Kiedy proces produkcyjny nie jest zoptymalizowany pod kątem wydajności
Optymalizacja procesu produkcyjnego to klucz do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na rynku. Wiele organizacji po ustaleniu standardowego cyklu życia produktu realizuje proces w trybie produkcyjnym, bez żadnej kontroli nad tym, jak proces ewoluuje z czasem.
Ewolucja ta, która często polega na rozróżnieniu teoretycznego modelu produkcji od rzeczywistych czynności, może wpłynąć pozytywnie na proces produkcyjny. Jest to jednak zaledwie jedna strona medalu. Często zdarza się jednak, że produkcja traci na swojej wydajności. Powodów może być wiele. Wąskie gardła, niedostateczna efektywność maszyn produkcyjnych, czynność w ramach procesu, która generuje więcej kosztów niż korzyści. Jeśli więc zauważamy, że tendencja procesu produkcyjnego kieruje się w stronę zmniejszenia wydajności, warto przemyśleć wdrożenie systemu zarządzania zasobami, którego główną korzyścią jest wzrost wydajności.
Kiedy przepływ danych w firmie nie jest jednorodny
Nowoczesne modele biznesowe zakładają potrzebę współdziałania wielu działów ze sobą. Dział zamówień komunikuje się z działem produkcji, który natomiast kontaktuje się działem sprzedaży i działem finansowym. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze działy kadr i płac, dział administracji, dział IT i szereg innych. By odnaleźć się w tej skomplikowanej sieci, przepływ danych w firmie musi być jednorodny.
Zarządzanie zasobami i danymi w firmie nie będzie efektywne, jeśli nie będzie scentralizowane w ramach jednego systemu. ERP zapewni nam integrację nie tylko pracy wszystkich działów firmy, ale też systemów, które działają w ramach standardowej aktywności przedsiębiorstwa. O czym mowa? Między innymi CRM, MES, WMS i wielu innych. Czy zauważyliśmy błędny obieg informacji w firmie? Czy dane przepływają zbyt wolno? Czy pewne działy są niedoinformowane? Czas to zmienić poprzez wdrożenie systemu ERP.
Kiedy firma boryka się z problemami nadwyżek lub niedoborów stanów magazynowych
Stany magazynowe to kluczowy czynnik, który wpływa na zapewnienie ciągłości produkcji, a zatem realizacji pełnego cyklu życia procesu produkcyjnego. Jednak jak powszechnie wiadomo, nadmierne stany magazynowe, które pozornie zapewniłyby nam ciągłość bezstresowej produkcji, generują niepotrzebne koszty. Zbyt małe stany natomiast mogą powodować przestoje w produkcji, zmniejszoną wydajność a w efekcie niezadowolenie klienta końcowego.
Choć większość firm dysponuje systemami zarządzania procesami magazynowymi, to dysponują one bardzo ograniczonymi możliwościami komunikacji z innymi działami. Wdrożenie systemu ERP zapewni nam pełną komunikację z innymi działami, integrację z dotychczasowymi systemami zarządzania magazynem a w efekcie optymalne stany magazynowe. Można z całą pewnością stwierdzić, że systemy ERP i MRP to rzeczywista optymalizacja procesów produkcyjnych.
Kiedy konkurencja przejmuje naszych klientów
Utrzymywanie statusu quo w swojej firmie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Branża produkcyjna dynamicznie się rozwija, a popularyzacja systemów informatycznych usprawniających jej działanie wyraźnie wpływa na zaostrzenie konkurencji wśród przedsiębiorstw. Jeśli zauważamy sytuacje, w których inne organizacje rozwijają się w szybszym tempie, zdobywają więcej klientów, ich procesy produkcyjne przebiegają szybciej i taniej, powinniśmy zastanowić się nad wdrożeniem systemu ERP.
ERP zapewnia nam utrzymywanie przewagi nad innymi firmami, zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych i redukcję kosztów.
Jak wdrożyć ERP?
Wdrożenie systemu klasy ERP w firmie wymaga dużego zaangażowania ze strony kadry zarządzającej, pracowników oraz wszystkich specjalistów odpowiedzialnych za wdrożenie systemu informatycznego.
Oprócz solidnej analizy procesów produkcyjnych, przeanalizowania integracji pomiędzy innymi systemami (CRM, WMS itd) oraz zastanowienia się nad stroną wdrożenia (samodzielne czy outsourcing), niezbędne jest zorganizowanie odpowiedniej kampanii informacyjnej, która odpowiednio nakieruje pracowników na pozytywną zmianę w organizacji.