Do powstania powyższej koncepcji przyczyniła się przede wszystkim zmiana zachowań i sposobu konsumpcji mediów przez samych klientów, którzy często korzystają z różnych źródeł informacji.
Marketing 360° jest odpowiedzią na nowe możliwości, które przed firmami otworzył dynamiczny rozwój portali społecznościowych oraz serwisów WWW. Pod opisywanym pojęciem kryje się umiejętne wykorzystanie kanałów marketingowych, które połączone mogą pomóc firmie dotrzeć z jej przekazem do ściśle określonego klienta. Natomiast działania marketingowe mają na celu „otulić” klienta spójnym przekazem w ramach tej samej strategii marketingowej. Stąd nawiązanie do koła – 360°.
Oczywiście ogromna ilość możliwości nie oznacza, iż z każdego kanału komunikacyjnego musimy skorzystać, a nawet jest to niewskazane. Jak więc zrobić to dobrze? Sposób jest prosty:
- sprawdźmy, gdzie oraz jak reklamuje się nasza bezpośrednia konkurencja,
- zweryfikujmy, jakie działania podejmują firmy, które są liderami rynku,
- zbadajmy zachowania oraz preferencje potencjalnych klientów (stwórzmy tzw. awatar klienta).
Strona internetowa i blog
Dziś ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek firmę bez wizytówki w postaci strony internetowej. To tutaj najczęściej trafiają klienci, którzy wpisują odpowiednie frazy w wyszukiwarkę internetową, głównie Google.
Sama obecność w sieci to jednak za mało. Każda strona internetowa dodatkowo powinna być aktualizowana o najświeższe treści. Kampanie marketingowe linków sponsorowanych, odpowiedni dobór słów kluczowych czy optymalizacja strony WWW, w ramach działań Search Engine Marketing (SEM), pomagają trafiać na naszą wirtualną wizytówkę osobom, które są naszymi potencjalnymi klientami. Dziś podstawowym wymogiem jest to, aby strona współpracowała z wieloma przeglądarkami i bezproblemowo wyświetlała się na kilku urządzeniach (obecnie zasoby sieci możemy odbierać za pomocą komputera stacjonarnego, laptopa, telefonu, tabletu czy też telewizora).
Ciekawym rozwinięciem responsywnej strony internetowej jest założenie bloga. Własny blog to kierunek, który pomaga nam lepiej pozycjonować swoją stronę WWW pod kątem SEM oraz SEO. Ponadto, tworząc wartościowe treści, przedstawiamy się w roli ekspertów, co wzbudza w odbiorcach zaufanie wobec naszej firmy.
Standardem jest również korzystanie z wizytówki Google Moja Firma. Możemy na niej zamieścić link do strony internetowej, numer telefonu, godziny otwarcia firmy, zdjęcia, a także zbierać opinie klientów. Oczywiście te ostatnie są bardzo istotne i często mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe nowych klientów.
Reklama internetowa
Jednym z kanałów, który pomaga dotrzeć do potencjalnych klientów, jest reklama internetowa. Głównie mowa tutaj o popularnym systemie reklamowym AdWords, wyświetlającym płatne linki w wynikach wyszukiwarki Google.
Ciekawym i skutecznym rozwiązaniem jest korzystanie z banerów internetowych. Użytkownik, klikając na niego, zostaje przekierowany na określoną stronę. Odpowiednia optymalizacja pozwala na to, że wcześniej oglądany produkt jest wyświetlany użytkownikowi sieci w momencie, gdy ten ogląda inne strony internetowe, korzysta z aplikacji mobilnych lub social mediów.
Reklamą internetową są też artykuły sponsorowane. Taką formę promocji jest w stanie zaproponować nam praktycznie każdy wydawca mający swoją witrynę w Internecie. Możemy również zamieszczać artykuły sponsorowane na innych blogach tematycznie powiązanych z branżą, w której działamy.
Direct Marketing
Tutaj komunikat kierowany jest bezpośrednio do konsumenta. Może to być, na przykład, kontakt telefoniczny, SMS czy e-mail marketing. Skutecznym działaniem jest także wchodzenie w interakcje z odbiorcami naszych social mediów. Osoby, które w jakikolwiek sposób wyrażają zainteresowanie naszymi treściami (kliknięcie „Lubię to”, pozostawienie komentarza, udostępnienie treści), to nasi potencjalni bądź obecni klienci. Warto reagować na takie aktywności i nawiązywać relacje.
Najważniejszą zaletą tego działania jest to, iż w ramach systemu marketing automation, komunikaty mogą być spersonalizowane. Takie rozwiązanie daje nam możliwość monitorowania i analizowania bezpośrednich reakcji naszych odbiorców. Pomaga to optymalizować działania marketingowe.
Wskazówka: powyższe działania będą skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy trafią do osoby, która jest naszym potencjalnym klientem. Szczególnie ważne w marketingu bezpośrednim jest działanie w oparciu o utworzony awatar klienta.
Social Media Marketing
W zależności od działalności oraz grupy docelowej możemy reklamować się na platformach takich jak: Facebook, Instagram, Pinterest, Reddit, Snapchat, TikTok, Twitch, Twitter, YouTube czy szybko rozwijającej się w ostatnim czasie społeczności Clubhouse. Dostęp do ostatniej platformy nie jest powszechny. Twórcy aplikacji opracowali kryteria wejścia, aby uczynić ją jeszcze bardziej wyjątkową. Bez specjalnego zaproszenia nie mamy dostępu do pokoi, gdzie możemy dołączyć i brać aktywny udział w dyskusjach online (to coś w rodzaju grupy mastermindu w czasie rzeczywistym).
Social media to także miejsce, w którym możemy stworzyć miks publikacji z kilku źródeł, np. udostępnić artykuł o naszym produkcie z zewnętrznej witryny czy dodać link do wywiadu zamieszczonego na innym medium społecznościowym – wszystko po to, aby w ramach jednej platformy dać klientom wachlarz możliwości obcowania z naszym brandem.
Dodatkowo wirtualne wpływy można rozszerzyć o wspólne działania z innymi osobami, które poruszają się w tej samej niszy i mają tzw. tak zwany social proof, czyli wzbudzają zaufanie i są uważane za branżowego fachowca w naszej grupie docelowej. Ciekawym rozwiązaniem jest posiłkowanie się webinarami, które coraz częściej pomagają maksymalizować obroty poprzez wprowadzanie tzw. promocyjnych okienek sprzedażowych. Oznacza to, iż w trakcie trwania webinaru można nabyć dane dobra w promocyjnych cenach (najczęściej z użyciem kodu zniżkowego). Takie relacje na żywo możemy skutecznie prowadzić na Facebooku, Instagramie, TikToku czy serwisie YouTube.
Praktycznie w każdej branży swoje zasięgi zwiększymy poprzez współpracę z influencerami. W tym wypadku zgodnie z trendami warto wybierać osoby dobrze znane niszy, w której się obracamy, bądź osoby znane lokalnie, jeśli nasza działalność zamyka się na określonym terenie.
TV, radio, prasa
Tradycyjne środki przekazu są nadal bardzo ważnymi elementami układanki marketingowej. Warto zauważyć, iż w pierwszym kwartale 2019 r. w Polsce wydatki na reklamę internetową pierwszy raz w historii przekroczyły wydatki na reklamę telewizyjną, co nie oznacza jednak, że jest to medium, które odeszło do lamusa.
Różnorodność klientów i zróżnicowanie środków przekazu są dla firm źródłem informacji, z których często korzystają. Warto zdawać sobie sprawę z tego, kto może posiłkować się w swoim codziennym życiu informacjami z telewizji, radia i prasy. W przypadku prasy skuteczność reklamy wzrasta, gdy zamieścimy komunikat, który będzie wartościowy dla odbiorców danego medium.
Tworząc nagranie do radia, pamiętajmy o tym, do kogo je kierujemy i w jakich godzinach istnieje największa szansa na to, że klient docelowy usłyszy nasz komunikat. Musimy wziąć pod uwagę godziny, w których takie osoby mogą przemieszczać się i słuchać radia.
Podobnie powinniśmy dostosować reklamę w przekazie telewizyjnym. Należy wziąć pod uwagę charakter programu bądź całego kanału TV, aby dostosować przekaz do odpowiedniej tematyki, co zwiększy jego skuteczność. Reklamę należy powiązać tematycznie z emitowanymi programami, bo to zwiększa szansę na zapamiętanie komunikatu reklamowego.
Outdoor marketing
Mówiąc o mediach tradycyjnych, warto wspomnieć o billboardach, które są (poza przekazem słownym) najstarszą formą reklamy. Już w starożytnej Grecji wykorzystywano kamienne tabliczki, które pełniły funkcję dzisiejszych billboardów. Zamieszczano na nich tematyczne obrazki, które miały mówić odbiorcom o tym, czy w danym miejscu mogą zakupić konkretne dobro, zjeść bądź odpocząć przed dalszą podróżą.
Dziś skuteczne reklamy billboardowe muszą spełniać dwa kryteria: wyróżniać się spośród innych reklam (poniekąd w Polsce jest to ograniczone przez uchwały organów administracji terytorialnej, działających w oparciu o ustawę krajobrazową obowiązującą od sierpnia 2015 r.) oraz realnie uzupełniać przekaz z innych mediów.
Jeśli zostanie spełniony tylko pierwszy warunek, istnieje ryzyko, iż klient albo zapomni o tym, co widział, albo do końca nie przyswoi przekazu. Warto też zauważyć, iż najlepsze reklamy z tzw. outdooru potrafią przenikać w zasoby sieci. Kreatywność marketingowców nie zna granic i czasem z reklamy billboardowej może stworzyć się popularny viral, czyli treść, która szybko rozprzestrzenia się w sieci.
Monitoring i analiza
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na sukces. Skuteczność promocji w przypadku koncepcji marketingu 360° to przede wszystkim analiza tego, jak przekaz reklamowy działa w poszczególnych kanałach. Należy wzmacniać te działania, które przynoszą nam najwięcej klientów.
W całym monitoringu niezwykle ważne jest to, aby odkodować zachowania i preferencje klientów, które mogą się zmieniać w czasie. Kluczem do sukcesu jest takie ułożenie natężenia emitowanych treści oraz dobranie takich kanałów, aby podejmowane działania realnie pomogły realizować cele marketingowe i sprzedażowe.
Powyżej wymieniłem elementy, z których najchętniej się korzysta w ramach marketingu 360°, nie oznacza to jednak, iż ta lista jest zamknięta. Dodatkowo można wymienić równie popularne rozwiązania takie jak:
- plakaty,
- ulotki,
- wydarzenia firmowe (w tym organizowanie m.in. drzwi otwartych),
- targi branżowe,
- różnorodne aktywności brandingu i PR-u,
- nieszablonowe działania marketingowe (tzw. ambient marketing, w ramach którego można wyróżnić zagadnienia: buzz marketing, marketing partyzancki czy trendsetting).