaru do procedury

Wobec towarów obejmowanych procedurą uszlachetniania czynnego nie pobiera się należności celnych przywozowych oraz innych należności, określonych w innych przepisach, lecz pobiera się zabezpieczenie (depozyt). Również nie stosuje się wobec nich środków polityki handlowej – pod warunkiem, że nie zakazują one wprowadzania towarów na obszar celny Unii.

Skrócony wniosek o pozwolenie to odpowiednio wypełnione pola Jednolitego Dokumentu Administracyjnego, a pozwolenie to zwolnienie towaru do procedury i otrzymanie poświadczonego zgłoszenia celnego. Nie należy stosować procedury scentralizowanej, procedury uproszczonej, tylko odprawiać towar w czynnościach zgłoszenia standardowego.

Przed zwolnieniem towaru do procedury należy uiścić zabezpieczenie w wysokości należnego cła i podatków oraz innych opłat, które byłyby należne w momencie procedury dopuszczenia do obrotu. Przelew wykonuje się na konto depozytowe budżetu państwa. Na potwierdzenie tej płatności, wraz ze zgłoszeniem celnym otrzymujemy dokument „potwierdzenie złożenia zabezpieczenia” w oryginale. Należy go przechowywać do momentu rozliczenia procedury celnej.

Kwestia naprawy gwarancyjnej

Diagnoza usterki może określić, czy naprawa będzie gwarancyjna bezpłatna, czy też gwarancyjna płatna oraz czy towar w ogóle jest naprawialny (być może trzeba go będzie wymienić na nowy).

Po poinformowaniu swojego odbiorcy o ewentualnych kosztach naprawy, należy towarowi przywrócić stan sprzed usterki i pełną jego funkcjonalność. Po naprawie towaru, należy go przygotować do wysłania, przygotowując jednocześnie dokumentację, taką jak: faktura proforma, specyfikacja oraz kopia dokumentów z otwarcia procedury uszlachetniania czynnego. Po załadunku towaru do przewoźnika, kierujemy przesyłkę do odprawy celnej, do urzędu określonego w pozwoleniu jako urząd celny zamknięcia. Z tego urzędu po odprawie celnej powrotnego wywozu po uszlachetnianiu czynnym otrzymujemy komplet dokumentów. Kiedy już otrzymamy potwierdzenie wyprowadzenia towaru, mamy 30 dni na rozliczenie procedury celnej i zwrot naszego zabezpieczenia na konto naszej firmy.

W przypadku, gdy naprawa była płatna, do wcześniej wymienionych dokumentów należy dołączyć fakturę za wykonaną usługę. Jeżeli natomiast byliśmy zmuszeni wymienić towar, należy napisać oświadczenie o powodach wymiany towaru na nowy egzemplarz. Co więcej, jeśli wartość towaru co do ceny sprzedaży się zmieniła, należy na różnicę wystawić fakturę handlową i również załączyć ją do odprawy celnej powrotnego wywozu.

Procedury celne zapewniają nam prawidłowe funkcjonowanie w obrocie towarowym z krajami poza Unią Europejską. Ich znajomość pozwala obniżać niepotrzebne koszty i wywiązywać się z obowiązku prawnego, ustanowionego przez UE.

Autorka: ekspert celny, zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importu i eksportu towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych. Specjalizuje się w sprawach z tzw. „górnej półki trudności” – zawiłych i nietypowych.
Wieloletni pracownik Urzędu Celnego. Przez wiele lat pracowała dla firm logistycznych i spedycyjnych, gdzie piastowała m.in. funkcję członka zarządu. Jest wykładowcą na Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia w Instytucie Logistyki w Warszawie. Wykładała w Szkole Wyższej w Warszawie ALMAMER, Wyższej Szkole Cła i Logistyki czy Uczelni Techniczno–Handlowej. Absolwentka Ekonomii, Logistyki, Stosunków Międzynarodowych, Zarządzania oraz Ekonomiki Obronności.
https://www.linkedin.com/in/dr-izabella-tymińska-ekspert-celny/
https://www.facebook.com/Ekspert.celny.Doradztwo.celne/

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.