Ogólnie rzecz biorąc, koszty aplikacji mobilnej są trudne do określenia, jeżeli nie mamy sprecyzowanego wyobrażenia, co nasza aplikacja powinna robić. Ponadto w większości przypadków nie jest możliwe podanie dokładnej ceny, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak technologia, w jakiej ma być wykonana, stopień jej złożoności, czyli np. liczba elementów wizualnych, a także wielkość zespołów programistycznych oraz czas potrzebny na stworzenie nowej aplikacji mobilnej.
Z tego względu chciałbym przedstawić, co tak naprawdę wpływa na koszt stworzenia aplikacji mobilnej, i wyjaśnić, jak kalkulowane są poważne oferty. Dzięki temu twoja decyzja o wyborze odpowiedniego dostawcy będzie bardziej świadoma. Z artykułu dowiesz się m.in., na co możesz liczyć w ustalonym przez ciebie budżecie i czego możesz oczekiwać, decydując się na współpracę z różnymi dostawcami usług programistycznych.
Złożoność aplikacji
Funkcje, których potrzebujesz, aby twoja aplikacja mobilna działała tak, jak chcesz, pochłaniają najwięcej pieniędzy i czasu. Jeżeli chcesz stworzyć prostą aplikację mobilną, jak np. budzik, latarka czy kalkulator, to zbudowanie jej nie powinno być ani drogie, ani czasochłonne, ponieważ jest tu tylko kilka niezbędnych funkcji do dodania i przetestowania.
Jeżeli natomiast twoja aplikacja mobilna ma zawierać bardziej rozbudowane funkcjonalności, wtedy sprawa staje się trudniejsza. Im więcej będziesz potrzebował funkcji i im bardziej będą one złożone, tym wyższy będzie koszt budowy aplikacji mobilnej i dłuższy czas na jej ukończenie.
Do najczęściej używanych funkcji nowoczesnych aplikacji mobilnych można zaliczyć funkcję logowania za pomocą poczty elektronicznej lub mediów społecznościowych. Umożliwia to użytkownikom przenoszenie danych między urządzeniami lub przywracania ich w przypadku problemów. Praktycznie wszystkie aplikacje, które przechowują dane użytkowników, mają taką opcję.
Kolejną, często spotykaną funkcją aplikacji mobilnej jest integracja z mediami społecznościowymi (social media). W aplikacji dostępny jest przycisk „udostępnij”, który umożliwia publikowanie postów bezpośrednio z aplikacji. Ponadto każda rozbudowana aplikacja mobilna nie może się obejść bez funkcji profilu użytkownika, czyli możliwości ustawiania opcji dostosowanych do własnych potrzeb i wymagań. Pomaga to w zapewnieniu użytkownikom spersonalizowanych ofert.
Złożone aplikacje mobilne oferują również możliwość zakupu, czyli dodatkowe funkcje do nabycia z poziomu aplikacji. Następnie może pojawić się system ocen lub przypomnienie o recenzji. Umożliwia on użytkownikom urządzeń mobilnych ocenę aplikacji w sklepie z aplikacjami lub w mediach społecznościowych. Ważną funkcjonalnością bardziej złożonych aplikacji mobilnych będzie synchronizacja danych pomiędzy aplikacją mobilną a desktopową, tak aby obie wersje zawierały te same dane użytkownika.
I wreszcie powiadomienia push dające możliwość wysyłania przypomnienia lub ofert specjalnych do użytkowników aplikacji mobilnej. Wszystkie te elementy będą miały znaczący wpływ na ostateczną cenę twojej aplikacji.
Platforma, dla której tworzona jest aplikacja mobilna
Drugą istotną rzeczą wpływającą bezpośrednio na koszt aplikacji mobilnej jest platforma, na której będzie ona używana. Istnieją dwa główne systemy operacyjne dla aplikacji mobilnych: Android i iOS. Jeżeli aplikacja ma być skierowana do odbiorców korzystających z Androida, to możesz zdecydować się na stworzenie natywnej aplikacji mobilnej dla tego systemu. Co innego, jeżeli aplikacja ma działać pod kontrolą obu systemów. Wtedy możesz rozważyć różne opcje:
- stworzyć dwie natywne aplikacje mobilne – po jednej dla każdego systemu (albo obie na raz, albo najpierw jedną, a za jakiś czas drugą),
- stworzyć tzw. aplikację cross-platformową – czyli obsługującą oba systemy,
- stworzyć tzw. aplikację hybrydową – czyli działającą na różnego rodzaju platformach mobilnych i webowych.
Warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej opcji, gdyż przekłada się to bezpośrednio nie tylko na koszty stworzenia aplikacji, lecz także na późniejsze jej działanie, a tym samym ocenę użytkowników.
Kiedy aplikacja natywna?
Aplikacja natywna jest tworzona w konkretnej technologii z przeznaczeniem tylko na jedną z platform – Android lub iOS. Każdy mobilny system operacyjny ma swoje własne języki kodowania aplikacji natywnych. W przypadku Androida są to najczęściej Kotlin lub Java, natomiast dla iOS – Swift oraz Objective-C. Aplikacje natywne są zazwyczaj solidniejsze, szybsze i wydajniejsze, a także pozwalają na dostęp do potrzebnego hardware’u, dzięki czemu łatwiej zapobiegać powstawaniu błędów. Działają dobrze również w trybie offline.
Tworzenie aplikacji natywnych zajmuje jednak więcej czasu oraz wymaga zaangażowania większego zespołu programistów, a co za tym idzie, jest droższe. Jeżeli więc zdecydujesz się na tworzenie dwóch natywnych aplikacji dla obu głównych systemów operacyjnych, koszty ulegną podwojeniu.
Kiedy jednak warto zdecydować się na tworzenie aplikacji natywnych? Na pewno wtedy, gdy potrzebujesz aplikacji tylko na jedną platformę i chcesz skorzystać z konkretnych opcji hardwarowych, takich jak aparat, mikrofon lub GPS. Rozwiązanie natywne warto również wybrać w sytuacji, gdy aplikacja mobilna ma posiadać wiele funkcji i oczekujesz od niej płynnego działania oraz dużej wydajności, np. w przypadku gier 3D lub animacji.
Kiedy aplikacja cross-platformowa?
Alternatywą jest stworzenie aplikacji wieloplatformowej, działającej na obu systemach. Takie aplikacje są tańsze i tworzy się je szybciej niż natywne, gdyż programiści, dzięki odpowiednim narzędziom, mogą tworzyć aplikacje zarówno na iOS, jak i na Androida. Najczęściej tworzy się je przy użyciu platformy programistycznej Flutter albo React Native.
Aplikacje cross-platformowe pozwalają zaoszczędzić czas i budżet, mogą jednak działać wolniej niż natywne, gdyż mają ograniczony dostęp do funkcji specyficznych dla danej platformy. Warto w nie zainwestować, jeżeli chcemy stworzyć produkt dla użytkowników obu platform jednocześnie, bo np. nie wiemy, która z nich będzie dla nas ważniejsza, więc testujemy obie. Tego typu aplikacje mogą się okazać interesujące, jeżeli posiadasz mały budżet i chcesz w miarę szybko stworzyć produkt. Ze znanych aplikacji cross-platformowych warto wspomnieć o Facebooku, Slacku czy też Skypie.
Kiedy aplikacja hybrydowa?
Aplikacja hybrydowa to połączenie funkcjonalności aplikacji natywnych i webowych. Tworzona jest za pomocą dobrze znanych języków i frameworków np. JavaScript, HTML i CSS. Jest to po prostu połączenie elementów webowych i mobilnych, dzięki któremu możemy dość szybko stworzyć produkt działający na różnych platformach.
Zaletą takiej aplikacji jest mniejszy koszt dewelopmentu, zwłaszcza jeżeli aplikacja hybrydowa jest tworzona dla wielu różnych platform. Ponadto czas wprowadzenia jej na rynek będzie krótszy, prostsze będzie również jej utrzymanie, a także dodawanie nowych funkcji.
Narzędzia webowe wykorzystywane do tworzenia aplikacji hybrydowych pozwalają na budowanie stosunkowo prostych aplikacji. Zaawansowane aplikacje nie będą niestety działać wydajnie, ponieważ będą spowalniane przez dużą ilość funkcjonalności. Nie da się ich również rozbudować w znaczący sposób, gdyż nie posiadają dostępu do bardziej skomplikowanych funkcji w smartfonach. Taka aplikacja nie będzie też działać w trybie offline. Nie będą również działać niektóre funkcje dostępne tylko na Androida lub iOS, a to ze względu na jedną wspólną bazę danych. Do jej zbudowania potrzeba także większego zespołu programistów.
Nad tym rozwiązaniem warto zastanowić się, gdy aplikacja będzie używana przez szerokie grono odbiorców korzystających z wielu platform mobilnych i webowych. Ponadto planowana aplikacja ma być prosta i oparta głównie na treściach bez animacji czy skomplikowanych funkcjonalności, ale za to dostępna na różnych urządzeniach. Wśród przykładów aplikacji hybrydowych warto wymienić np. Instagram albo Gmail.
Wymagania projektowe
Jeżeli chcesz, żeby użytkownicy regularnie korzystali z twojej aplikacji, a może nawet polecali ją innym, musisz zwrócić baczną uwagę na jej wygląd i działanie. Ważna jest tu estetyka wykonania, która zachęci do jej użytkowania, a także intuicyjna obsługa i szybkość działania. Musisz więc pomyśleć o takich elementach jak atrakcyjny interfejs użytkownika, odpowiednie ikony i ilustracje, przyjazna nawigacja, branding, animacje oraz np. możliwość kopiowania tekstu.
Utworzenie odpowiedniej ikony dla aplikacji (niezbędnej w App Store i Google Play), a także różnych podstawowych elementów, takich jak ekrany, przyciski lub logo, zajmie trochę czasu i może być dość kosztowne, zwłaszcza że każdy ekran trzeba narysować osobno. Im więcej znajdzie się ich w aplikacji, tym wyższy będzie jej koszt. Ponadto dodawanie niestandardowych animacji lub wysokiej jakości wizualizacji może nie tylko podnieść koszty tworzenia, lecz także przysporzyć kłopotów z UX (user experience – całość wrażeń, które odbiera użytkownik, gdy korzysta z naszego produktu), ponieważ wiele elementów wizualnych powoduje, że aplikacja działa znacznie wolniej.
Warto więc zastanowić się, czy twoja aplikacja mobilna powinna być zaprojektowana w możliwie prosty sposób, pozwalający na jej szybkie stworzenie, czy też lepiej postawić na „markową” aplikację z dobrze wyglądającym i przyjaznym dla użytkownika interfejsem, której stworzenie potrwa jednak dłużej. Różnica między tymi opcjami znajdzie zapewne swoje odzwierciedlenie w kosztach tworzenia aplikacji.
Autor jest ekspertem z zakresu dygitalizacji procesów przedsiębiorstw.
Od ponad 10 lat zajmuje się dostarczaniem dedykowanych rozwiązań IT dla firm